Półkolonie letnie


Tegoroczne półkolonie letnie zaczęliśmy tuż po zakończeniu roku szkolnego 1.07.13 r. Przez dwa tygodnie dzieci miały czas na zabawę, rozrywkę oraz odrobinę nauki ;)

W trakcie obu turnusów zabrałyśmy dzieciaki na premiery bajkowe do Multikina. W środy wychodziliśmy z p. Blanką na Maltę Ski, gdzie grupa z turnusu I mogła wyszaleć się podczas zjazdów pontonami ze stoku narciarskiego, a druga grupa rozwijała swoje umiejętności gry w mini golfa. W czwartek uczniowie z turnusu I mieli okazję wykazać się odrobiną sprytu, umiejętnościami czytania z mapy oraz wiedzą na temat Ostrowa Tumskiego podczas gry miejskiej zorganizowanej przez Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim. Musimy wyróżnić w tym miejscu dwójkę uczniów, którzy wykazywali się naprawdę dużą wiedzą oraz umiejętnościami w szukaniu ukrytych wskazówek, a są to: Jan Jankowski oraz najmłodsza uczestniczka Sandra Gruszka Smile. Grupa z turnusu II miała zaś możliwość zabawy i słodkiego poczęstunku w Fabryce Śmiechu Michałek. Pozostałe dni dzieci spędziły w szkole, gdzie zorganizowane były dla nich zawody sportowe, zajęcia plastyczne oraz muzyczne. Na zakończenie turnusów tradycyjnie zorganizowana została dyskoteka tematyczna: disco. Dziewczynki miały okazję skorzystać z darmowego gabinetu kosmetycznego, gdzie p. Asia Boguszyńska wykazywała swoje zdolności w robieniu makijażu oraz malowania paznokci Smile Tak właśnie minęły nam dwa tygodnie wakacji.
Serdecznie dziękujemy uczestnikom oraz zapraszamy na półkolonie zimowe, na które mogą zapisywać się uczniowie z klas I - V Smile

Monika Bućko

Iwona Leśniewska

Joanna Boguszyńska
"Jaś i Małgosia"


W dniu 17 czerwca 2013 r. uczniowie klasy IIc  w  sali konferencyjnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu,  oglądali  przedstawienie pt . ?Jaś i Małgosia?- przygotowane przez Teatr Współczesny z Krakowa.

Zaskoczyła nas nietypowa  scenografia i elementy współczesne w przedstawieniu. Baba Jaga robiła zakupy w supermarkecie, a gdy leciała na miotle, na ścianach auli pojawiały się laserowe pioruny.  Zachwyciły nas również stroje aktorów i rola przeuroczego Wilka.


L. JankowskaMaraton układania puzzli11.06.13 r. w Szkole Podstawowej nr 7 w Poznaniu odbył się Świetlicowy Maraton Układania Puzzli. W tym roku udział w maratonie po raz pierwszy wzięli dwaj 6 letni chłopcy z Oddziału Przedszkolnego "0b": Piotruś Kawka i Mikołaj Kosakowski oraz Ania Cyganik z klasy III a.

Na 17 drużyn zajęliśmy 10 miejsce, które dla nas jest sukcesem, ponieważ byliśmy najmłodszą grupą, a motyw Mapy Świata był naprawdę bardzo trudny.   
Mojej drużynie bardzo serdecznie gratuluję i dziękuję za zaangażowanie oraz walkę SmileMonika Bućko
Stadion Miejski


Dnia 6 czerwca 2013 uczniowie klasy IIc wybrali się na Stadion Miejski w Poznaniu.  Celem wycieczki było poznanie ciekawych miejsc tego obiektu sportowego. Dzieci zobaczyły salę konferencyjną, zasiadły nawet za stołem zarządu.

Miały okazję posiedzieć w szatni, w loży prezydenckiej oraz na trybunie prasowej. Najwięcej  emocji  jednak  wywołała możliwość dotknięcia murawy i udzielenie wywiadu do telewizji  z Ukrainy.  Nasza wyprawa udała się dzięki hojności  Firmy Poligraficznej, która zasponsorowała nasze wyjście, a tym samym spełniła dziecięce marzenia. Dziękujemy serdecznie.


Lidia Jankowska
Warsztaty typograficzneW dniu 5 czerwca 2013 roku uczniowie, którzy uczęszczają na pozalekcyjne zajęcia plastyczne, wzięli udział w warsztatach typograficznych "Z liter słowa".

