Z życia pierwszoklasistówDowiedz się co słychać u pierwszoklasistów - jakie ważne wydarzenia już za nimi....

1 września rozpoczęcie roku szkolnego.

Na ten dzień czekali z niecierpliwością uczniowie klas pierwszych.

W tym roku utworzyły się 4 klasy w tym roczniku.

Wszystkim dzieciom życzymy sukcesów i wspaniałych dni

w gronie koleżanek i kolegów. Powodzenia!!
12 września - Wizyta Straży Miejskiej

Tego dnia odwiedziła uczniów Pani Małgosia Celler, która mówiła na temat

bezpiecznego zachowania na ulicy. Wraz z bohaterami filmu "Bezpieczna droga"

uczniowie poznawali zasady ruchu drogowego. Otrzymali też trójkąty odblaskowe,

aby być lepiej widocznym na ulicy. Pani obiecała, że spotkamy się jeszcze nie raz.

30 września Dzień Chłopaka

Chłopcy chyba troszkę zapomnieli o swoim święcie, bo niektórzy byli nieco zdziwieni,

gdy dziewczynki składały życzenia. W klasie I a otrzymali piłki i cukierki,

I b lizaki z "Karmelkowa", a w I d długopisy. Dziewczynki już się dopytywały,

kiedy one będą obchodzić swoje święto?
1 października "Pasowanie na ucznia"

To był ważny dzień. Dzieci z klas pierwszych w kolorowych biretach - śpiewająco

zdały egzamin na uczniów. Od wychowawców otrzymały pamiątkowe dyplomy

i różki ze słodką niespodzianką. Panowie dyrektorzy specjalnymi ołówkami dokonali

pasowania. To było wielkie przeżycie.6 października

Wycieczka do Kina Apollo

Klasy pierwsze pojechały do kina na spektakl Teatru Edukacji pt. "Plastusiowy pamiętnik". Dzieci obejrzały szkolną rzeczywistość widzianą z perspektywy drewnianego piórnika. Plastuś i jego przyjaciele wciągnęli uczniów do wspólnej zabawy.
Mali badacze - Wielcy Odkrywcy

Od września klasy Ia i Ib rozpoczęły pracę metodą projektu. Celem tej pracy jest zdobycie przez dzieci kompetencji samodzielnego poszukiwania, odkrywania i badania wiedzy, a dzięki temu osiągania przez nie sukcesu, który kształtuje ich poczucie własnej wartości i motywuje do działania. Istotną rolę odgrywają tu zainteresowania dzieci, samodzielne zdobywanie wiedzy i doświadczeń. Celem jest też stworzenie innowacyjnego programu dla edukacji wczesnoszkolnej. W projekcie, finansowanym ze środków unijnych, bierze udział pięć szkół z Poznania i okolic. Dzięki udziałowi w projekcie sala nr 19 została wyposażona w tablicę interaktywną, rzutnik i nowy laptop.
Poszukiwania wiedzy, spotkania z ekspertami
Budowa szkoły - zakończenie I projektu pt. "Jak działa szkoła"Czytanie czas zacząć

22 października br. odbyła się w SP nr 46 uroczystość pasowania uczniów czterech klas pierwszych na czytelników naszej szkolnej biblioteki. Tego dnia nasi pierwszoklasiści wysłuchali wielu piosenek o molach książkowych i odgadywali zagadki o bajkowych bohaterach. Poznali zasady korzystania ze zbiorów, poszanowania książek oraz zachowania się w bibliotece.

Uroczysta przysięga była dla wszystkich zaproszeniem do wielkiej przygody z czytaniem. Nowym czytelnikom już dziś życzę zatem miłej lektury.

Izabela Skrzypczak

Warsztaty plastyczne w Muzeum Narodowym

Uczniowie klasy Ic w dniu 30.10.2014 wybrali się na lekcję muzealną. Tematem zajęć było poznanie głównych tematów malarskich takich jak: scena rodzajowa, portret, pejzaż i krajobraz. Zajęcia były ciekawe i pozwoliły wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce. Dzieci malowały farbami wybrany przez siebie temat
z zastosowaniem szerokiej palety kolorów.

