Biblioteka


Poniedziałek

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek

8.50 - 9.40

8.00 - 12.45

8.00 - 15.00

8.00 - 8.45

8.50 - 14.50

10.35 - 13.45

13.40 - 15.55


10.35 - 13.45


14.50 - 15.5014.40 - 15.45 

Wesołe i pogodne wiersze Teresy Januchty recytowali 18 maja w bibliotece szkolnej uczniowie  klas I ? III. Oto zwycięzcy:

 

I miejsce   ex aequo

Mateusz Rybicki ( I b )

Hanna Butlańska  ( I d )

 

II miejsce   Natalia Roś ( I d )

 

III miejsce  Wiktoria Zalewska  ( II c )

 

WYRÓŻNIENIA :

Antonina Knyba ( I a )

Dobrochna Dostatnia ( II b )

 

 

Serdecznie gratuluję!

Izabela Skrzypczak

 

 

 

 

 

CZYTANIE CZAS ZACZĄĆ


22 października br. odbyła się w SP nr 46 uroczystość pasowania uczniów czterech klas pierwszych na czytelników naszej szkolnej biblioteki. Tego dnia pierwszoklasiści wysłuchali wielu piosenek o molach książkowych i odgadywali zagadki o bajkowych bohaterach. Poznali zasady korzystania ze zbiorów, poszanowania książek oraz zachowania się w bibliotece.

Uroczysta przysięga była dla wszystkich zaproszeniem do wielkiej przygody
z czytaniem. Nowym czytelnikom już dziś życzę zatem miłej lektury.


                                                                                        Izabela Skrzypczak                                                  


KOŁA CZYTELNICZE - MOLIKI KSIĄŻKOWE


KL 0a - PONIEDZIAŁEK  9.30-9.55


KL. 0b - WTOREK 9.30-9.55ROK SZKOLNY 2013/2014


SP 46 CZYTA DZIECIOM


Od  1 do 8 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Ciekawe książki z kanonu literatury polskiej i obcej nauczyciele czytali uczniom na wszystkich lekcjach.

Przez cały rok szkolny dzieci z zerówek raz w tygodniu przychodzą do biblioteki szkolnej, by słuchać głośno czytanych bajek, baśni, legend i ciekawych opowiadań.

Biblioteka gości też w swoich progach miłych słuchaczy z Przedszkola ,, Zielony Zakątek??

Dla przypomnienia czytanie dziecku:

- buduje więź

- wzmacnia samouznanie

- uczy języka i myślenia

- rozwija wyobraźnię

- ćwiczy pamięć i ułatwia naukę

- poszerza wiedzę

- jest dobrą rozrywką

- poprawia zachowanie

Dlatego drogi Rodzicu i Ty, odwołując się do cennej wskazówki Fundacji ABCXXI, czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!


Izabela Skrzypczak
MOTYLI  WOLONTARIAT


Wolontariusze z SP nr 46 uczestniczyli w czerwcu w uroczystym otwarciu nowego oddziału Hospicjum Palium w naszym mieście. Przygotowali na tę okoliczność ciasteczka w kształcie motyli ? symboli hospicjum. Mnóstwo motyli zostało namalowanych również podczas festynu rodzinnego w naszej szkole, a potem rozdanych przez naszych uczniów podczas niedzielnej kwesty na rzecz hospicjum na Jarmarku Świętojańskim. To była dla nas wszystkich bardzo radosna niedziela. Pani Barbara Grochal ? koordynator wolontariuszy hospicjum została tego dnia odznaczona Orderem Uśmiechu.


Izabela Skrzypczak
KONKURS RECYTATORSKI ROZSTRZYGNIĘTY


W drugim półroczu w bibliotece szkolnej uczniowie klas I ?III recytowali wiersze Jana Brzechwy, natomiast uczniowie zerówek utwory Doroty Gellner. Najmłodsi recytatorzy wszyscy zasłużyli na wyróżnienie, natomiast spośród klas I ?III komisja wyłowiła troje zwycięzców.

