więcejWycieczka do Torunia


Dnia 13 czerwca 2014 roku klasy IIIa i IIIb wybrały się na wycieczkę do Torunia. Zwiedzaliśmy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, gdzie na 5 kondygnacjach znajdują się wystawy i pracownie naukowe służące nauce i zabawie. Celem placówki jest przekazywanie wiedzy w sposób interaktywny. Mogliśmy osobiście przeprowadzać eksperymenty i stać się na chwilę prawdziwymi naukowcami. Naszym zdaniem to najlepsza forma nauki. Następnie zwiedziliśmy najstarszą część miasta Rynek Staromiejski i GEODIUM -wystawę interaktywną poświęconą Ziemi jako planecie.

Po kupieniu pamiątek i pierników, pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
M.MałeckaDzień Rodzica


Dzień Rodzica w naszej szkole to już tradycja. W tym roku 11 czerwca 2014 roku klasa IIIa zaprosiła rodziców na przedstawienie pt. "Czerwony Kapturek". Z  tej okazji spotkaliśmy się wszyscy w auli szkoły. W miłej atmosferze obejrzeliśmy barwne przedstawienie a następnie próbowaliśmy pyszności przygotowane przez rodziców.

M.Małecka


Dzień Rodziny w kl. IIIb


Cała klasa wzięła udział w przygotowaniach do tego święta. Dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane upominki. Następnie był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Występ bardzo się rodzicom podobał.

Irena WitosławskaWyniki konkursów przyrodniczych


Laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Przyrodniczego zostali: Jan Jankowski, Bruno Urbaniak i Maria Rucińska. "Eko - Planeta" to Ogólnopolski Konkurs Przyrodniczy. Uczniowie klas V i VI wykonywali pracde albumowe pt. "Mieszkańcy pól i łąk". Wyróżnienie w tej kategorii uzyskali: Sebastian Rachel, Marta Mroczyk, Martyna Zachmann-Mokry, Agata Maryniak, Paulina Lipińska, Julia Drożdżyńska, Anna Marek, Jagoda Cicha, Maria Rucińska.

W kategorii testów najlepszy wynik uzyskali: Karolina Buchnat, Marta Celka, Aleksandra Debert, Bożena Paluch, Adam Walczak.

Wszystkim zwycięzcom gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Elżbieta Jankowska
DZIEŃ DZIECKA KL. IV B


30.05.14 r. klasa IV b z okazji Dnia Dziecka wybrała się na kręgle do Galerii MM. Przed rozpoczęciem zabawy - dla nabrania większej siły - zaszliśmy na lody Smile A następnie... Na pięciu torach zaczęły rozgrywać się wielkie turnieje i każdy próbował, aby w jednym rzucie zbić wszystkie kręgle. Mistrzem okazał się Wiktor Milczyński, który zdobył ponad 100 punktów, ale zaraz za nim znalazł się Michał Kasprzyk i Konrad Kamiński. Musimy przyznać, że był to niesamowity dzień pełen pozytywnych emocji i zdrowej rywalizacji. Mamy nadzieję, że niebawem ponownie uda nam się zorganizować wyjście na kręgielnie Smile.Monika BućkoPierwsza lekcja historii


Dnia 30 maja uczniowie kl. III a, b uczestniczyli w pierwszej lekcji historii, która odbyła się na wycieczce Szlakiem Piastowskim. Na Ostrowie Lednickim przeprawili się promem na wyspę i zwiedzili wczesnośredniowieczny gród. Tam też poznali pracę archeologa. W specjalnie przygotowanym wykopie szukali skarbów i oczywiście znaleźli! Następnie zwiedzali Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji  i ruiny zamku Diabła Weneckiego. Dużą radość sprawił przejazd kolejką wąskotorową z Wenecji do Biskupina. Uczniowie obejrzeli rezerwat archeologiczny

i zrekonstruowaną osadą. Ostatnim punktem zwiedzania był Skansen Miniatur w Pobiedziskach. Dzieci podziwiały 35 najważniejszych obiektów historycznych terenu Szlaku Piastowskiego i Wielkopolski. Uczniowie przywieźli liczne pamiątki. To była ciekawa lekcja!


Irena Witosławska Magdalena MałeckaMARYŚKI 2013/2014


Z okazji obchodów Dnia Patronki, Samorząd Uczniowski przyznał nauczycielom coroczne nagrody "Maryśki" w 5 kategoriach.

Oto nasi finaliści:

MARYŚKĘ DLA NAUCZYCIELA Z NAJWIĘKSZYM POCZUCIEM HUMORU zdobyła:


- Pani Violetta Szwarc

MARYŚKI NAUCZYCIEL SPORTOWIEC zdobył:

- Pan Beniamin Dworzyński


MARYŚKĘ NAUCZYCIEL WYMAGAJĄCY zdobyła:


- Pani Elżbieta Jankowska

MARYŚKĘ NAUCZYCIEL PRZYJACIEL zdobyła:

- Pani Hanna Pietraszko

MARYŚKĘ  NAUCZYCIEL ROKU zdobył:


- Pan Kazimierz Piwowarski


Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy Smile

Monika Bućko


PODZIĘKOWANIE


Kieruję serdeczne podziękowanie do wszystkich Rodziców, którzy przekazali dary dla Domu Samotnej Matki w Poznaniu. Zebrano dla potrzebujących mam dwa samochody wypełnione ubraniami, pościelami, ręcznikami i naczyniami. Były rowerki, wanna i wózek, środki czystości, a nawet literatura fachowa na temat wychowywania dzieci.


Bardzo dziękuję

Izabela SkrzypczakPokaz ratownictwa przedmedycznego


W dniu 23 maja w naszej Szkole odbył się pokaz ratownictwa przedmedycznego, który przeprowadzili członkowie Zespołu Ratownictwa Przedmedycznego ENEA Operator S.A. Podczas pokazu uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób należy udzielać pomocy osobie poszkodowanej - m.in. sprawdzenie czy poszkodowany oddycha, czy ma wyczuwalny puls i w jaki sposób przeprowadzić prawidłowo sztuczne oddychanie. Uczestnicy pokazu mogli wiedzę teoretyczną, z zakresu sztucznego oddychania, wypróbować w   praktyce- na fantomach.

 A nasi najmłodsi uczniowie, z oddziału przedszkolnego, dowiedzieli się także czym jest prąd,  gdzie powstaje i jak należy z niego korzystać, aby być bezpiecznym.


Anna Nowicka
Spotkanie w ramach programu "Ja i moja rodzina jemy owoce i warzywa"


W dniu 25 kwietnia klasy Ia, Ib i Ic kolejny raz, w ramach programu Ja i moja rodzina jemy owoce i warzywa, spotkały się z przedstawicielem  Wielkopolskiej Giełdy Rolno-Ogrodniczej.

Tematem spotkania była wiosna. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jakie warzywa i owoce o tej porze roku występują, w jaki sposób są sadzone, zbierane i dlaczego powinniśmy jeść owoce i warzywa.

Tradycyjnie, na zakończenie spotkania,  każdy uczestnik otrzymał zdrowy upominek- świeże jabłko.

 Było to ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym w ramach projektu "Ja i moja rodzina jemy owoce i warzywa"

Anna Nowicka
ZIELONA SZKOŁA...


W dniach 9-11 kwietnia  uczniowie klasy IIIc wybrali się na "Zieloną Szkołę" do Jansowa. Pierwszego dnia szukaliśmy skarbów schowanych w terenie za pomocą map i nawigacji satelitarnej, nocą odbyły się podchody w lesie i ognisko w Biesiadniku Rycerskim. Drugi dzień dostarczył nam ogromnych emocji, ponieważ byliśmy "Komandosami." Naszym zadaniem było stworzenie sztandaru grupy, zdobycie "wiszącego obozu," musieliśmy przedostać się przez system wież, mostów linowych, przewieszek i pochylni. Po tak ciężkim dniu na powietrzu Pan Igor zorganizował nam dyskotekę, a po zakończeniu tańców poszliśmy pomóc w karmieniu koni. Trzeciego dnia wykonaliśmy ozdobne tabliczki techniką decoupage. Malowaliśmy też dłonie metodą Guido Daniel, która polega na tworzeniu malowidła na dłoni, w taki sposób, by dłoń przypominała głowę zwierzęcia. Niestety czas szybko upłynął i musieliśmy wracać do Poznania Frown... Było suuuuper...


***Dziękujemy p. Anecie Mamet za opiekę, pomoc w realizacji zajęć oraz za wieczorki przy pysznej herbatce.Smile

Lidia Jankowska
Wyniki konkursu plastycznego "Koszyczek Wielkanocny"


Klasy  0 - III

I miejsce - Dorotka Andrzejewska kl. II a


II miejsce - Zuzia Rakowska kl. O b

III miejsce - Antek Głuchowski kl. II b


Klasy  IV - VI


I miejsce - Julia Juskowiak kl. V c


II miejsce - Paulina Lipińska kl. V b

III miejsce - Michał Kopkiewicz kl. IV b


GRATULUJEMY!!!