Klasa I b świętuje 11 listopadaWycieczka do piekarni

14 listopada klasa Ib udała się na wycieczkę do piekarni, aby poznać etapy produkcji pieczywa.
Zdrowe śniadanie


24 listopada klasa Ib robiła zdrowe i smaczne kanapki na drugie śniadanie.
Spotkanie z dietetyczką


Dnia 12 listopada kl. Ia i Ib odwiedziła pani dietetyczka. Zachęcała dzieci do zdrowego odżywiania i częstego jedzenia warzyw i owoców. Zorganizowała też warsztaty kulinarne, podczas których dzieci przygotowywały z warzyw "wesołe samochody".
Własnoręcznie przygotowany posiłek wszystkim bardzo smakował.
Projekt "Co jest zdrowe i smaczne"


W klasie Ia zakończył się kolejny projekt "Co jest zdrowe i smaczne". W ramach projektu dzieci poznawały i próbowały różne produkty, zdobywały wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania i przestrzegania higieny.
W czasie trwania projektu uczniowie:
- samodzielnie zdobywali informacje;
- konstruowali piramidę żywieniową;
- poszukiwali witamin w różnych produktach;
- robili sałatki owocowe;
- odwiedzili piekarnię, sklep z warzywami i owocami oraz przygotowywali kanapki;
- spotkali się też z panią dietetyczką i uczestniczyli w warsztatach kulinarnych.
Na podsumowanie projektu, razem z rodzicami, uczniowie przygotowali domowe przysmaki, których wspólna degustacja odbyła się 17 listopada.
Wszystko udało się zorganizować dzięki dużemu zaangażowaniu rodziców klasy Ia.

Andrzejki w klasie Ia, Ib i Id


28 listopada uczniowie z klas pierwszych przenieśli się w świat magii i wróżb.
Po zapoznaniu się z tradycją wieczoru andrzejkowego, dzieci z ochotą przystąpiły
do "poznania swojej przyszłości".
Czas pomiędzy wróżbami i konkursami urozmaicały zabawy i tańce przy muzyce.
Ten magiczny dzień dostarczył wszystkim dzieciom dużo niezwykłych przeżyć i emocji.

Warsztaty "Przecinek i Kropka"


W dniu 1 grudnia 2014 wybraliśmy się do Empiku, aby poznać historię alfabetu, pisma i druku.

Warsztaty w Muzeum Etnograficznym


W dniu 4 grudnia wybraliśmy się do Muzeum Etnograficznego na warsztaty pt. "Wiliorze, Gwiazdor

i Św. Mikołaj" jako postacie wielkopolskiej obrzędowości.

Przedstawienie jasełkowe w klasie 1a

Uczniowie kl. 1b przygotowali przedstawienie jasełkowe dla rodziców

Warsztaty kulinarne w kl. 1a,b,d - robimy pierniczki


Uczniowie kl. 1a, b w teatrze


28 stycznia uczniowie kl. I a,b pojechali do Teatru Muzycznego na spektakl na podstawie
Jana Brzechwy p.t. "Pchła Szachrajka". Przedstawienie było utrzymane w klimacie kabaretu dla dzieci, wzbogacone o piosenki poznańskich kompozytorów.


Prace uczniów inspirowane spektaklem.

Balik 1 a,b, c

Styczeń i luty to czas zabaw karnawałowych. Pamiętano o tym w SP 46 i z tej okazji 12 lutego zorganizowano w szkole bal przebierańców pt. "KOSMOS". Impreza przeprowadzona była przez animatorów z Filharmonii Pomysłów. Przygotowali oni zabawy, konkursy i tańce, które tematycznie nawiązywały do Kosmosu. Dzieci bawiły się wspaniale, co widać na załączonych fotkach.
Music of the World


Uczniowie klasy Ic w roku szkolnym 2014/2015 biorą udział w międzynarodowym projekcie pod hasłem ?Music of the World?. Kraje partnerskie to Francja, Grecja, Hiszpania, Turcja, Chorwacja i Portugalia. Celem naszej współpracy jest poznanie tradycyjnej muzyki, tańców oraz instrumentów Polski oraz powyżej wymienionych krajów. Poznajemy się z mieszkańcami innych krajów, a także z ich kulturą. Nauczyliśmy się kolędy w języku angielskim i wysłaliśmy kartki świąteczne do naszych kolegów i koleżanek z Hiszpanii. My też otrzymaliśmy od nich własnoręcznie wykonane kartki.

Warsztaty w przenośnym planetarium "Poznajemy gwiazdy i planety" 1 a,b,c

Projekt Let's play drama w 1c


W marcu bierzemy udział w projekcie międzynarodowym Let?s play drama wraz z uczniami z Łotwy, Litwy i Włoch. Celem naszej współpracy jest stworzenie przedstawienia teatralnego z użyciem kukiełek/pacynek. Musimy stworzyć także scenariusz, role dla naszych postaci, scenografię, muzykę oraz piosenki. Projekt podsumujemy 27 marca w "Międzynarodowy dzień teatru".