Zajęcia te odbyły się  w Bibliotece Raczyńskich w ramach XIX Biennale Sztuki dla Dziecka. Dzieci  zapoznały się  z drukiem z drewnianych matryc drukarskich z Chin, Japonii i Tybetu. Obejrzały książki azjatyckie oraz poznały idee druku ruchomą czcionką w Azji i Europie od czasów Gutenberga. Uczniowie mieli również możliwość  wydrukowali tekstu na replice prasy Gutenberga.
Czas spędzony na warsztatach był dla wszystkich uczestników miłą i ciekawą przygodą.
Biennale Sztuki Dla Dziecka


5.06.13 r. dziewczynki z klasy II a oraz III a i c wybrały się z p. Moniką na długo wyczekiwane warsztaty w ramach Biennale Sztuki Dla Dziecka. Tytuł warsztatu: "ARTFABET". Co się pod nim kryło??? Już wyjaśniamy; chodziło o "szyfroobraz", tzn. że dziewczynki musiały w namalowanym przez siebie obrazie ukryć litery alfabetu, które miały utworzyć zaszyfrowane hasło. Nasze uczestniczki zabawy musiały wykazać się przy tym sporą wyobraźnią i talentem w doborze barwy kolorów.

Zabawy i niesamowitych pomysłów było, co nie miara Smile Dziewczynki naprawdę bardzo ładnie poradziły sobie z zadaniem, po czym całe w farbie wróciłyśmy do szkoły Smile. Nasze prace można oglądać poniżej.Monika Bućko
"Z piratami dookoła świata"Dnia 3 czerwca uczniowie klas drugich pojechali na wycieczkę pt. "Z piratami dookoła świata'' do Nenufar Clubu w Kościanie. Po przywitaniu przez piratów, uczniowie wyruszyli tratwami na poszukiwanie skarbu i przygód. Podróżowali przez wioskę Indian, Masajów, odwiedzili też Atlantydę.

Po drodze podziwiali mini budowle takie jak: Statua Wolności, Krzywa Wieża w Pizie, Wieża Eiffla i piramidę. Cały program wycieczki zakończył się w "Mini Disco Show'' wspólną zabawą. Na końcu były smaczne lody i zakup pamiątek. Wycieczka bardzo się nam podobała.
Irena Witosławska
Podziękowanie


Całej społeczności SP 46 serdeczne podziękowanie za zbiórkę plastikowych nakrętek przesyłają Państwo Monika i Krzysztof Piasek.

MARYŚKI 2012/2013


Z okazji Dnia Patronki naszej szkoły, uczniowie klas IV - VI przyznali swoim nauczycielom nagrody Maryśki w pięciu kategoriach:


Nauczyciel Roku - p. Magdalena Kasprzak


Nauczyciel Przyjaciel - p. Hanna Pietraszko

Nauczyciel  Wymagający - p. Elżbieta Jankowska

Nauczyciel Sportowiec - p. Beniamin Dworzyński

Nauczyciel z Humorem - p. Violetta Szwarc

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom SmilePierwszy Krok Szachowy


25.05.2013 w Poznaniu odbył się turniej z cyklu "Pierwszy Krok Szachowy".


więcejKonkurs recytatorski wierszy J. Tuwima

6 maja w bibliotece SP 46 odbył się konkurs "Recytujemy wiersze Juliana Tuwima".

Recytatorzy przypominając utwory znanego poety nawiązali do obchodzonego aktualnie Roku Juliana Tuwima. Zabawne wiersze przywołane z dzieciństwa wprawiły wszystkich w dobry nastrój i zachęciły do udziału w podobnej imprezie za rok.

Zwycięstwo przypadło w udziale:

Magdalenie Kałuży ( VI b) i Marcie Mroczyk (V a) - I miejsce ex aequo

Annie Marek ( V a) i Aleksandrze Debert ( V a )   - II miejsce ex aequo

Natalii Łangowskiej ( VI a) i Bożenie Paluch ( V a ) - III miejsce ex aequo

Gratuluję

Izabela SkrzypczakWizyta w Multikinie

Dnia 22 kwietnia  klasy 0a, 0b, Ia, IIa, IIb, II c i IIIb  SP 46, były w MULTIKINIE na multimedialnej lekcji i filmie. Dzieci poznawały tajemnice dubbingu i obejrzały film pt. "I Ty możesz zostać bohaterem".