Monika Bućko
Wyjście do teatru


Dnia 5 maja 2014 roku, klasy IIIa i IIIb wybrały się do niezwykłej krainy wyobraźni, jaką jest teatr, na przedstawienie pt. "Doktor i jego zwierzęta". Spektakl nawiązywał do lektury i zwracał uwagę na zwierzęta, które mieszkają obok nas, a o istnieniu których często zapominamy. Uczył życzliwości i sympatii do wszystkich żywych istot. Piękne kostiumy, muzyka i scenografia zapewniły niezapomniane przeżycia i wrażenia.


M.Małecka

I.Witosławska
Wycieczka na Morasko


W dniu 11 kwietnia uczniowie klasy IIIa i IIIb udali się na wycieczkę do Moraska. W pracowni Muzeum Ziemi obejrzeli unikalną kolekcję największych polskich meteorytów, dolnośląskich agatów, kryształów górskich gipsu i innych minerałów z kopalni miedzi. Przykłady wykorzystania kamienia w budownictwie,  architekturze i rzeźbie uczniowie podziwiali w Lapidarium. Następnie udali się na spacer do Rezerwatu Przyrody "Meteoryt Morasko", gdzie widzieli liczne kratery. Zdobyli również najwyższe wzniesienie Poznania Górę Moraską. Przewodnikami po świecie geologii byli studenci Kola Naukowego Geologów UAM.

I.Witosławska

M.Małecka
Mobilne Laboratorium


Dnia 23 kwietnia 2014 roku zawitało do naszej szkoły Mobilne Laboratorium. Uczniowie z kl. 0 - III mieli okazję poznać różne oblicza prądu. Podczas zajęć stali się małymi naukowcami, inżynierami i odkrywali swoje pasje. Warsztaty miały na celu przybliżenie dzieciom świata nauki oraz wzbogacenie i urozmaicenie programu nauczania.


M.MałeckaLaureaci Ogólnopolskiego Konkursu Przyrodniczego


W dniu 7 kwietnia br. wybraliśmy się z naszą nauczycielką przyrody, Panią Elżbietą Jankowską, na warsztaty edukacyjno-przyrodnicze do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie.

 Pierwszego dnia odbył się etap wojewódzki konkursu "Ja i Przyroda", w którym zdobyliśmy I miejsce. Nagrodą główną były książki o parkach krajobrazowych Wielkopolski  i pen drive o pojemności 32 GB. Następnie udaliśmy się razem z innymi nauczycielami i drużynami na spacer ścieżką dydaktyczną "Jary koło Chalina". Po obiadokolacji poszliśmy z naszą opiekunką na długi spacer po ścieżkach wokół ośrodka. Zmęczone, lecz szczęśliwe położyliśmy się spać.

 Następnego ranka, po śniadaniu w jadalni odbyły się zajęcia o pszczołach. Z początku była to prezentacja, lecz później pan oprowadził nas po okolicy i pokazał rodzaje pszczół i uli. Następnie udaliśmy się do wigwamu, gdzie malowaliśmy na drewnie. Każdy stworzył wybrane przez siebie zwierzę. Prace wyszły całkiem ładnie. Potem miałyśmy okazję uczestniczyć w zajęciach z Origami. Ich głównym tematem były zwierzęta zamieszkujące lasy. Poznaliśmy na nich różne rodzaje technik i specjalnych papierów. po kolacji, jako już pewna tradycja poszliśmy na długi spacer.

 W środę po śniadaniu mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach z nordic walking. Poznaliśmy technikę prawidłowego chodzenia z kijkami, a następnie mieliśmy okazję zastosować ją w praktyce, podczas spaceru po lesie. Zmęczenie wróciliśmy do ośrodka i z apetytem zjedliśmy obiad. Po chwili przerwy odbyły się zajęcia z origami. nauczyliśmy się składać papier tak, aby powstałe z niego figury przypominały zwierzęta. Po kolacji, tradycyjnie udaliśmy się na spacer.

 Czwarty dzień był dniem wycieczki po okolicy. Po wcześniejszym śniadaniu wsiedliśmy do autokaru i wyjechaliśmy w kierunku Sierakowa. Tam zobaczyliśmy stary kościół, zamek rodu Opalińskich oraz Stado Ogierów, w którym mieliśmy szansę przejechać się po mieście bryczką. Do Chalina wróciliśmy na obiadokolację. Po niej udaliśmy się na ostatni wieczorny spacer, tym razem w szerszym gronie i z kijkami do nordic walking.

 Piątego dnia spakowaliśmy się i udaliśmy na śniadanie. Po posiłku wzięliśmy udział w zajęciach z terenoznawstwa. Wykończone zjadłyśmy obiad, a potem pożegnałyśmy się z naszymi kolegami i koleżankami i pełne wrażeń opuściłyśmy Ośrodek Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej w Chalinie i wróciłyśmy do domu.
Sukces w szachach


Uczeń kl. Vb naszej szkoły - Mikołaj Nowak odniósł sukces w III Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Umysłowych, podczas której były rozgrywane m. in. zawody szachowe. Były one bardzo emocjonujące. Mikołaj po nie najlepszym początku, 1pkt. po trzech partiach, nabrał rozpędu. Wygrał wszystkie 6 pozostałych partii, a w ostatniej pokonał nawet aktualnego Mistrza Polski (wicemistrza Europy z listopada 2013), co dało mu brązowy medal.

Więcej informacji można uzyskać klikając na poniższe linki:


http://www.pzszach.org.pl/index.php?idm2=39&idn=2295


http://www.chessarbiter.com/turnieje/2014/ti_1293/results.html?l=pl&tb=10_


https://www.facebook.com/media/set/?set=a.595251453904451.1073741828.582157435213853&type=3Warsztaty filmowe "Magia obrazu"


Drugiego kwietnia klasy IIIa i IIIb uczestnicztły w warsztatach filmowych pt. "Magia obrazu". Dzięki prezentacji z elementami interaktywnymi dzieci wkroczyły w magiczny świat kreskowych i kukiełkowych bohaterów. Poznały metody ich ożywiania, podstawy powstawania scenariusza filmowego oraz zobaczyły sprzęt i zapoznały się ze składem ekipy filmowej. Same odgrywały różne role i podkładały efekty dżwiękowe do postaci rysunkowych. Na koniec obejrzały efekty swojej pracy.
M.Małecka
I. WitosławskaWIZYTA  PARTNERÓW  W  POLSCE


W dniach 24-28.03.2014 roku

odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu

Uczenie się przez całe życie - Comenius:

"Food, dance and music across Europe",  w Polsce.

W naszej szkole pojawiła się liczna grupa nauczycieli i uczniówz Włoch, Bułgarii, Hiszpanii, Czech i Turcji.


WięcejTALENT SHOW


21.03.14 r. w naszej szkole z okazji 1-szego Dnia Wiosny odbył się konkurs talentów. Uczniowie w dwóch grupach - młodszej i starszej - mieli szansę zaprezentować przed szkolną publicznością swoje umiejętności. Na scenie nie zabrakło talentów: tanecznych, wokalnych, instrumentalnych, a także "magicznych chemików" i karateków.

Nasze jury w składzie:


- p. Joanna Boguszyńska

- p. Hanna Pietraszko

- p. Iwona Leśniewska

spośród uczestników klas O - III wybrało następujących zwycięzców:


I miejsce - Kinga Galla i Marysia Marek z kl. I b - doświadczenia chemiczne

I miejsce - Olivia Łuczak z "O a" - gra na skrzypcach oraz taniec

II miejsce - Karolina Rynarzewska i Weronika Ostrowicka kl III c - taniec

II miejsce - Olgierd Wasilewski kl. III b - gra na gitarze

III miejsce - Krzyś i Wojtuś Niemir z kl. III a - pokaz karate


W grupie starszej zwycięzcami zostali:

I miejsce - Martyna Jałoszyńska z kl. IV b - śpiew

I miejsce - Kuba Mrówczyński z kl. VI b - gra na gitarze elektrycznej

II miejsce - Karol Cyganik z kl. VI b - gra na pianinie

II miejsce - Wiktoria Knypińska i Ania Marek z kl. VI a - taniec

III miejsce - Zuza Korasadowicz z kl. V b - śpiew

III miejsce - Julia Rapior i Michalina Gogulska z kl. V b - taniec


Monika Bućko
DZIEŃ MOTYLA - DZIEŃ WRAŻLIWOŚCI


21 marca w słoneczny pierwszy dzień wiosny wolontariusze z SP nr 46 rozdawali mieszkańcom Poznania samodzielnie wykonane motyle wraz z ulotkami zachęcającymi do wspierania rozbudowy Hospicjum Palium w naszym mieście.Towarzyszyli też Prezydentowi Poznania Panu Ryszardowi Grobelnemu, Panu Wicewojewodzie Przemysławowi Paci oraz założycielowi Hospicjum Palium Profesorowi Jackowi Łuczakowi w sadzeniu budlei - motylich krzewów.