I miejsce zajęła Wiktoria Zalewska (kl. I c)

II miejsce zajął Józef Zabel (kl. I a)

III miejsce zajęła Dobrochna Dostatnia (kl. I b)

Serdecznie gratulujemy !


Izabela Skrzypczak
PODZIĘKOWANIE


Kieruję serdeczne podziękowanie do wszystkich Rodziców, którzy przekazali dary dla Domu Samotnej Matki w Poznaniu. Zebrano dla potrzebujących mam dwa samochody wypełnione ubraniami, pościelami, ręcznikami i naczyniami. Były rowerki, wanna i wózek, środki czystości, a nawet literatura fachowa na temat wychowywania dzieci.


Bardzo dziękuję

Izabela Skrzypczak


DZIEŃ MOTYLA - DZIEŃ WRAŻLIWOŚCI


21 marca w słoneczny pierwszy dzień wiosny wolontariusze z SP nr 46 rozdawali mieszkańcom Poznania samodzielnie wykonane motyle wraz z ulotkami zachęcającymi do wspierania rozbudowy Hospicjum Palium w naszym mieście. Towarzyszyli też Prezydentowi Poznania Panu Ryszardowi Grobelnemu, Panu Wicewojewodzie Przemysławowi Paci oraz założycielowi Hospicjum Palium Profesorowi Jackowi Łuczakowi w sadzeniu budlei ? motylich krzewów.

Myślę, że motyl ? symbol wrażliwości tak ciepło odbierany tego dnia przez poznaniaków przekona ich do wspierania cennej inicjatywy rozwoju Hospicjum Palium. Wszystkich zainteresowanych pomocą zachęcam do odwiedzenia strony:

www.siepomaga.pl/hospicjum


Izabela Skrzypczak
ZBIÓRKA TELEFONÓW


Do końca marca w bibliotece szkolnej odbywa się zbiórka starych, zepsutych telefonów (stacjonarnych i komórkowych) dla Fundacji IRMA, która przeprowadziła dla dzieci w naszej szkole spotkania edukacyjne z towarzyszeniem psów.SPOTKANIA W SP NR 46


W marcu br. z inicjatywy biblioteki szkolnej w ramach Małego Wolontariatu zajęcia edukacyjne dla wszystkich klas najmłodszej grupy wiekowej przeprowadzili wolontariusze z Fundacji IRMA. Dzieci poznały psy z grupy pokazowej ? berneńskiego psa pasterskiego Reksia i kundelka Rąbka. Dowiedziały się jak prawidłowo zachowywać się w obecności psów i jak się z nimi komunikować. Usłyszały jak dbać o własnego psa, poznały tajniki psich umysłów oraz inne ciekawostki z ich życia. Był czas na głaskanie i zabawy z psem, co sprawiło dzieciom największą radość. Bardzo dziękujemy pani Agnieszce Kucharzewskiej i pani Alicji Hławce za poświęcony nam czas.


Izabela Skrzypczak
MARZYCIELSKA POCZTA


Już kilka klas z naszej szkoły napisało listy do chorych dzieci, których profile można znaleźć pod adresem : www.marzycielskapoczta.pl.

Zachęcamy pozostałe klasy oraz dzieci wraz z rodzicami  do korespondencji indywidualnej. Warto napisać kartkę, życzenia lub list szczególnie przed świętami - sprawicie czekającym dzieciom sporo radości! W załączeniu zdjęcia z pisania kartek świątecznych w bibliotece szkolnej.


Izabela Skrzypczak


Podziel się życiem!


,, Wielu małych ludzi, w wielu małych miejscowościach,

robiąc wiele małych rzeczy potrafi odmienić oblicze świata.?