Film przedstawiał historię małego fana baseballu, który wyruszył w świat, aby pomóc swojemu tacie. W czasie swojej wędrówki, chłopiec podejmował różne wyzwania, które sprawiły, że uwierzył w swoje możliwości i podniósł poczucie własnej wartości.

Film bardzo się dzieciom podobał i utwierdził je w przekonaniu, że warto spełniać marzenia i nie poddawać się.

M. Małecka


Wizyta w Muzeum Archidiecezjalnym

W dniu 25 kwietnia 2013 roku kolejny już raz wybraliśmy się do Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych "Muzealny Detektyw". Wzięliśmy udział w poszukiwaniu cennej monstrancji, którą ukryto w muzealnych pomieszczeniach. Zadanie nie było łatwe. Odnalezienie skarbu wymagało od nas rozwiązania licznych zagadek. Bardzo pomocne okazały się wskazówki, których udzielił nam przewodnik. Dzięki nim udało się osiągnąć cel naszych poszukiwań. Odnaleźliśmy ukrytą monstrancję, a następnie odłożyliśmy ją na właściwe miejsce w muzeum. Zabawa w detektywa to wspaniały pomysł na poznawanie dzieł sztuki w atmosferze zaciekawienia i radości.Lena brązową medalistką Mistrzostw Poznania!


21.04. odbyły się III Otwarte Mistrzostwa Poznania Przedszkolaków i Zerówkowiczów w Szachach.


więcejWizyta dzieci z przedszkola

16 i 17 kwietnia gośćmi biblioteki szkolnej były maluchy z paniami wychowawczyniami z Przedszkola "Zielony Zakątek" przy ul. Trzemeszeńskiej. Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały utworu P. Lindenbaum pt. "Nusia i wilki" oraz uczestniczyły w lekcjach klas pierwszych m .in. z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Wykonały też razem z pierwszoklasistami instrumenty z plastikowych kubeczków, by wspólnie zagrać na nich melodię w rytm skocznej muzyki.

Mali goście zwiedzili z zainteresowaniem całą szkołę, by w przyszłości wrócić tu do niej jako uczniowie.

Izabela SkrzypczakMobilne planetarium

18 marca 2013 roku zawitało do Szkoły Podstawowej nr 46 w Poznaniu MOBILNE PLANETARIUM. Uczniowie klas 0 - II mieli okazję uczestniczyć w zajęciach pt. "Niebo z bliska dla każdego".
Zajęcia odbyły się w auli szkolnej w półsferycznej, przenośnej kopule. Przez efekt prawdziwego obserwatorium i wspólną przygodę dzieci poznawały największe tajniki i sekrety KOSMOSU.
Wszyscy świetnie się bawili, aktywnie uczestniczyli w seansie, stawali się małymi odkrywcami i w atrakcyjny sposób poszerzali swoją wiedzę.

Magdalena MałeckaLaureaci konkursu informatycznego

Już po raz dziewiąty odbył się Międzyszkolny Konkurs na Plakat Reklamowy wykonany techniką komputerową pod hasłem Przeczytaj tę książkę! organizowany przez p. Mariolę Nogaj-Gorzyńską w Szkole Podstawowej nr 19 w Poznaniu. Wzięli w nim udział także nasi uczniowie z kl. IV-VI oraz uczeń kl. IIb. Wśród laureatów znalazła się Sandra Dłubała z kl. IVb, która zajęła I miejsce w kategorii Klasy III-IV oraz Jakub Gołda z kl. IIb, który otrzymał wyróżnienie w tej samej kategorii.

26.03.2013r. odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów i nagród rzeczowych poprzedzona występem artystycznym uczniów sp 19.

Poniżej kilka fotek z uroczystości.

Magdalena Kasprzak


Wizyta w Dziennym Domu Pomocy

Już po raz kolejny uczniowie klasy VIa wraz z wychowawczynią p. M. Kasprzak oraz młodzi pianiści pod opieką p. H. Pietraszko wybrali się do Dziennego Domu Pomocy. Tym razem zaprezentowaliśmy program nawiązujący do tradycji Świąt Wielkanocnych.  Nie zabrakło także elementów humorystycznych, których dostarczyły w króciutkiej scence uczennice przebrane za zająca i kwokę. Za wspaniały występ artyści  otrzymali dyplom oraz poczęstunek. Podczas wizyty panowała serdeczna atmosfera. Na koniec  podziękowaliśmy za gościnę, złożyliśmy świąteczne życzenia i ... powróciliśmy do szkoły.