 Myślę, że motyl - symbol wrażliwości tak ciepło odbierany tego dnia przez poznaniaków przekona ich do wspierania cennej inicjatywy rozwoju Hospicjum Palium. Wszystkich zainteresowanych pomocą zachęcam do odwiedzenia strony:

www.siepomaga.pl/hospicjum


Izabela Skrzypczak
Konkursy przyrodnicze


22 lutego 2014r. odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego. Julia Maciejewska została laureatem tego konkursu. Jest zwolniona z testu, który odbędzie się 1 kwietnia, otrzymując 40 pkt, ma prawo wyboru gimnazjum. Gratulujemy Julce sukcesu!

7 marca odbył się etap dzielnicowy konkursu "Ja i Przyroda". Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VIa: Karolina Buchnat, Julia Maciejewska, Martyna Zachmann-Mokry. Konkurs składał się z dwóch części: pisemnej (test), ustnej (rozpoznawanie chronionych w Polsce gatunków roślin i zwierząt oraz zabytków położonych na terenie Parków Krajobrazowych  Województwa Wielkopolskiego). Nasza szkoła odniosła zwycięstwo przewagą 18 pkt. Nagrodą za odniesiony sukces jest tygodniowy pobyt w Chalinie (Ośrodek Edukacji Przyrodniczej na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego). Warsztaty odbędą się od 7 - 11 kwietnia, w których uczestniczyły zwycięzczynie wraz z opiekunem.


Uczniowie klas VI oraz maks Majchrzycki (uczeń klasy Vc) uczestniczyli w konkursie "Geo-Planeta". Uzyskaliśmy wiele wyróżnień: Julka Maciejewska (bardzo dobry wynik), Karolina Buchnat, Bożenka Paluch, Sebastian Rachel.


14 marca odbył się kolejny etap - miejski konkursu "Ja i Przyroda". Uczestniczyło w nim 5 najlepszych szkół z Poznania. Nasza szkoła zajęła I miejsce w Poznaniu.

Przed nami etap wojewódzki, który odbędzie się 7 kwietnia 2014r. w Chalinie. W tym etapie, oprócz naszej szkoły, będą brały udział reprezentacje szkół z Kalisza, Leszna, Piły i Konina.Konkurs historyczny


14 marca drużyna naszej Szkoły, w składzie Agnieszka Pluta, Bożena Paluch oraz Aleksandra Świt, zajęła I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Poznaniu  i Wielkopolsce 60 punktów na szóstkę.

Konkurs odbył się  w Szkole Podstawowej nr 20 w Poznaniu.Anna Nowicka


WIZYTA NASZYCH RODAKÓW Z GRODNA


Na zaproszenie Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 46 Tadeusza Badowskiego w dniach 2 - 5 marca  2014 roku w Poznaniu przebywała delegacja Związku Polaków na Białorusi.

W jej skład wchodzili : Mieczysław Jaśkiewicz  -  Prezes ZPB


Andżelika Borys - Przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB

Józef Porzecki - Prezes Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci

Narodowej przy ZPB

Andrzej Pisalnik - rzecznik prasowy ZPB

Działacze polscy z Białorusi podczas wizyty w stolicy Wielkopolski odbyli szereg spotkań, m.in. z uczniami w SP nr 46, w XI LO oraz ze studentami z Wydziału Historii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Uczniowie naszej szkoły mieli niebywałą okazję, by porozmawiać z gośćmi i zadać wiele interesujących pytań, natomiast młodzież wysłuchała wykładów Józefa Porzeckiego o powstaniu styczniowym na ziemiach obecnej Białorusi oraz o polskiej historii Grodna.

W Pałacu Działyńskich delegacja ZPB spotkała się z senatorem Markiem Ziółkowskim, Marszałkiem Markiem Jurkiem i Panem Sławomirem Hincem.

Zwieńczeniem  natomiast wizyty było spotkanie u prezydenta miasta Poznania Ryszarda Grobelnego, który zadeklarował, że wesprze dalsza współpracę poznańskich szkół z placówkami oświatowymi w Grodnie i w Baranowiczach na Białorusi.

Przed opuszczeniem  Poznania nasi goście złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 56.
Spotkania w SP 46


W marcu br. z inicjatywy biblioteki szkolnej w ramach Małego Wolontariatu zajęcia edukacyjne dla wszystkich klas najmłodszej grupy wiekowej przeprowadzili wolontariusze z Fundacji IRMA. Dzieci poznały psy z grupy pokazowej - berneńskiego psa pasterskiego Reksia i kundelka Rąbka. Dowiedziały się jak prawidłowo zachowywać się w obecności psów i jak się z nimi komunikować. Usłyszały jak dbać o własnego psa, poznały tajniki psich umysłów oraz inne ciekawostki z ich życia. Był czas na głaskanie i zabawy z psem, co sprawiło dzieciom największą radość. Bardzo dziękujemy pani Agnieszce Kucharzewskiej i pani Alicji Hławce za poświęcony nam czas.Izabela Skrzypczak
PÓŁKOLONIE ZIMA 2013/2014


Zimowe półkolonie w tym roku przebiegały w klimacie gier, zabaw oraz zgłębianiu tematyki kulinarnej ;). Pierwszy dzień - poniedziałek, poświęciliśmy na zintegrowanie się grupy i bliższe poznaniem się Smile Dzieciaki miały okazję tego dnia poznać mnóstwo zabaw i gier zespołowych. Pierwszy turnus konkurował ze sobą na sali gimnastycznej podczas konkurencji sportowych, drugi turnus rozegrał zaś mecz na boisku szkolnymSmile.

Wtorek to dzień gdzie poznawaliśmy tajniki kulinarne w Pizzzy Express Smile Każdy uczestnik warsztatów miał za zadanie ułożenie przepisu na własną pizzę, a następnie wykonanie jej własnymi siłami i umiejętnościami. Zabawy było przy tym co nie miara, a jakie przy tym pyszności nam wyszły (mniam mniamSmile)! Po zakończeniu warsztatów każdy uczeń otrzymał dyplom, który mówił o tym, że zdobyte umiejętności nasze dzieci mogą przenieść do kuchni domowej Smile


Środa dla turnusu I-szego była dniem rozwijania zdolności manualnych, wyobraźni oraz pogłębiania wartości artystycznych. Wybraliśmy się do pracowni artystycznej Elatelier, gdzie pod czujnym okiem pani Eli wykonaliśmy piękne serca walentynkowe. Musimy przyznać, że kreatywność naszych uczniów zaskakuje i zachwyca nas za każdym razem jeszcze bardziej. To jest niesamowite! Turnus II tego dnia zaś wybrał się do kina na bajkę "Piłkarzyki rozrabiają". Mimo iż tytuł sugeruje, że to bajka dla chłopców, naszym 5 dziewczynkom podobała się ona równie bardzo jak chłopcom Smile.

Czwartek to dzień w kinie uczestników turnusu I na bajce "Skubani", zaś turnus II wybrał się na szaleństwo do Sali Zabaw Michałek. Wśród piankowych przeszkód i labiryntów dzieciaki miały szansę wyszaleć się za wszystkie czasy Smile.

Piątek to ostatni dzień, który tradycyjnie poświęciliśmy parkietowym szaleństwom, czyli dyskotece. Tego dnia pożegnaliśmy uroczyście uczestników półkolonii wręczając im pamiątkowe dyplomy oraz słodkie co nieco Smile. Musimy przyznać, że to był bardzo miło spędzony czas feryjny i dzięki wizytacji z Kuratorium Oświaty w Poznaniu mamy pewność, że dobrze i profesjonalnie przygotowany.

Dziękujemy wszystkim dzieciakom oraz ich rodzicom i zapraszamy na półkolonie letnie Smile.