Pod koniec roku kalendarzowego w ramach MAŁEGO WOLONTARIATU gośćmi SP 46 w Poznaniu byli wolontariusze z Drużyny Szpiku. Przeprowadzili z wszystkimi klasami spotkania na temat tego w jaki sposób dawcy szpiku kostnego ratują życie chorym na białaczkę oraz jak można pomóc Drużynie Szpiku nie ukończywszy 18 lat.

Pasja wolontariuszy opowiadających o podejmowanych działaniach, obejrzany teledysk oraz film ze spotkań z dziećmi na oddziale onkologicznym skłoniły wszystkich do refleksji.

Byliśmy pod wrażeniem bohaterów z poznańskiej Drużyny Szpiku.


Izabela Skrzypczak
WIZYTA W RADIU MERKURY


W drugiej połowie listopada gośćmi SP nr 46 w Poznaniu byli uczniowie ze Społecznej Szkoły Polskiej w Baranowiczach na Białorusi. Wśród wielu atrakcji jakie zostały przygotowane dla naszych rodaków bardzo ciekawy okazał się pobyt w Radiu Merkury. Redaktor Jacek Cerkaski serdecznie powitał przybyłych, oprowadził po zabytkowych wnętrzach pierwszej poznańskiej stacji radiowej oraz odpowiedział na wszystkie pytania dotyczące pracy dziennikarzy. Zastaliśmy ich - Agnieszkę Maciejewską i Mariusza Kwaśniewskiego podczas nadawania serwisów informacyjnych oraz prognozy pogody. Tego dnia uczniowie mogli nagrywać swoje wypowiedzi, a także przez chwilę gościli na żywo na antenie Radia Merkury. Myślę, że zapamiętają na długo to niecodzienne spotkanie.


Izabela Skrzypczak

Konkurs recytatorski


Tradycyjnie jak każdego roku 19 listopada w bibliotece szkolnej SP nr 46 odbył się konkurs recytatorski dla klas IV-VI. Tym razem recytowano wiersze pani Urszuli Kozłowskiej. W zbiorach autorki uczniowie znaleźli utwory urzekające pomysłowością i poczuciem humoru oraz wierszyki "łamiące języki", które stanowiły doskonałe ćwiczenie językowe oraz sprawdzian umiejętności recytatorskich.

W konkursie zwyciężyli : Anna Marek ( kl. VI a), Bożena Paluch ( kl. VI a) i Jakub Wendrowicz ( kl. VI b), a na wyróżnienia zasłużyli : Mikołaj Nowak ( kl. V b), Antonina Praczyk ( kl. IV a) oraz Julia Manikowska ( kl. V c).Serdecznie gratulujemy!


Izabela Skrzypczak
PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ


Jak każdego roku uczniowie trzech klas pierwszych, zostali pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej, a ich uroczysta przysięga została poprzedzona licznymi zagadkami i konkursami. Przyszli czytelnicy zapoznali się z księgozbiorem i zasadami wypożyczeń.

Po wysłuchaniu wielu piosenek, których bohaterami były mole książkowe dzieci zapragnęły nimi zostać. Aby spełnić to marzenie zapraszam wszystkich do biblioteki i do czytania.


Izabela Skrzypczak

CZAPKI DLA AFGAŃSKICH DZIECI


W październiku br. w ramach programu "Mały Wolontariat" w porozumieniu z fundacją Redemptoris Missio odbyły się w SP nr 46 warsztaty robienia czapek na drutach. Uczniowie pod czujnym okiem pań wolontariuszek uczyli się trudnej sztuki robótek ręcznych, by gotowe czapeczki przekazać dzieciom z Afganistanu. Taka bowiem była idea spotkania, na którym dzieci dowiedziały się wiele o losie swoich rówieśników na terenach objętych wojną.

Przez cały czas wszystkie czapki kupione, używane oraz wykonane własnoręcznie są przyjmowane przez fundację. Oto adres dla wszystkich zainteresowanych pomocą:

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, ul. Grunwaldzka 86.