Dziewczynki z 1b świętują Dzień Kobiet
Warsztaty w Multikinie kl. I a,b,d


Dnia 20 marca klasy Ia, Ib i Id były na warsztatach telewizyjnych w Multikinie. Podczas ich trwania dzieci odwiedziły trzy baśniowe krainy, w których zagrały swoje role. Poznały bajkowych bohaterów i przeżyły prawdziwą przygodę. Dowiedziały się też, jak realizuje się film i poznały różne techniki używane
w kinematografii. Efektem warsztatów będzie przysłany do szkoły, zmontowany i udźwiękowiony, film z udziałem naszych uczniów.
Projekt "Rekawiczki"


Klasa Ia zakończyła realizację kolejnego projektu pt. "Rękawiczki". W ramach projektu dzieci gromadziły różne rękawiczki, poznawały historię ich powstania i przeznaczenie. Stawiały hipotezy i je weryfikowały, dokonywały pomiarów, segregowały i wyodrębniały zbiory, poznały pojęcie symetrii, doskonaliły umiejętności matematyczne. Robiły fiszki, liczyły pary rękawiczek w swoich domach oraz prezentowały swoją wiedzę. Na zakończenie projektu odbyło się spotkanie z babciami i wspólne szycie rękawiczek.
Projekt "Pies"


W czasie trwania projektu odbyło się spotkanie z naszymi ulubieńcami, uczniowie poszukiwali odpowiedzi na różne pytania dotyczące opieki nad psami. Interesowały ich rasy psów, ich ilość i różnorodność, sposoby odżywiania, rodzaje karmy, opieka weterynaryjna, lekarstwa, grubość sierści oraz do czego psy są wykorzystywane. Przez cały okres trwania projektu dzieci zbierały karmę dla zwierząt, którą potem zawieźliśmy do schroniska, a na koniec wykonały plakaty podsumowujące zdobytą wiedzę.
Świat baśni Andersena


9 kwietnia uczniowie kl. I a, b, d przenieśli się w świat baśni Andersena.
Przedstawienie Narodowego Teatru Edukacji poruszało takie uniwersalne wartości jak: przyjaźń, tolerancja, dobro i prawda.
Dni Europejskie kl. 1a,b
Aquanet


28 maja klasa 1 a i b zwiedzały Aquanet. Uczniowie uzyskali odpowiedzi na pytania: skąd się bierze woda w kranie, co robią małże, co się dzieje ze ściekami,

jak oszczędzać wodę?Dzień Dziecka


Dzień Dziecka klasy 1 a,b  obchodziły w Starej Chacie u Kowola w Kluczewie. Dzieci zwiedzały 100 letnią chatę urządzoną w staropolskim stylu. Uczestniczyły w pokazach przędzenia wełny, wyrabiania masła, sera,  kucia podkowy. Przejechały się po malowniczej okolicy i zapoznały z pracami w gospodarskiej zagrodzie. Poznały stare  zabawy podwórkowe.
Obchody Dnia Rodzica w klasie 1a


23 czerwca w Dzień Ojca uczniowie klasy Ia zaprosili swoich bliskich
na program artystyczny i poczęstunek. Wszyscy świetnie się bawili,
a smakołyki przygotowane przez Rodziców były pyszne.
Klasa 1a,b,d na przedstawieniu pt. "Baśnie afrykańskie"
Warsztaty chemiczne dla klasy 1a i 1b


Do naszej szkoły zawitało "Mobilne laboratorium"
i uczestniczyliśmy w widowiskowych warsztatach chemiczno - fizycznych.
Projekty w klasie 1a


Przez cały rok szkolny klasa Ia uczestniczyła w innowacyjnym projekcie edukacyjnym finansowany przez Unię Europejską, pt. "Mali Badacze- Wielcy Odkrywcy".
Dzieci pracowały metoda projektu i rozszerzały swoje zainteresowania, wiadomości oraz kompetencje.
Uczyły się współpracy, pracy w grupie oraz samodzielnego poszukiwania i zdobywania informacji.


W II semestrze zrealizowano 4 projekty:

1. Budynki dookoła nas

W czasie trwania projektu dzieci poznawały okolicę szkoły, pracę architekta i bunkry.


2. Narzędzia

Podczas tego projektu uczniowie zwiedzali zakamarki szkoły, piwnicę i mieli spotkanie z panem woźnym. Pokazywał on narzędzia, które potrzebne są w szkole.
Następnie całą klasą wybraliśmy się do garażu Tosi, gdzie znaleźliśmy same skarby, najwięcej było narzędzi ogrodniczych, więc dzieci wymyśliły, że na zakończenie projektu posadzą bratki w klombach przed szkołą.


3. Piłki

Temat projektu został wybrany przez uczniów, w głosowaniu. Sprawdzaliśmy, co jest w piłce, jakie są ich rodzaje, z czego są zrobione i do czego służą.
Na koniec rozegraliśmy mecz z klasą Ib, który niestety przegraliśmy.


Wielki mecz


4. Drzewa

W ramach projektu liczyliśmy i mierzyliśmy drzewa na boisku szkolnym, odrysowywaliśmy korę i rozpoznawaliśmy różne gatunki drzew.Przedszkolaki z wizytą w klasie 1a