Monika Bućko

Iwona Leśniewska

Joanna Boguszyńska

Małgorzata Nawrocka

Olga Gorzaniak
WYNIKI AKCJI "GÓRA GROSZA 2013"


Zwycięzcy  w klasach O - III

I MIEJSCE III c - 227,05 zł

II MIEJSCE II b - 164,63 zł

III MIEJSCE I c - 148,33 zł


Zwycięzcy  w klasach IV - VI

I MIEJSCE Vc - 304,13 zł

II MIEJSCE IVb - 219,91 zł

III MIEJSCE IVc - 191,50 zł

Pozostali


I b - 138,37 zł                              IV a -117,90 zł

II a - 130,35 zł                            VI a - 76,03 zł

III b - 125,27 zł                           V a - 89,64zł

I a - 100,92 zł                             VI b - 42,03 zł

III a - 55,52 zł                            V b - 10,41 zł

0 b - 22,17 zł

SUMA

2164,16 ZŁWizyta w Domu Pomocy


Dnia 31.01.2014 roku uczniowie klasy V c i chór szkolny wystąpili w Dziennym Ośrodku Pomocy Społecznej Nr 3 w Poznaniu z przedstawieniem jasełkowym. Mali artyści, przygotowani przez p. H. Norkiewicz i p. H. Pietraszko doskonale wypadli a ich występ spotkał się z gromkim aplauzem i uznaniem zgromadzonej publiczności. Po udanym występie gospodarze ugościli wykonawców słodkim poczęstunkiem.

  H. Norkiewicz , H. PietraszkoBALIK  KARNAWAŁOWY  KLAS  0-III


Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się w postacie bajkowe.

W dniu 22 stycznia w naszej szkole odbył się balik karnawałowy. Wszystkie dzieci już od tygodnia były podekscytowane czekającą ich zabawą. Gdy nadszedł ten wyczekiwany dzień zabawy dzieci założyły swoje stroje balowe i zamieniły się w królewny, księżniczki, wróżki, pszczółki, biedronki, kowboje, batmanów, piratów oraz wiele innych postaci. Rozpoznać dzieci było trudno.

Uczniowie piękne stroje miały i do świata na Dziki Zachód zostały zaproszone przez Filharmonię Pomysłów. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim tym zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci.


Następny bal karnawałowy już za rok...


Iwona Leśniewska
JASEŁKA DLA CAŁEJ SZKOŁY


"Zstąpił z nieba Zbawiciel świata. Radujmy się! To pełne głębokiej radości orędzie rozległo się w noc betlejemską."


(bł. Jan Paweł II)

 W dniu 20 grudnia 2013 roku odbyły się jasełka dla całej szkoły.Uczniowie klasy V c w przepięknych strojach wprowadzili nas w klimat historii biblijnej o Bożym Narodzeniu. Można było podziwiać dekorację i świetną grę młodych aktorów, a także fakt, że wystąpiła cała klasa. Uroczystość uświetnił chór naszej szkoły, który wykonał najpopularniejsze kolędy polskie i zachęcił wszystkich do wspólnego śpiewu. Na  koniec pan dyrektor Tadeusz Badowski podziękował za  wspaniałe  jasełka i złożył wszystkim  przybyłym życzenia świąteczne.

 Halina Norkiewicz, Sabina Nowak, Hanna Pietraszko
Spotkanie wigilijne w IIIc


Myśląc o Świętach Bożego Narodzenia wszyscy mamy przed oczami przystrojoną choinkę, dwanaście potraw na świątecznie udekorowanym stole, słyszymy dźwięki kolęd i dzwonków przy saniach Świętego Mikołaja. Idąc za takim obrazem świąt, uczniowie klasy IIIc w dniu 17 grudnia przygotowali dla Rodziców występ słowno-muzyczny. Przypomnieliśmy o głównych tradycjach Świąt Bożego Narodzenia, o ich pochodzeniu i zmianach na przestrzeni wieków. Śpiewaliśmy kolędy i pastorałki, które wpływały na magiczną atmosferę spotkania. Przełamaliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia, uczniowie wręczyli sobie prezenty. Zasiedliśmy przy pięknie udekorowanych stołach. Ten wspólnie spędzony czas był bardzo radosny zarówno dla dzieci jak i Rodziców...

Lidia Jankowska


Świąteczny spektakl "Rudolf Czerwononosy"


Uczniowie klasy IIIc w dniu 9 stycznia wybrali się do auli im. Czajkowskiego w Poznaniu, aby obejrzeć spektakl baletowo-akrobatyczny pt. "Rudolf Czerwononosy".

Było to, tym bardziej ważne wydarzenie dla nas, ponieważ w balecie tańczyła nasza koleżanka Michasia Bala. Rudolf skakał na mechanicznych szczudłach, a Mikołaj podróżował w nietypowych saniach. Pełni wrażeń i emocji wracaliśmy do szkoły - dyskutując o tym, co tańcem chcieli przekazać artyści.WIZYTA W HOSPICJUM


Tuż przed ŚWIĘTAMI BOŻEGO NARODZENIA nauczyciele z SP nr 46 przekazali dla chorych z Hospicjum Palium w Poznaniu podarki własnoręcznie przygotowane przez

uczniów naszej szkoły.Były to kartki( 100 sztuk), papierowe choinki ( 50 sztuk) oraz książki.

 Dary z serdecznymi podziękowaniami odebrała p. Barbara Grochal - koordynator wolontariuszy z Hospicjum Palium.


Izabela Skrzypczak
BYĆ DLA INNYCH - WIGILIA DLA UBOGICH


"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,

lecz przez to, czym dzieli się z innymi".

(bł. Jan Paweł II)


Dnia 24 grudnia 2013 roku odbyła się na Międzynarodowych Targach Poznańskich wigilia dla osób ubogich, samotnych, starszych i bezdomnych. Została ona zorganizowana już po raz czwarty przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

W tegorocznym spotkaniu wzięło udział ponad 1700 mieszkańców Poznania. Przygotowanie wigilii stało się możliwe dzięki pomocy wielu instytucji kościelnych i świeckich, a także zaangażowaniu wolontariuszy. Na spotkaniu byli obecni prezydent Poznania Ryszard Grobelny oraz arcybiskup Stanisław Gądecki, którzy złożyli wszystkim uczestnikom świąteczne życzenia. W przygotowanie wigilii włączyli się również dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie wielu poznańskich szkół. Nasza szkoła ofiarowała już po raz drugi swoją pomoc. Wszystkie klasy wzięły udział w wykonywaniu  łańcucha (ponad 500 m), który następnie wykorzystano do dekoracji hali Targów Poznańskich. Ponadto sześcioro wolontariuszy (Julia Drożdzyńska - kl. VI a, Aleksandra Debet - kl. VI a, Katarzyna Grygiel - kl. VI a, Agnieszka Pluta - kl. VI a, Katarzyna Jakubowska - kl. VI b, Wiktoria Zawiślak - kl. V b) uczestniczyło w wigilijnym spotkaniu. Zajmowali się oni przede wszystkim podawaniem tradycyjnych polskich potraw, które przygotowały siostry zakonne. Nie zabrakło barszczu z uszkami, kapusty i karpia. Była też wspólna modlitwa, odczytanie tekstu Pisma Świętego, dzieleniem się opłatkiem, śpiewanie kolęd oraz rozdawanie świątecznych paczek.


Wigilijne spotkane pozostanie na długi czas w naszej pamięci. Utwierdziło nas w przekonaniu, że warto pomagać ludziom w trudnej sytuacji życiowej. Wspólny wysiłek, ludzka solidarność i otwarte ludzkie serca mogą uczynić wiele dobra, o czym świadczyła radość ludzi tworzących wielką wspólnotę w dzień poprzedzający Boże Narodzenie. Budujący jest również fakt, że tak wiele dzieci i młodzieży włączyło się w bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi.Wigilia w klasie IVa


19 grudnia był to szczególny dzień w naszej szkole. Tego dnia odbywały się klasowe wigilie, między innymi w klasie IVa. Uczniowie wraz z wychowawcą przygotowali stół wigilijny, na którym znalazły się świąteczne smakołyki przyniesione przez dzieci. Przed przystąpieniem do pałaszowania podzieliliśmy się opłatkiem oraz złożyliśmy sobie życzenia świąteczno-noworoczne. Następnie zasiedliśmy do stołu, by skosztować pyszności. Aby tradycji stało się zadość, przy akompaniamencie dziewczynek, wspólnie zaśpiewaliśmy kolędy. W końcu nastąpił długo oczekiwany moment - wręczenie prezentów. Wszyscy byliśmy zadowoleni. Nie obyło się także bez okrzyków radości wywołanych otrzymanym upominkiem. Po wigilii udaliśmy się na jasełka przygotowane przez starszych kolegów.

Magdalena Kasprzak
Słodka wycieczka


19 grudnia uczniowie klasy 3 a, b udali się do pierwszej w Poznaniu manufaktury słodyczy i cukierków "Słodkie czary-mary". 