 Magdalena Kasprzak


Warsztaty kroju i szycia "Jajko wielkanocne"

W dniu 27 marca 2013 uczennice klasy IIc wraz z mamami wzięły udział w warsztatach kroju i szycia. Tematem naszych zajęć było "jajko wielkanocne". Próbowałyśmy odrysować kształt jajka na materiale, potem je wycinałyśmy, zszywałyśmy różnymi technikami, wypychałyśmy środek puchem i ozdabiałyśmy według własnego pomysłu. Nawlekanie nitki nie było łatwym zadaniem, a przyszywanie małych elementów wymagało precyzji i ogromnej cierpliwości. Powstały piękne prace, dziewczynki wykonały po kilka jajek, które ozdobiły naszą klasę. Szczególnie dziękujemy mamie Lilki, pani Agnieszce Duchnowskiej, która przywiozła maszynę do szycia i zdradziła nam jak z niej korzystać.

L. Jankowska
Laureaci konkursu informatycznego


Już po raz dziewiąty odbył się Międzyszkolny Konkurs na Plakat Reklamowy wykonany techniką komputerową pod hasłem Przeczytaj tę książkę! organizowany przez p. Mariolę Nogaj-Gorzyńską w Szkole Podstawowej nr 19 w Poznaniu. Wzięli w nim udział także nasi uczniowie z kl. IV-VI oraz uczeń kl. IIb. Wśród laureatów znalazła się Sandra Dłubała z kl. IVb, która zajęła I miejsce w kategorii Klasy III-IV oraz Jakub Gołda z kl. IIb, który otrzymał wyróżnienie w tej samej kategorii.

26.03.2013r. odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów i nagród rzeczowych poprzedzona występem artystycznym uczniów sp 19.

Poniżej kilka fotek z uroczystości.

Magdalena KasprzakWizyta w Domu Pomocy


Już po raz kolejny uczniowie klasy VIa wraz z wychowawczynią p. M. Kasprzak oraz młodzi pianiści pod opieką p. H. Pietraszko wybrali się do Dziennego Domu Pomocy. Tym razem zaprezentowaliśmy program nawiązujący do tradycji Świąt Wielkanocnych.  Nie zabrakło także elementów humorystycznych, których dostarczyły w króciutkiej scence uczennice przebrane za zająca i kwokę. Za wspaniały występ artyści  otrzymali dyplom oraz poczęstunek. Podczas wizyty panowała serdeczna atmosfera. Na koniec  podziękowaliśmy za gościnę, złożyliśmy świąteczne życzenia i ... powróciliśmy do szkoły.

 Magdalena Kasprzak


Music and Dance

W dniu 21 marca 2013 odbył się szkolny konkurs pod hasłem "Music and Dance". Uczennice klasy IIc Vanessa Tetzlaff, Natalia Rogalska, Liliana Duchnowska i Sandra Bartkowiak przygotowały układ taneczny do piosenki Gusttavo Lima con Neymar "Balada". Ich występ zrobił duże wrażenie na jury oraz publiczności. Dziewczyny zajęły I miejsce. Gratulujemy!!!

L. Jankowska

21 marca -pierwszy dzień wiosny

Uczniowie klasy 2a,i b pożegnali zimę i powitali wiosnę. Dzieci przygotowały Marzannę, słomianą kukłę, która symbolizuje słowiańską boginię- zimę.  Każdy przygotował gaik (maik) z kolorowymi wstążkami.  W barwnym korowodzie uczniowie poszli na boisko szkolne, aby spalić symbol złej zimy.

Marzanna, zimowa panna,
w słomianej sukience rozpostarła ręce.
W lęku drżąca cała, topić się nie chciała.
Z rozwichrzonym włosem, ognie ją poniosą.
Niechaj śnieg i mrozy wiośnie się ukorzą
i porą radosną zawitaj nam wiosno.

Irena WitosławskaAKCJA "CZARY MARY OKULARY"


W bibliotece szkolnej SP nr 46 zbierane są używane okulary (najlepiej do czytania,tzw. "plusy"), które zostaną przekazane fundacji Redemptoris Missio i wysłane do krajów misyjnych, m.in. na Jamajkę. Zbiórka trwa do połowy maja.