Izabela Skrzypczak
MAŁY WOLONTARIAT


W nowym roku szkolnym SP nr 46 przystąpiła do programu społecznego "Mały Wolontariat", który ma uczyć dzieci wrażliwości społecznej, pomagania innym oraz odpowiedzialności za otaczający nas świat. Program jest organizowany przez firmę ENEA przy współpracy i pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego, Pana Przemysława Paci. Honorowym patronatem "Mały Wolontariat" objęła Wielkopolska Kurator Oświaty,  Pani Elżbieta Walkowiak.

Program zainaugurowała w naszej szkole autorka książek dla dzieci, Pani Joanna Krzyżanek, która przeprowadziła dla wszystkich klas warsztaty na temat swojej książki  pt. "Dobre uczynki". Opowiedziała w sposób bardzo ciekawy jak można pomagać innym i kim jest wolontariusz. Zachęciła do aktywnych długofalowych działań, w które mogą się zaangażować uczniowie wraz z wychowawcami.


Izabela SkrzypczakZBIÓRKA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ


W imieniu naszych rodaków z Baranowicz składamy wszystkim uczniom i rodzicom podziękowania za dary i zaangażowanie w akcję niesienia pomocy dzieciom polskim z Białorusi.

Udało nam się zebrać wiele artykułów spożywczych, szkolnych i chemicznych, które zostaną przekazane 3 października br. w czasie wizyty uczniów naszej szkoły na Białorusi.

Jeszcze raz dziękujemy za pamięć i każdą cegiełkę dołożoną na szczytny cel.

Anna Nowicka

Izabela SkrzypczakROK SZKOLNY 2012/2013


SERDECZNE PODZIĘKOWANIE


W imieniu fundacji Redemptoris  Missio składam serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy dostarczyli do biblioteki szkolnej okulary  -  86 par. Po przebadaniu przez optyków zostaną przesłane potrzebującym na Jamajce.

I.Skrzypczak
Konkurs wierszy Tuwima


6 maja w bibliotece SP 46 odbył się konkurs "Recytujemy wiersze Juliana Tuwima".

Recytatorzy przypominając utwory znanego poety nawiązali do obchodzonego aktualnie Roku Juliana Tuwima. Zabawne wiersze przywołane z dzieciństwa wprawiły wszystkich w dobry nastrój i zachęciły do udziału w podobnej imprezie za rok.

Zwycięstwo przypadło w udziale:

Magdalenie Kałuży ( VI b) i Marcie Mroczyk (V a) - I miejsce ex aequo

Annie Marek ( V a) i Aleksandrze Debert ( V a )   - II miejsce ex aequo

Natalii Łangowskiej ( VI a) i Bożenie Paluch ( V a ) - III miejsce ex aequo

Gratuluję

Izabela Skrzypczak"Książka - podaj dalej"


Masz przeczytane, niepotrzebne książki? Szukasz nowych tytułów? Przyjdź do biblioteki, zostaw swoją książkę, a zabierz przyniesioną przez innego czytelnika. Akcja pod hasłem: "Książka - podaj dalej", czyli wymiana książek odbędzie się w bibliotece szkolnej 3 kwietnia (w środę po świętach) od 8.00-15.00 z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci.

Serdecznie zapraszamy

Izabela Skrzypczak


Konkurs recytatorski

25 lutego 2013 r. w bibliotece szkolnej SP nr 46 odbył się konkurs recytatorski dla klas I - III "Wiersze Doroty Gellner". Spośród dwudziestu pięciu recytatorów, reprezentantów poszczególnych klas jury wyłoniło ośmiu zwycięzców. Oto oni:

I miejsce -  Aleksandra Świt  kl. III c

-  Tomasz Gołąbek  kl. I b

II miejsce - Witold Lewandowski kl. II c

- Maciej Kuehn kl. II b

III miejsce - Joanna Andrzejewska kl. III c

- Weronika Owczarczak kl. II a

Wyróżnienie : - Martyna Jaroszyńska kl. III b

- Dawid Mawer kl. II c

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do spotkania z poezją za rok.