Dzieci wzięły udział w pokazach produkcji smacznych cukierków i lizaków. Każdy stworzył swojego lizaka z cieplutkiej masy karmelowej.  Pachnące słodkości wykonane są z najwyższej jakości składników wg dawnych receptur. Bardzo miło spędziliśmy czas.


Irena Witosławska
JASEŁKA 2013  /I b, I c, II a, IV b/


W okresie przedświątecznym, 16.12.2013 r. o godz. 17.00, w sali gimnastycznej SP 46, uczniowie klas I b, I c, II a i IV b pod opieką pań Moniki Nowotnej-Deptuły, Joanny Boguszyńskiej, Iwony Leśniewskiej i Moniki Bućko przygotowały barwne przedstawienie jasełkowe, przeplatane znanymi kolędami i pastorałkami w wykonaniu chóru aniołów i pasterzy.

Spektakl wywarł na wszystkich duże wrażenie. Występ został przygotowany z dużym rozmachem. Całości towarzyszyły wspaniałe dekoracje, które przygotowały panie wychowawczynie wraz z nauczycielką techniki, Magdą Dzięcioł i rodzicami. Po przedstawieniu uczestnicy tradycyjnie podzielili się opłatkiem, a następnie zasiedli do stołu. I wreszcie... odwiedził nas też oczekiwany przez dzieci Gwiazdor.


Joanna Boguszyńska

Monika Bućko

Iwona Leśniewska

Monika Nowotna-Deptuła

Podziel się życiem!


,, Wielu małych ludzi, w wielu małych miejscowościach,

robiąc wiele małych rzeczy potrafi odmienić oblicze świata."

Pod koniec roku kalendarzowego w ramach MAŁEGO WOLONTARIATU gośćmi SP 46 w Poznaniu byli wolontariusze z Drużyny Szpiku. Przeprowadzili z wszystkimi klasami spotkania na temat tego w jaki sposób dawcy szpiku kostnego ratują życie chorym na białaczkę oraz jak można pomóc Drużynie Szpiku nie ukończywszy 18 lat.


Pasja wolontariuszy opowiadających o podejmowanych działaniach, obejrzany teledysk oraz film ze spotkań z dziećmi na oddziale onkologicznym skłoniły wszystkich do refleksji.

Byliśmy pod wrażeniem bohaterów z poznańskiej Drużyny Szpiku.


Izabela Skrzypczak
Uczennica klasy IIIc Laureatką VI Międzyszkolnego Konkursu Literackiego


Dnia 16 grudnia w Szkole Podstawowej nr 77 odbyło się wręczenie nagród laureatom VI Międzyszkolnego Konkursu Literackiego Klas Trzecich Poznańskich Szkół Podstawowych pod patronatem Biblioteki Uniwersyteckiej oraz Rady Osiedla Świętego Łazarza "I TY MOŻESZ ZOSTAĆ PISARZEM". Nasza uczennica Sandra Bartkowiak została laureatką w kategorii "Młody Literat" . W konkursie wzięło udział ponad sto uczniów. Ich zadaniem było napisanie twórczego opowiadania na temat "W krainie baśni".

 Lidia Jankowska
ZIMOWE POEZJOBRANIE


10 grudnia  w Zespole Szkół przy ul. Prądzyńskiego 53 odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Współczesnej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas szóstych:

Anna Marek, Bożena Paluch i Jakub Wendrowicz, którzy recytowali wiersze Urszuli Kozłowskiej. Wyróżnienie zdobyła Anna Marek z kl. VI a. Serdecznie gratulujemy!


Izabela Skrzypczak
Poczta  Mikołajkowa


Z okazji Poczty Mikołajkowej zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski, dzieci w ramach zajęć plastycznych przygotowały kartki dla swoich kolegów, koleżanek oraz nauczycieli. Listy zostały rozniesione przez Św. Mikołaja w piątek 6.12. Smile


Monika BućkoSpektakl "Jaś i Małgosia"


6 grudnia  uczniowie edukacji wczesnoszkolnej i oddziału przedszkolnego obejrzeli sceniczną  adaptację "Jasia i Małgosi" wg J. W. Grimmów. Podobały nam się pełne humoru dialogi, sceny grozy i  pouczająca treść    Kolejny raz dzieci wędrowały ścieżką teatralnej edukacji. "Niech wszystkie serduszka się śmieją, niech wszystkie troski maleją, niech nikt się na świecie nie smuci, niech zło się w dobro obróci".


Irena Witosławska


Mikołaj w IIIc


Tradycyjnie w Polsce, jak i w innych krajach, 6 grudnia to ważny dzień dla każdego dziecka. Mimo przeciwności pogody (braku śniegu) uczniowie zostali obdarowani upominkami od 'Świętego Mikołaja". Wiemy, że prawdziwy Mikołaj był biskupem w mieście Mira i obdarowywał pod osłoną nocy biedne dzieci prezentami. Tradycja zatem wymaga, aby do najmłodszych w XXI wieku dokładnie 6 grudnia przychodził ktoś, kto będzie naśladował ten gest dobroci?


Lidia JankowskaWycieczka do fabryki bombek


4 grudnia 2013r. - w ten piękny dzień uczniowie klasy 1a i 2b wybrali się wspólnie na jednodniową wycieczkę do fabryki bombek. Nie była to tylko jedyna niespodzianka, jaką przygotowały wychowawczynie wraz z p. Anetą Mamet dla dzieci. Nauczycielki zabrały dzieci do szopki, gdzie wykonywały stroiki bożonarodzeniowe. Jednak największą atrakcją dla dzieci fabryka cukierków i ręcznie robionych krówek


Marta NowakPodziękowanie
Marzycielska Poczta


Już kilka klas z naszej szkoły napisało listy do chorych dzieci, których profile można znaleźć pod adresem : www.marzycielskapoczta.pl. Zachęcamy pozostałe klasy oraz dzieci wraz z rodzicami  do korespondencji indywidualnej. Warto napisać kartkę, życzenia lub list szczególnie przed świętami - sprawicie czekającym dzieciom sporo radości! W załączeniu zdjęcia z pisania kartek świątecznych w bibliotece szkolnej.


Izabela SkrzypczakAndrzejki w klasie IVb


Klasa IV b z dwudniowym wyprzedzeniem świętowała Andrzejki. Podczas lekcji wychowawczej zorganizowaliśmy sobie przy słodkim poczęstunku zabawy i wróżby Andrzejkowe.Głównymi prowadzącymi byli: Michał, Igor, Dawid oraz Ania. Przygotowali oni tradycyjne wróżby, jak np.: wróżenie z fusów; czy wróżenie z butów - kto pierwszy wyjdzie za mąż lub ożeni się Smile Nie mogło zabraknąć wróżby serca z imionami przyszłych ukochanych osób Smile. Michał z Igorem zaskoczyli nas nowymi wróżbami, jak np.: kręcenie butelką, co przyniesie nam najbliższa przyszłość; oraz tajemnicza numerologia Smile. W ciągu 45 minut dowiedzieliśmy się sporo o naszej przyszłości i miejmy nadzieję, że chociaż połowa tych dobrych rzeczy nam się przytrafi Smile

Monika BućkoAndrzejki w klasie IIIc

Dnia 29 listopada zorganizowaliśmy Andrzejki klasowe. Mimo, że z czasem zmieniają one swój charakter, a ich kształt  zdecydowanie odbiega od tego znanego wiele wieków temu to chcieliśmy jak najbardziej w nich uczestniczyć. Tradycyjnie laliśmy wosk i odczytywaliśmy znaczenie kształtów odlanych figur. Wróżba z butami wzbudziła wiele emocji i uśmiechu na twarzach uczestników, ale największą atrakcją były ciasteczka z wróżbami. Oczywiście nie obyło się bez radosnych tańców i zabaw ruchowych.


Lidia Jankowska
Na świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja


Uczniowie klasy III a, b brali udział w andrzejkowych wróżbach. Było ustawianie butów, czytanie z gwiazd, kolorów, kamieni, sprawdzanie imion przyszłych mężów i żon. Uczniowie dobrze się bawili . Pamiętamy, że andrzejkowe wróżby to tylko zabawa.

Irena Witosławska,  Magdalena MałeckaAndrzejki w klasach II


29 listopada uczniowie klasy 2a i 2b uczestniczyli w andrzejkowej zabawie. Na spotkaniu były wróżby i tańce. Zebrani poznawali swoją przyszłość. Smile Okazało się, że wielu spotka szczęście, sława, powodzenie i pomyślność.

Dzieci świetnie się bawiły, tańcząc i śpiewając

przy współczesnych przebojach.Zabawa andrzejkowa


29 listopada 2013r. w piątkowe popołudnie uczniowie klas pierwszych bawili się na zabawie andrzejkowej, która została przygotowana wraz ze starszymi uczennicami z klasy IVa. Dziewczyny przygotowały wróżby dla najmłodszych, a wychowawcy przeprowadzając zabawy grupowe takie jak tańce na gazecie, wróżby związane z butami.