Izabela SkrzypczakKonkurs recytatorski

25 lutego 2013 r. w bibliotece szkolnej SP nr 46 odbył się konkurs recytatorski dla klas I - III "Wiersze Doroty Gellner". Spośród dwudziestu pięciu recytatorów, reprezentantów poszczególnych klas jury wyłoniło ośmiu zwycięzców. Oto oni:

I miejsce -  Aleksandra Świt  kl. III c

-  Tomasz Gołąbek  kl. I b

II miejsce - Witold Lewandowski kl. II c

- Maciej Kuehn kl. II b

III miejsce - Joanna Andrzejewska kl. III c

- Weronika Owczarczak kl. II a

Wyróżnienie : - Martyna Jaroszyńska kl. III b

- Dawid Mawer kl. II c

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do spotkania z poezją za rok.


Izabela SkrzypczakWarsztaty z książką


20 marca br. z inicjatywy biblioteki szkolnej SP nr 46 odbyły się dla klas czwartych i piątych warsztaty interaktywne podejmujące problematykę uczuć, relacji i tolerancji. Pani Marta Maksimowicz , przedstawicielka wydawnictwa Zakamarki prezentując książkę francuskiego profesora filozofii Oskara Brenifiera pt. "Uczucia , co to takiego?" zachęciła dzieci do analitycznego i krytycznego myślenia oraz do przyglądania się własnym emocjom, nazywania ich i mówienia o nich. Uczniowie szukali odpowiedzi na pytania odnoszące się do codziennego życia, np. "Dlaczego kłócisz się z tymi, których kochasz?" lub "Czy boisz się wypowiadać przed całą klasą?". Po każdej odpowiedzi pojawiało się kilka nowych pytań, które w jakiś sposób podważały wcześniejsze wypowiedzi, co pozwalało spojrzeć na problem z różnych stron i skłaniało do refleksji. Najwięcej emocji wzbudziła praca w grupach przy udzielaniu odpowiedzi na pytanie : "Czy dobrze jest być zakochanym?"

Warsztaty okazały się dla uczniów bardzo ciekawe i co ważne skłoniły do zainteresowania książką O. Brenifiera, a przy okazji zaprezentowaną literaturą szwedzką wydawnictwa Zakamarki.

Izabela SkrzypczakKonkurs historyczny


28 lutego w Szkole Podstawowej nr 20 na os. Rzeczpospolitej odbyło się spotkanie finałowe międzyszkolnego  konkursu historycznego "60 punktów na szóstkę" Świat poznańskich Bambrów.

Uczestnicy etapu międzyszkolnego  musieli wykazać się bogatą wiedzą o poznańskich Bambrach, a także umiejętnościami plastycznymi, gdyż jednym z zadań konkursowych było wykonania tradycyjnego nakrycia głowy - kornetu.

Naszą Szkołę reprezentowali: Aleksandra Skorupka (kl. VIa), Martyna Zachmann-Mokry (kl.Va) i Karol Cyganik (kl. Vb).


A. NowickaSukces w piłce ręcznej


DNIA 7.02.2013 NASZA REPREZENACJA W PIŁCE RĘCZNEJ


ZDOBYŁA ZŁOTO W IGRZYSKACH MŁODZIEŻY SZKOLNEJ MIASTA POZNANIA

zobacz więcejKonkurs MUSIC and DANCE


Jeśli potrafisz tańczyć, śpiewać lub grać na instrumentach, to zapraszamy Cię do wzięcia udziału w konkursie MUSIC and DANCE, który organizujemy w ramach Dnia Wiosny i programu COMENIUS. Zapisy u p. M. Bućko do 15.03.2013 r.

Konkurs odbędzie się 21.03.2013 r.


Monika Bućko


Konkurs recytatorski


8 lutego z inicjatywy biblioteki szkolnej odbył się konkurs recytatorski wierszy Doroty Gellner dla oddziału przedszkolnego (kl. 0a i 0b) funkcjonującego w naszej szkole. Wesołe wierszyki uczniowie przygotowali pod czujnym okiem p. Moniki Wojtkowskiej i p. Moniki Nowotnej-Deptuły oraz swoich rodziców.

Pięknym recytacjom towarzyszyły niekiedy gustowne przebrania i oczywiście wielki aplauz słuchających. Wszyscy recytatorzy otrzymali nagrody i zaproszenie do udziału w konkursie za rok.


Izabela SkrzypczakSpotkanie z pisarką


Dnia 7 lutego br gościem naszej szkoły była pisarka z Łazarza, pani Dorota Kasprzak, która w formie prezentacji przedstawiła uczniom klas trzecich i kl. IVa swoją książkę pt. "Smok z Zamkowej Góry". Sensacyjno-przygodowa treść o zaginionym smoku z kościoła franciszkanów stała się pretekstem do zapoznania słuchaczy z legendami dawnego Poznania.