Izabela Skrzypczak
Warsztaty z książką


20 marca br. z inicjatywy biblioteki szkolnej SP nr 46 odbyły się dla klas czwartych i piątych warsztaty interaktywne podejmujące problematykę uczuć, relacji i tolerancji. Pani Marta Maksimowicz , przedstawicielka wydawnictwa Zakamarki prezentując książkę francuskiego profesora filozofii Oskara Brenifiera pt. "Uczucia , co to takiego?" zachęciła dzieci do analitycznego i krytycznego myślenia oraz do przyglądania się własnym emocjom, nazywania ich i mówienia o nich. Uczniowie szukali odpowiedzi na pytania odnoszące się do codziennego życia, np. "Dlaczego kłócisz się z tymi, których kochasz?" lub "Czy boisz się wypowiadać przed całą klasą?". Po każdej odpowiedzi pojawiało się kilka nowych pytań, które w jakiś sposób podważały wcześniejsze wypowiedzi, co pozwalało spojrzeć na problem z różnych stron i skłaniało do refleksji. Najwięcej emocji wzbudziła praca w grupach przy udzielaniu odpowiedzi na pytanie : "Czy dobrze jest być zakochanym?"

Warsztaty okazały się dla uczniów bardzo ciekawe i co ważne skłoniły do zainteresowania książką O. Brenifiera, a przy okazji zaprezentowaną literaturą szwedzką wydawnictwa Zakamarki.

Izabela Skrzypczak
Konkurs recytatorski

8 lutego z inicjatywy biblioteki szkolnej odbył się konkurs recytatorski wierszy Doroty Gellner dla oddziału przedszkolnego (kl. 0a i 0b) funkcjonującego w naszej szkole. Wesołe wierszyki uczniowie przygotowali pod czujnym okiem p. Moniki Wojtkowskiej i p. Moniki Nowotnej-Deptuły oraz swoich rodziców.

Pięknym recytacjom towarzyszyły niekiedy gustowne przebrania i oczywiście wielki aplauz słuchających. Wszyscy recytatorzy otrzymali nagrody i zaproszenie do udziału w konkursie za rok.


  Izabela Skrzypczak
Spotkanie z pisarką

Dnia 7 lutego br gościem naszej szkoły była pisarka z Łazarza, pani Dorota Kasprzak, która w formie prezentacji przedstawiła uczniom klas trzecich i kl. IVa swoją książkę pt. "Smok z Zamkowej Góry". Sensacyjno-przygodowa treść o zaginionym smoku z kościoła franciszkanów stała się pretekstem do zapoznania słuchaczy z legendami dawnego Poznania.

Uczniów bardzo zainteresowały zabawne przygody Felka, młodego poznaniaka, który stawia czoło siłom nadprzyrodzonym, bada historię i legendy, tropi zaginione przedmioty, ukryte skarby, łamie szyfry, a wszystko po to, aby rozwikłać tajemniczą zagadkę i ocalić Poznań.

Po spotkaniu chętni otrzymali autografy, kupili książki i otrzymali odpowiedzi na wiele pytań dotyczących pracy pisarza.


                                                            Izabela Skrzypczak


LEKCJA OTWARTA

13 grudnia 2012r. w bibliotece szkolnej odbyła się konferencja metodyczna nauczycieli - bibliotekarzy m. Poznania na temat: "Czytanie jest trendy... Jak zachęcić dzieci do czytania?" Pani Izabela Skrzypczak przeprowadziła dla gości lekcję otwartą z udziałem klasy 0A. W nawiązaniu do lekcji dyskutowano o wartości czytania dzieciom, o sposobach rozwijania zainteresowań i kształtowaniu kompetencji czytelniczych.


ZBIÓRKA MAKULATURY

Trwa ZBIÓRKA MAKULATURY (dla Fundacji Przyjazny Świat Dziecka - pieniądze ze sprzedaży makulatury są przekazywane dzieciom przebywającym w domach dziecka) oraz NAKRĘTEK (pieniądze z zebranych nakrętek są przekazywane na rehabilitację Waldka Piaska).