     


Problem z głowy


W listopadzie uczniowie klas 3 a, b wzięli udział w programie profilaktyki zdrowotnej "Problem z głowy", który dotyczył wszawicy. Dzieci  poznały objawy choroby, dowiedziały się jak jej zapobiegać  oraz jak zachowywać się w stosunku do osoby, która boryka się z tym problemem. Zakończeniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej przygody bohaterów BubbleBoya i Pana Wszy.

WychowawczynieMarzycielska Poczta


czniowie klasy 3 b kolejny raz napisali do Kacperka- chorego chłopca, który nie może uczestniczyć w zajęciach szkolnych. Jest to akcja pisania tradycyjnych listów do chorych dzieci. Wiele z nich czeka na życzenia i wsparcie.


Irena WitosławskaWizyta w Radio Merkury


W drugiej połowie listopada gośćmi SP nr 46 w Poznaniu byli uczniowie ze Społecznej Szkoły Polskiej w Baranowiczach na Białorusi. Wśród wielu atrakcji jakie zostały przygotowane dla naszych rodaków bardzo ciekawy okazał się pobyt w Radiu Merkury. Redaktor Jacek Cerkaski serdecznie powitał przybyłych, oprowadził po zabytkowych wnętrzach pierwszej poznańskiej stacji radiowej oraz odpowiedział na wszystkie pytania dotyczące pracy dziennikarzy. Zastaliśmy ich - Agnieszkę Maciejewską i Mariusza Kwaśniewskiego podczas nadawania serwisów informacyjnych oraz prognozy pogody. Tego dnia uczniowie mogli nagrywać swoje wypowiedzi, a także przez chwilę gościli na żywo na antenie Radia Merkury. Myślę, że zapamiętają na długo to niecodzienne spotkanie.


Izabela Skrzypczak
Akcja charytatywna "Serce dla Lwowa"


Rusza  29 akcja charytatywna Serce Dla Lwowa. 

Do 23.11.13 r. w świetlicy u p. Moniki B. będą zbierane następujące dary dla naszych rodaków ze wschodu:


- trwałe środki żywnościowe (konserwy mięsne i rybne, olej, kasza, mąka, cukier, kawa, kakao, herbata, zupy w proszku, budyń, kisiel, galaretki  itp.),

- słodycze (czekolada, cukierki, wafle, herbatniki, batony, guma do żucia itp.)

- artykuły higieniczne i opatrunkowe (proszek do prania, pastę do zębów, mydło, szampon, płyn do naczyń, bandaże, opatrunki, plastry itp.),

- artykuły szkolne (zeszyty, bloki rysunkowe, kredki, plastelina, długopisy, przybory szkolne itp.),

- zabawki, płyty DVD z bajkami, piosenkami itp.

- nowe książki - bajki i literatura dla dzieci, które znajdą się w paczkach na Św. Mikołaja


Bardzo mile widziane są kartki, listy i życzenia od poznańskich ofiarodawców.


Więcej informacji na stronie internetowej:

http://lwowiacy.pl/2013/10/06/pomoc-charytatywna-dla-polakow-na-kresach/akcja-charytatywna-serce-dla-lwowa-3/


Monika Bućko


Konkurs recytatorski


Tradycyjnie jak każdego roku 19 listopada w bibliotece szkolnej SP nr 46 odbył się konkurs recytatorski dla klas IV-VI. Tym razem recytowano wiersze pani Urszuli Kozłowskiej. W zbiorach autorki uczniowie znaleźli utwory urzekające pomysłowością i poczuciem humoru oraz wierszyki "łamiące języki", które stanowiły doskonałe ćwiczenie językowe oraz sprawdzian umiejętności recytatorskich.


W konkursie zwyciężyli : Anna Marek ( kl. VI a), Bożena Paluch ( kl. VI a) i Jakub Wendrowicz ( kl. VI b), a na wyróżnienia zasłużyli : Mikołaj Nowak ( kl. V b), Antonina Praczyk ( kl. IV a) oraz Julia Manikowska ( kl. V c). Serdecznie gratulujemy!


Izabela SkrzypczakPasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej


Jak każdego roku uczniowie trzech klas pierwszych, zostali pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej, a ich uroczysta przysięga została poprzedzona licznymi zagadkami i konkursami. Przyszli czytelnicy zapoznali się z księgozbiorem i zasadami wypożyczeń. Po wysłuchaniu wielu piosenek, których bohaterami były mole książkowe dzieci zapragnęły nimi zostać. Aby spełnić to marzenie zapraszam wszystkich do biblioteki i do czytania.Izabela Skrzypczak


Projekt "Moja rodzina je owoce i warzywa"


14 listopada 2013r. uczniowie klasy 1a wzięła udział w projekcie "Moja rodzina je owoce i warzywa", którego koordynatorem  w naszej szkole jest p. Anna Nowicka. W projekcie, realizowanym przez pracowników Wielkopolskiej Gildii Rolno - Ogrodniczej S.A. w Poznaniu, uczniowie pogłębiają swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania się.

Marta Nowak
Rogale Marcińskie


W Poznaniu istnieje tradycja wypieku rogali Świętomarcińskich w dniu 11 listopada. Wychowawca klasy 1a opowiedział o tradycji rogala Marcińskiego. Po wysłuchaniu uczniowie zajadali się przepysznymi rogalami.

Marta NowakŚwięto Niepodległości


Dnia 8 listopada  klasa 1a  wybrała się na wycieczkę pod pomnik Powstańców Wielkopolskich. Uczniowie rozmawiali  na temat Święta Niepodległości, które zbliżało się wielkimi krokami. 

Lekcja ta była dla uczniów ważnym wydarzeniem i wielkim przeżyciem.


Marta NowakLekcja w pizzerii


Tego samego dnia, czyli 8 listopada uczniowie 1a wybrali się na zajęcia do Pizzy Express, aby pogłębić wiedzę na temat zawodu - kucharza. Zadaniem uczniów było zrobienie z dodatkami pizzy oraz  upieczenie jej w wielkim piecu. Uczniowie zostali podzieleni na grupy. Jedna grupa wybrała się do kuchni na zrobienie ciasta, a druga  zajęła się wymyślaniem i rysowaniem swojej wymarzonej pizzy. Zabawy było co niemiara, jednak najlepsze było zakończenie,  ponieważ dzieci w swoim towarzystwie zajadały i rozmawiały o zrobionych przez siebie pizzach.

Marta Nowak
Warsztaty w Muzeum Archidiecezjalnym


Dnia 6 listopada 2013 roku wybraliśmy się do Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Uczniowie wzięli udział w warsztatach teatralnych pt. "Jak zostać królem?" 

Uczestniczyli w jednym z najważniejszych wydarzeń średniowiecznego świata. Była to koronacja Władysława Łokietka, na którą każdy z nich otrzymał imienne zaproszenie. Dzieci wcieliły się w postać króla, biskupa oraz dworzan. Zobaczyły dwór królewski, polskie insygnia koronacyjne oraz średniowieczne stroje. Dowiedziały się jak przebiegała królewska koronacja. Mogły przymierzyć strój średniowiecznego biskupa, założyć koronę i królewski płaszcz. Nasze spotkanie zakończyło się zajęciami plastycznymi, w czasie których uczniowie samodzielnie wykonali papierową koronę.

Sabina Nowak i Halina Norkiewicz
Lampiony z dyni


Tradycją w świetlicy stało się wycinanie lampionów z dyni. W tym roku w zajęciach wzięły udział dziewczynki z klasy 3c. Wykazując się zdolnościami artystycznymi i manualnymi zaprojektowały, a później wykonały piękne lampiony, które można podziwiać na zdjęciach.


Monika Bućko
1 listopada w pracach plastycznych


Z okazji zbliżającego się 1 Listopada - Dnia Wszystkich Świętych, dzieci z klasy 3c i 2a, które uczęszczają do świetlicy, podczas zajęć plastycznych rysowały węglem obrazy przedstawiające tradycje związane z tym dniem. 

Efekty naszej pracy można zobaczyć na zamieszczonych zdjęciach.


Monika BućkoWyjście na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan


Przed 1 listopada klasy IIIa i IIIb odwiedziły Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu Św. Wojciecha. To miejsce ściśle związane z historią Poznania. Cmentarz został założony na początku XIX wieku i jest najstarszym takim obiektem w mieście. Większość pomników nagrobnych to wyjątkowe dzieła sztuki, usytuowane na szczycie i stokach wzniesienia, które porastają stare lipy i kasztanowce. Uczniowie w ciszy, zadumie spacerowali wśród zabytkowych nagrobków i zapalali znicze.
Następnie zwiedzili Kryptę Zasłużonych Wielkopolan, gdzie umieszczono prochy: Józefa Wybickiego, Antoniego Kosińskiego, Feliksa Nowowiejskiego, serce gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i innych sławnych Wielkopolan. 
Po powrocie do szkoły opisali swoje wrażenia.