Uczniów bardzo zainteresowały zabawne przygody Felka, młodego poznaniaka, który stawia czoło siłom nadprzyrodzonym, bada historię i legendy, tropi zaginione przedmioty, ukryte skarby, łamie szyfry, a wszystko po to, aby rozwikłać tajemniczą zagadkę i ocalić Poznań.

Po spotkaniu chętni otrzymali autografy, kupili książki i otrzymali odpowiedzi na wiele pytań dotyczących pracy pisarza.


Izabela Skrzypczak
"Wartościowa wycieczka szkolna"

- Ogólnopolski Konkurs dla Nauczycieli


Konkurs pod patronatem MEN, zorganizowany przez Biuro Podróży ATAS z Warszawy, odbywał się po raz pierwszy. Wzięli w nim udział uczniowie z naszej szkoły, którzy w tamtym roku odwiedzili Gospodarstwo Agroturystyczne "PodBrzozami" w miejscowości Grochowy. Kierownikiem wycieczki i autorką sprawozdania z niej była p. Iwona Leśniewska. W kategorii "Wycieczki 4-5 dni" zajęliśmy II miejsce. Nagrodą są 2 przewodniki po województwach ufundowane przez Wydawnictwo Demart.


Życzymy innym równie udanych i atrakcyjnych wycieczek!Smile

      

STYCZEŃ / LUTY 2013

W grudniu nasi uczniowie zaangażowali się w projektowanie logo związanego z tematem przewodnim całego projektu ("Food, dance and music across Europe"). Powstało ok. 20 prac, z których najciekawsze zostały wyeksponowane w holu głównym szkoły, a w lutym wybrano trzy najlepsze:

I miejsce - Sebastian Rachel

II miejsce - Zuzia Wróblewska

III miejsce - Helena Grzybowska
Zwycięskie prace, podobnie jak pozostali partnerzy, zaprezentujemy w czasie pierwszej wizyty partnerskiej w Hiszpanii w marcu 2013 r. W trakcie spotkania wybierzemy najciekawszą pracę, która zostanie oficjalnym "logo" całego projektu.
Baśnie polskie w kinie "Apollo"

Pierwszego dnia lutego kl. IIa, b przeniosły się w świat polskich baśni podczas spektaklu teatralnego. Uczniowie oglądali świat wróżek, smoków i innych bohaterów. Każdy historia oprócz mocy przygód i  emocji  niosła moralne przesłania, znane od pokoleń. Były to trzy lubiane przez młodą widownię baśnie:

"Złota kaczka", "Bazyliszek", "Waligóra i Wyrwidąb". Przedstawienie było świetne!

Dawno, dawno temu istniała bajkowa kraina, dawno, dawno temu, każda baśń tak się zaczyna...

Irena WitosławskaAkcja UNICEF "Umieram z głodu"


Samorząd Uczniowski w imieniu wszystkich uczniów przekazał 75 zł (z pieniążków uzbieranych w trakcie dyskoteki) na akcję UNICEF "Umieram z głodu". Ta kwota zapewni 54 opakowania ratującej życie żywności terapeutycznej Plumpy'nutę.


"W Czadzie od wielu miesięcy brakuje pożywienia i coraz większej liczbie dzieci grozi skrajne niedożywienie, a w konsekwencji śmierć. W kraju tym co 7 minut jedno dziecko umiera z głodu. W ramach walki z kryzysem żywnościowym UNICEF wspiera 367ośrodków terapeutycznego dożywiania, a od stycznia do sierpnia 2012 specjalistycznym leczeniem objęto w nich około 100 tysięcy niedożywionych dzieci. To jednak wciąż za mało".

Więcej informacji na stronie http://www.unicef.pl


Monika Bućko


GÓRA GROSZA 2012

Podsumowanie akcji charytatywnej Góra Grosza 2012.


Miejsce I klasa IIII c - 204, 82 zł

Miejsce II klasa IV c -195, 00 zł

Miejsce III klasa II c - 177, 86 zł


POZOSTALI:

Klasa III b - 153, 32 zł

Klasa I a - 144, 06 zł

Klasa II a - 130, 00 zł

Klasa II b - 130, 00 zł

Klasa VI b - 117, 46 zł

Klasa IV b - 95, 55 zł

Klasa VI a - 56, 33 zł

Klasa IV a - 48, 42 zł

Klasa V b - 35, 61 zł

Klasa V a - 31, 91 zł

Klasa I b - 25, 81 zł

Klasa III a - 18, 42 zł

RAZEM: 1564, 58 ZŁ

Monika BućkoZimowe Półkolonie 2013 w SP 46


"Półkolonie w SP 46" -  to staje się tradycją. Uczniowie klas I - III mieli szansę spędzić ten zimowy czas w aktywny i atrakcyjny sposób .