Za włączenie się do akcji serdecznie dziękuję

Izabela SkrzypczakPASOWANIE  NA  CZYTELNIKA  UCZNIÓW  KLASY  I a

Uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej stała się tradycją szkolną.


W tym roku przyjęcie klasy I a w poczet czytelników biblioteki odbyło się 31 października 2012 r.


Uczniowie klasy I a wykazali się znajomością baśni, bajek - bezbłędnie rozwiązywali zagadki, tytuły baśni. Opowiedzieli, jak należy szanować książki, pani bibliotekarka przeczytała prośby książki. Dzieci zostały zachęcone do czytania i częstego wypożyczania książek.


Kulminacyjnym punktem programu było uroczyste "Przyrzeczenie", po którym każdy uczeń został pasowany na pełnoprawnego czytelnika biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia pierwszoklasiści otrzymali długopisy oraz zakładki do książek.


Dla pierwszoklasistów ten dzień był pełen wrażeń i zapewne przeżycia związane z uroczystością na długo zostaną w ich pamięci, a biblioteka będzie im się kojarzyła z miejscem radosnym i bezpiecznym, z miejscem gdzie są mile widziani i które będą chętnie odwiedzać.


Iwona Leśniewska
ROK SZKOLNY 2011/2012


Pobyt w fundacjiDnia 17 maja br. wolontariusze - uczniowie kl. VIa wraz z wychowawcą dotarli do Fundacji  Redemptoris Missio, by pomóc w bieżących drobnych pracach. Przed zbliżającą się rocznicą powstania fundacji należało wypełnić koperty zaproszeniami dla sympatyków Redemptoris Missio. Czas wypełniony uzupełnianiem i zaklejaniem kopert upłynął bardzo przyjemnie.

Obecnie fundacja organizuje akcję "Opatrunek na ratunek", do której włączyła się także biblioteka szkolna. Zbieramy bandaże, plastry, strzykawki oraz jednorazowe rękawiczki. Liczymy na każdą, nawet najdrobniejszą pomoc, która przyniesie ulgę mieszkańcom Afryki.
Konkurs recytatorski klas IV-VI


Dnia 10 lutego odbył się w bibliotece szkolnej KONKURS RECYTATORSKI WIERSZY EMILII WAŚNIOWSKIEJ dla klas IV-VI. Oto zwycięzcy:

I miejsce - Bożena Paluch z kl. IVa

II miejsce - Sebastian Rachel z kl. IVb

III miejsce - Anna Marek z kl. IVa

Wyróżnienia zdobyli:

Magdalena Kałuża z kl. Vb i Aleksandra Skorupka z kl. Va

Gratulujemy!

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w maju będą reprezentowali naszą szkołę w MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM WIERSZY EMILII WAŚNIOWSKIEJ w SP nr 34 w Poznaniu.

Powodzenia

Izabela SkrzypczakKonkurs recytatorski klas I-III


8 lutego 2012r. odbył się w bibliotece szkolnej konkurs recytatorski wierszy Emilii Waśniewskiej dla klas I-III. Recytatorów było bardzo wielu, bo aż siedemdziesięciu. Komisja w składzie: bibliotekarz szkolny i nauczyciele wychowawcy, miała nie lada zadanie, by wyłonić zwycięzców. Dzieci bowiem doskonale opanowały tekst pamięciowo i starały się go interpretować. Wszystkim należy się uznanie. Na podium stanęli:

W klasach pierwszych:

Agata Jankowska z kl. Ia - I miejsce

Dominik Mawer z kl. Ic - II miejsce

Julia Ćwik z kl. Ib - III miejsce

W klasach drugich:

Joanna Winiecka z kl. IIb - I miejsce

Joanna Andrzejewska z kl. IIc - II miejsce

Vesna Wojtaszek i Igor Chołuj z kl. IIa - III miejsce

W klasach trzecich:

Przemysław Rogalski z kl. IIIc - I miejsce

Zuzanna Wróblewska z kl. IIIc - II miejsce

Sandra Dłubała z kl. IIIa - III mejsce

Gratulujemy!