Magdalena Małecka i Irena Witosławska
Lekcja przyrody klas 4-tych w Arboretum Kórnickim


Dlaczego liście opadają? Dlaczego liście się przebarwiają? Jak rozpoznać liście lipy szerokolistnej? Czym się różni liść klonu od liścia platana? Odpowiedzi na te i inne ciekawe pytania mogliśmy uzyskać w czasie niesamowitej lekcji przyrody podczas wyjazdu do Arboretum  Kórnickiego. 

Trzeba przyznać, że wiedza w ten sposób zdobywana jest szybciej przyswajana Smile. Uczniowie byli zachwyceni tak nietypowym i ciekawym sposobem prowadzenia zajęć. Mogliśmy przy tym przekonać się naocznie, że jesień w Arboretum jest niesamowicie piękna. Oprócz nauki mieliśmy także czas na spacer po Kórniku. Zachwycił nas piękny zamek, a spacerkiem po promenadzie dotarliśmy do niesamowitej ławeczki
p. Wisławy Szymborskiej i kota z jej wiersza. Niektórzy uczniowie po raz pierwszy mieli okazję dowiedzieć się, kim była ta niesamowita poetka urodzona właśnie w Kórniku. Dziękujemy p. Elżbiecie Jankowskiej za tak wspaniałą lekcję, która utrwaliła i poszerzyła naszą wiedzę o przyrodzie.Monika BućkoDyskoteka


Prezentujemy zdjęcia z pierwszej w tym roku szkolnym dyskoteki dla klas IV - VI, która odbyła się we wtorek 29.10.13 r.

Monika Bućko

II lekcja w Muzeum Narodowym


W dniu 24 października 2013 uczniowie klasy IIIc  wzięli udział w kolejnej lekcji muzealnej. Tym razem tematem przewodnim była "Gra w kolory". Zajęcia przybliżyły problematykę barw w obrazie, podział na kolory ciepłe i zimne, lekkie i ciężkie, perspektywę barwną. Podczas warsztatów plastycznych uczniowie mieli możliwość nauki mieszania kolorów i tworzenia barw pochodnych.


Lidia Jankowska
Czapki dla dzieci z Afganistanu


W październiku br. w ramach programu "Mały Wolontariat" w porozumieniu z fundacją Redemptoris Missio odbyły się w SP nr 46 warsztaty robienia czapek na drutach.

Uczniowie pod czujnym okiem pań wolontariuszek uczyli się trudnej sztuki robótek ręcznych, by gotowe czapeczki przekazać dzieciom z Afganistanu. Taka bowiem była idea spotkania, na którym dzieci dowiedziały się wiele o losie swoich rówieśników na terenach objętych wojną.

Przez cały czas wszystkie czapki kupione, używane oraz wykonane własnoręcznie są przyjmowane przez fundację. Oto adres dla wszystkich zainteresowanych pomocą:

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, ul. Grunwaldzka 86.


Izabela Skrzypczak
Uczniowie SP 46 szachowali!


19. października, w sobotnie przedpołudnie 9 uczniów SP46 wystartowało w IV Turnieju Szachowym o Puchar Dyrektora Szkoły Gaudium et Studium.
W ich grupie (do lat 10) zagrało 34 szachistów. 

Naszymi reprezentantami byli:
Mateusz Kondaszewski - 2b
Liliana Duchnowska - 3c
Staś Kordys - 3a
Mateusz Kędra - 3a
Marcin Łaźniewski - 4b
Maciej Kuhn - 3b
Tadeusz Łaźniewski - 4b
Jan Matuszczak - 4c
Witek Lewandowski - 3c.Ogromne gratulacje dla tych, którzy po raz pierwszy wystąpili w turnieju szachowym - Lilka Duchnowska i Mateusz Kondaszewski już w debiutanckim występie zdobyli punkty i ograli przeciwników. Brawo!

Najbardziej zadowolonym z występu zapewne jest Witek.
Witek pokazał klasę i upór - zwycięstwo w ostatniej partii (ze zwycięzcą turnieju) pokazało, że 2 miejsce jest jak najbardziej zasłużone!


Tego samego dnia odbywał się też Turniej Szachowy o Puchar Prezesa SM Os. Młodych, w którym wystąpiła Lena Jankowska - pierwszoklasistka. Grupa Leny liczyła 51 zawodników. Lena w 7 partiach zdobyła 4 punkty, ogrywając dwa razy zawodniczki z V kategorią szachową!Gratulacje dla wszystkich uczestników obu turniejów i ich rodziców!
Emilia Podymska
Warsztaty "Bohater w sam raz dla mnie"

 

Dnia 2 października 2013 uczniowie klasy IIIc wzięli udział w warsztatach pt. "Bohater w sam raz dla mnie". Jak rozumiemy słowo "bohater"? Czy kojarzy nam się tylko z fikcyjnymi postaciami z filmu, bajki czy opowiadania? Warsztaty koncentrowały się na idei bohatera, pokazując, że może nim być ktoś z realnego świata, ktoś z naszego otoczenia, kto zasługuje na to miano dzięki swej działalności na rzecz innych. Dowiedzieliśmy się również, że bohaterów można szukać  w historii naszego miasta, że ci dawni bohaterowie mają z nami wiele wspólnego.


Lidia Jankowska


Wizyta w Baranowiczach


W dniach od 2 do  9 października uczniowie SP 46 w Poznaniu wraz  z uczniami SP7, SP19 oraz XI LO i opiekunami wybrali się na Białoruś. Jak co roku, wyjazd odbył się w ramach wymiany z młodzieżą ze Społecznej Szkoły Polskiej w Baranowiczach. To właśnie w Domu Polskim w Baranowiczach zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci. 

Program wyjazdu był  bardzo ciekawy. W Grodnie spotkaliśmy się z uczniami i nauczycielami Szkoły Polskiej, odwiedziliśmy grób Elizy Orzeszkowej, która w w tym mieście żyła i tworzyła. Następnie  zwiedziliśmy  zamki Radziwiłłów w Mirze i Nieświeżu oraz   siedzibę rodziny  Rejtanów. Podążając śladami  wieszcza, Adama Mickiewicza, byliśmy w  Zaosiu (miejsce urodzenia)  i Nowogródku.  Odwiedziliśmy Bohatyrowicze, gdzie znajduje się grób  legendarnych postaci Jana i Cecylii z powieści ?Nad Niemnem?. Kolejnym punktem naszej wizyty był Mińsk, stolica Białorusi. W  drodze do białoruskiej stolicy zatrzymaliśmy się w  Kuropatach, miejscu gdzie, w latach 1937-1941, NKWD wymordowało  ok 200 tys osób, tzw "wrogów narodu".


W drodze powrotnej do Polski zatrzymaliśmy się w Bieniakoniach, miejscu gdzie jest pochowana Maryla Wereszczakówna- wielka  miłość Adama Mickiewicza. W Wilnie odwiedziliśmy cmentarz na Rossie, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego, spacerowaliśmy   po wileńskiej starówce,  a także zatrzymaliśmy się przy Ostrej Bramie.

Nasz wyjazd był żywą lekcją historii.

Anna Nowicka


zobaczWybory do Samorządu Szkolnego


2.10.13 r. w naszej szkole odbyły się wyboru do Samorządu Uczniowskiego. Startowało w nich 12 kandydatów z klas IV - VI. Do Samorządu dostało się 10 uczniów. Komisja Wyborcza składała się z przedstawicieli klas IV - VI. Czuwali oni nad prawidłowym i uczciwym głosowaniem. Każdy głos był wrzucony przez wyborców do specjalnie przygotowanej urny. Frekwencja w tym roku wyniosła 95 %, z czego jesteśmy bardzo dumni. Statystyczne zestawienia wyborcze do Samorządu Uczniowskiego można zobaczyć poniżej do czego oczywiście zachęcamy.

W tym miejscu składam serdeczne podziękowania wszystkim kandydatom za odwagę i chęć brania aktywnego udziału w życiu szkoły. Dziękuję także naszym wyborcom, którzy pokazali odpowiedzialną postawę uczniowską i wzięli udział w głosowaniu.