Poniedziałek był dniem integracyjnym. Uczniowie spędzili go na terenie szkoły bawiąc się w świetlicy oraz na sali gimnastycznej. Mieli także szansę rozwijać zdolności artystyczne tworząc wraz z p. Asią i p. Iwonką zimowe bałwany. Radości i śmiechu nie było końca .

Wtorek. W mroźny poranek wyruszyliśmy do tropikalnego miejsca w centrum Poznania (!) zwanego Ecotropikaną. Choć na chwilę mogliśmy zapomnieć o szalejącym za oknem śniegu i poczuć się jak w egzotycznym kraju. Dzieci podczas 2-godzinnych zajęć zgłębiały temat warunków życia w dżungli.  Dowiedziały się m. in. jak żyją, co jedzą oraz czym się zajmują, na co dzień Indianie Ameryki Północnej. Ponadto uczniowie poznali ciekawe eksponaty z rejonów tropikalnych, jak np.: kokosy, instrumenty etniczne, łuki, dmuchawki. Prawdziwą atrakcją było własnoręczne wykonanie przez dzieci marakasy - jednego z instrumentów muzycznych Indian. Ponadto miały szansę poczuć się jak Indianie i pomalować sobie twarz oraz strzelać z łuku do celu. Odtańczyły także taniec na mini plaży. Wszyscy dzielni wojownicy dostali pamiątkowe dyplomy.

Środa. Kierunek: Multikino. Musimy przyznać, że wyjście do kina w każde półkolonie cieszy się szaloną popularnością. Dzieciaki uwielbiają spędzać tutaj czas nawet wtedy, jeśli widziały już bajkę, na którą się wybieramy. Jak mówią sami: "Niektóre bajki się nie nudzą, a koniec jest zawsze wielkim zaskoczeniem" .

Czwartek to dzień, na który chyba najbardziej czekała p. Monika.  Tego dnia wybraliśmy się do chyba najciekawszego Muzeum w naszym mieście, czyli Archeologicznego na zajęcia lepienia garnków z gliny. Zajęcia odbywały się w prawdziwie klimatycznym miejscu, a mianowicie w sali, gdzie umieszczona jest wystawa o Sudanie. Dzięki tak ciekawie umiejscowionym warsztatom mieliśmy szanse poczuć w 100 % klimat odległych czasów, kiedy nie było w naszym otoczeniu współczesnej technologii, a człowiek mógł polegać tylko na swoich umiejętnościach.  Po wysłuchaniu wstępnego wykładu o glinie, jej właściwościach i wyrobach z niej tworzonych, każde dziecko miało szansę wykonania własnej zastawy stołowej. Musimy przyznać, że byłyśmy szalenie zaskoczone zdolnościami i pomysłowością naszych uczniów. Wykonane naczynka były wręcz perfekcyjne i bardzo estetyczne. Wszystkie nasze prace po zakończeniu zajęć zapakowaliśmy w kartony i zabraliśmy do szkoły, a następnie do domu

Piątek, dyskoteka w stylu DISCO Imprezkę z poczęstunkiem poprowadziła p. Asia, która swoją nauką tańca potrafi zachęcić nawet najbardziej zasiedziałe osoby W rytmie współczesnej muzyki każdy miał szansę spalić parę kalorii oraz nauczyć się nowych kroków tanecznych.

Na koniec naszej zimowej przygody każdy jej uczestnik dostał dyplom dzielnego uczestnika oraz smakołyk na osłodę . Troje najbardziej wyróżniających się uczniów otrzymało złote medale.

W tym miejscu chciałybyśmy podziękować wszystkim naszym kochanym dzieciakom za ten cudownie spędzony zimowy tydzień oraz zachęcamy do udziału w półkoloniach letnich, które ruszą już w lipcu .