Izabela Skrzypczak

Spotkanie z Andrzejem Maleszką


W pierwszym półroczu w ramach organizowanych przez bibliotekę szkolną spotkań z ciekawymi ludźmi mieliśmy przyjemność poznać osobiście reżysera Andrzeja Maleszkę. Nasz gość przeprowadził warsztaty aktorskie z uczniami klas IV-VI, opowiadał o swojej pracy podczas kręcenia filmów z dziećmi, prezentował ostatnią część z cyklu "Magiczne drzewo: Olbrzym", rozdawał autografy i odpowiadał na bardzo wiele pytań. Oto kilka fotografii z tego bardzo ciekawego spotkania.

Zorganizowana w bibliotece szkolnej akcja "Zbieramy pluszami" zakończona!


Zebraliśmy 700 sztuk maskotek. Połowę wolontariusze z klas starszych rozdali 6 grudnia z okazji Mikołajek chorym dzieciom w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Krysiewicza i przy ul. Nowowiejskiego. Druga połowa dotrze do "Barki" (Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne ? ul. Borówki 4). Tam zostaną podzielone i trafią do dzieci w prezencie podczas Świąt Bożego Narodzenia.

Bibliotekarz szkolny dziękuje serdecznie wszystkim uczniom, którzy oddali swoje zabawki i podzielili się z innymi, a za transport w szczególności pani Lidce Jankowskiej ? wychowawczyni klasy Ic.
Warsztaty z Cecylką Knedelek


19 października niezwykłym gościem w SP nr 46 była Joanna Krzyżanek, autorka książek dla dzieci, która przeprowadziła dla klas I-III cykl ciekawych warsztatów.

Uczniowie oglądając prezentację multimedialną poznali tajemnice Starego Knedelkowa i jej bohaterkę Cecylkę Knedelek. Towarzyszyli gąsce Walerii w wyprawie do Piernikowa i rozmawiali o przygotowaniu miasteczkowego przyjęcia.

Na końcu dzieci same zamieniły się w cukierników i wykonały "wafelkowe koty" i "biszkoptowe świnki".

Bardzo smaczna lekcja sprawiła wszystkim sporo radości.

Pani Joanno, bardzo dziękujemy.


Izabela  SkrzypczakPasowanie na czytelników

 

W październiku 2011 roku uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Po zapoznaniu się z zasadami wypożyczeń, dzieci wysłuchały opowieści o książkach i funkcjonowaniu biblioteki. Śpiewały piosenki z programu Małgorzaty Cerwid Pt. ?Moliki książkowe? oraz wzięły udział w konkursie: ?Rozpoznajemy ulubionych bohaterów literackich?. Uczniowie rozmawiali o tym, jak dbać o książki, by w końcu powtórzyć za bibliotekarzem tekst przysięgi wzorowego czytelnika. Wszyscy zostali pasowani przy pomocy wielkiej zakładki i od tej pory są mile widziani w progach biblioteki szkolnej.

Izabela Skrzypczak 

Wizyta na cmentarzu


Klasa VIa w ostatnim tygodniu października wybrała się wraz z wychowawcą na cmentarz Miłostowo, by postawić znicze na grobach bohaterów pamiętnych wydarzeń w czerwcu 1956r. Opieka nad grobami to już tradycja naszej szkoły. Uczniowie wcześniej poszerzyli swoją wiedzę na temat historycznych wydarzeń odwiedzając Muzeum Poznańskiego Powstania Czerwiec?56. Obejrzeli pamiątki, wysłuchali relacji. Interaktywny charakter muzeum sprawił, że zwiedzanie spełniło oczekiwania nas wszystkich.

Izabela Skrzypczak