Skład Samorządu Uczniowskiego

Martyna Zachmann - Mokry kl. VI a

Aleksandra Debert kl. VI a

Julia Maciejewska kl. VI a

Adam Mikołąjczak kl. VI b

Karol Cyganik kl. VI b

Sebastian Rachel kl. VI b

Jakub Mrówczyński kl. VI b

Anna Mrówczyńska kl. IV a

Anna Cyganik kl. IV a

Martyna Jałoszyńska kl. IV b


Monika BućkoWyniki wyborów do Samorządu Szkolnego


zobaczDzień Chłopca w klasie IVaW dniu 30 września, z okazji Dnia Chłopca, dziewczynki z kl. IVa przygotowały dla swoich kolegów z klasy konkurencje mające na celu wyłonić Mistera.

Chłopcy musieli wykazać się nie tylko wiedzą ale i różnego rodzaju umiejętnościami. Swoje zmagania rozpoczęli od przyszycia guzika, następnie rozwiązywali zagadki oraz odpowiadali na pytania z wiedzy ogólnej. Ponadto musieli zjeść kawałek cytryny bez kwaszenia się oraz przenieść przy pomocy słomki emenemsy  z jednej serwetki na drugą. Chłopcy dzielnie walczyli o każdy punkt. Jury bacznie obserwowało poczynania chłopców. Na koniec dziewczynki złożyły chłopcom życzenia oraz wręczyły drobne upominki. Po podliczeniu punktów przez jurorki, kolejnego dnia,  ogłoszono zwycięzców. W tym roku tytuł Mistera otrzymał Dawid Roszak, a tytuł Vicemistera Krystian Polcyn oraz Dominik Pilakowski.


Magdalena Kasprzak
Dzień Chłopca w klasie IVb


Z okazji zbliżającego się Dnia Chłopca, zabrałyśmy naszych chłopaków na spacer szlakiem średniowiecznego Poznania.

Panie przewodniczki, prowadząc nas po śladach zabudowy dawnego miasta przygotowały dla nas sporo zadań i niespodzianek. Na wstępnie dostaliśmy mapę Starego Rynku, która nakierowywała nas na zabytkowe miejsca. Ciekawie, zabawnie i bardzo obrazowo przedstawiona została nam historia Pręgierza. Nasi chłopacy na własnej skórze poznali jedną z średniowiecznych kar, a mianowicie wystawienie na publiczne wyznanie grzeszków Smile.

Następnie mieliśmy okazję poznać zakupowe zwyczaje w mediewistycznym Poznaniu. Za otrzymane denary wybraliśmy się na zakupy Smile Każdy miał szansę kupić towary, które królowały w tamtejszej epoce, a mianowicie: świecę, sól, jajka i ryby. Podczas zwiedzania opowiedziane zostały nam historie dotyczące budynków, fontann oraz pomników, które znajdują się w okolicy Rynku. Największy ubaw mieliśmy przy pomniku Bamberki, gdzie Ania oraz Igor z Michałem wcielili się we wspomnianą Bamberkę.

Na koniec przeprowadzony został konkurs z zapamiętanych wiadomości. Każdy, kto wziął udział i odpowiedział prawidłowo na zadawane pytania otrzymał drobny upominek. Tak minęło nam środowe popołudnie z chłopakami i historią naszego miasta w tle Smile

Naszym chłopakom jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego! Smile


Monika BućkoMały Wolontariat


W nowym roku szkolnym SP nr 46 przystąpiła do programu społecznego "Mały Wolontariat", który ma uczyć dzieci wrażliwości społecznej, pomagania innym oraz odpowiedzialności za otaczający nas świat. 

Program jest organizowany przez firmę ENEA przy współpracy i pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego, Pana Przemysława Paci. Honorowym patronatem "Mały Wolontariat" objęła Wielkopolska Kurator Oświaty,  Pani Elżbieta Walkowiak.


Program zainaugurowała w naszej szkole autorka książek dla dzieci, Pani Joanna Krzyżanek, która przeprowadziła dla wszystkich klas warsztaty na temat swojej książki  pt. "Dobre uczynki". Opowiedziała w sposób bardzo ciekawy jak można pomagać innym i kim jest wolontariusz. Zachęciła do aktywnych długofalowych działań, w które mogą się zaangażować uczniowie wraz z wychowawcami.


Izabela SkrzypczakMarzycielska Poczta


Pod koniec września uczniowie kl. III b przyłączyli się do Marzycielskiej Poczty. Wspólnie zredagowali list do Kacperka, który z powodu choroby nie może chodzić do szkoły.  Brakuje mu towarzystwa rówieśników. Ma podobne zainteresowania jak uczniowie kl. III b i inne dzieci w tym wieku. Mamy nadzieję, że ten list, ilustracje i klasowe zdjęcie wywołają uśmiech na twarzy chłopca. Przyłączcie się do Marzycielskiej Poczty! Dzieci czekają na wasze listy i kartki!


Uczniowie kl. III b z wychowawczynią


Kuba i Mikołaj wykonują ilustracje dla Kacpra.Zuzia przepisuje list.Materiały przygotowane do wysłania.Lekcja w Muzeum Narodowym


W dniu 25 września 2013 uczniowie klasy IIIc udali się do Muzeum Narodowego w Poznaniu. W salach Galerii Malarstwa i Rzeźby zapoznali się z podstawowymi tematami obrazów: portretem, martwą naturą, pejzażem i sceną rodzajową. Dzieci poprzez zabawę i warsztaty plastyczne miały możliwość poznania przestrzeni  malarstwa polskiego i obcego.


Lidia Jankowska
Sprzątanie Świata


"Sprzątanie Świata - Odkrywamy czystą Polskę" - pod takim hasłem przebiegała tegoroczna akcja Sprzątania Świata. Do nietypowej lekcji poszanowania środowiska w całej Polsce, włączyli się również uczniowie klasy IIIc. Zajęcia rozpoczęły się filmem edukacyjnym "Segreguję odpady". Następnie w praktyce przekonaliśmy się jak należy to robić. Uczniowie podzieleni na grupy: papier, szkło, plastik, metal zbierali śmieci dokonując ich segregacji i selekcji.


Lidia Jankowska

Wspomnienia  klasy  I a


Nasza klasa nie tylko segreguje odpady w klasie, ale dba o środowisko. Zabraliśmy się do sprzątanie świata 20 września 2013 roku. Wysprzątaliśmy cały plac zabaw, na którym spędzamy wolne chwile z naszą panią.


Nasz wolny czas na placu zabaw i wspólne zabawy w sali.


A tak uczymy się w klasie I. Nie jest źle!!!!


Pierwszą praktyczną rzeczą w naszych małych kroczkach  szkolnych była sałatka owocowa. Sami ja przegotowaliśmy , a później z bitą śmietaną i polewą karmelową ją zjadaliśmy.W połowie września z naszym wychowawcą ćwiczyliśmy różne piosenki i wierszyki, żeby przedstawić je na Pasowaniu klas  pierwszych. Było trudno, ale daliśmy radę.  Pasowanie wypadło super!!!24 września 2013 roku zawitała do nas pani ze Straży Miejskiej.  Mieliśmy pogawędkę na temat zachowania się w szkole i sposób przechodzenia przez przejścia dla pieszych.

W nagrodę za poprawne odpowiedzi otrzymaliśmy znaczki odblaskowe, które od razu zawieszone zostały na naszych tornistrach.


Wielkim wydarzeniem dla nas było pasowanie na czytelnika naszej biblioteki. Teraz już możemy samodzielnie wypożyczać książki w naszej pięknej bibliotece.  Hura, Hura!!!!


Podziękowania


W imieniu naszych rodaków z Baranowicz składamy wszystkim uczniom i rodzicom podziękowania za dary i zaangażowanie w akcję niesienia pomocy dzieciom polskim z Białorusi.

Udało nam się zebrać wiele artykułów spożywczych, szkolnych i chemicznych, które zostaną przekazane 3 października br. w czasie wizyty uczniów naszej szkoły na Białorusi.

Jeszcze raz dziękujemy za pamięć i każdą cegiełkę dołożoną na szczytny cel.

Anna Nowicka

Izabela SkrzypczakJesień na wsiDnia 19 września uczniowie klas 3 a, b pojechali na wycieczkę autokarową do Szreniawy pt. "Jesień na wsi".

Dzieci przyglądały się pokazom tradycyjnych prac, ale także brały czynny udział w wybranych stanowiskach interaktywnych. Do najciekawszych  pokazów należały: młócenie cepami, młocarniami ręcznymi i mechanicznymi, czyszczenie ziarna, przemiał ziarna w żarnach, praca wołów w kieracie, wypiek chleba, wyrób sit, smażenie powideł, robienie kompotów, suszenie owoców, warzyw i grzybów, kiszenie ogórków i kapusty. Uczniowie zakupili ręcznie wykonane pamiątki i pełni wrażeń wrócili do domów.

Magdalena Małecka i Irena Witosławska