Monika Bućko

Iwona Leśniewska

Joanna BoguszyńskaWizyta w Domu Pomocy

11 stycznia 2013r. delegacja uczniów kl. VIa wraz z wychowawcą p. Kasprzak oraz chór szkolny pod opieką p. Pietraszko udali się do Dziennego Domu Pomocy Społecznej nr 3 w Poznaniu. Celem wizyty było przedstawienie "Koncertu Noworocznego". Uczennice kl. VIa pełniły rolę konferansjerów - zapowiadały poszczególne utwory poprzedzając je krótką historią. Chór szkolny składający się z uczniów od kl. II - V pięknie zaprezentował wybrane kolędy i pastorałki m. in. "Jest taki dzień", "O gwiazdo betlejemska", "Dzisiaj w Betlejem". Nie zabrakło także instrumentalistów m. in.  Karolina Buchnat zagrała "Bóg się rodzi", a Ola Debert "Dziadka do orzechów". Na zakończenie konferansjerki złożyły seniorom życzenia noworoczne. Po wspaniałym występie zadowoleni powróciliśmy do szkoły.

ACH CÓŻ TO BYŁ ZA BAL ...

9  stycznia o godz. 9:00 udaliśmy się na salę gimnastyczną, przebrani w różne stroje. Pomysłom nie było końca. Były tradycyjne stroje z wypożyczalni, ale również takie, które przygotowali sami rodzice i uczniowie.

Wesoło tańczyły księżniczki, wróżki, piraci, rycerze, biedronki, zajączek, kowboje, Spiderman i wiele innych barwnych postaci.


Przez dwie godziny tańczyliśmy i świetnie bawiliśmy się w rytm skocznej muzyki na BALU   ŚMICHÓW-CHICHÓW zorganizowanym przez Filharmonię Pomysłów. W sukience wystąpiła Bombonierka - postać z Królestwa Słodyczy. Towarzyszyli jej Karmel i Miętusek. A wszystko działo się wśród kawałków tortu, babeczek i płotków z piernika

Zabawie towarzyszyły konkursy, których uczestnicy byli nagradzani gromkimi brawami. Wszyscy uczniowie biorący udział w balu mogli liczyć na poczęstunek przygotowany przez rodziców i wychowawcę p. Iwonę Leśniewską.
Wolontariusze w wigilijny czas...


Już po raz kolejny Caritas Archidiecezji Poznańskiej zorganizowała 24 grudnia 2012 roku WIGILIĘ DLA UBOGICH. Na spotkanie przybyło 1700 bezdomnych, starszych, chorych i samotnych mieszkańców Poznania.

Całe przedsięwzięcie mogło być zrealizowane dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu instytucji i ludzi dobrej woli: sióstr zakonnych, dyrektorów kilku poznańskich szkół oraz dzięki pracy rzeszy wolontariuszy. Wśród nich pod moją opieką było dziesięcioro uczniów z naszej szkoły. Dbali oni o stół nr 12, przy którym zasiadali rodzice z dziećmi. Pozostali uczniowie wraz z wychowawcami dwa tygodnie wcześniej przygotowali 300 łańcucha, który tworzył świąteczną dekorację hali Targów Poznańskich.

Spotkanie wigilijne miało bardzo uroczystą oprawę. Około 11-stej zaproszeni goście zaczęli się schodzić przy śpiewie zespołu wokalno-muzycznego "Kusza " z Nowego Tomyśla. W milczeniu i powadze wysłuchali słowa Bożego, połamali się opłatkiem i z niecierpliwością czekali na posiłek serwowany przez grupę wolontariuszy. Słychać było kolędy, rozmowy, w powietrzu unosił się zapach barszczu z uszkami i ryb.

Na spotkanie przybyli z życzeniami ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki oraz prezydent m. Poznania Ryszard Grobelny.

To ważne, by każdy mógł świętować Boże Narodzenie i choć przez chwilę nie czuł się samotny.

Izabela Skrzypczak
Obejrzyj klip SP 46


W listopadzie oraz grudniu uczniowie SP 46, uczestniczyli w realizacji wideoklipu typu LipDup, dzięki któremu w ciekawy i zwięzły sposób chcieliśmy przedstawić Polskę naszym partnerom pod kątem historycznym i geograficznym.


Kliknij na poniższy link i obejrzyj teledysk!


http://www.youtube.com/watch?v=a7pSZqO8DsQ&feature=youtu.be


ZDJĘCIA Z KIERMASZU BOŻONARODZENIOWEGO 2012Jasełka 2012


W dniu 21 grudnia 2013 roku odbyło się w naszej szkole przedstawienie pt. "W poszukiwaniu prawdy". Wystawianie jasełek w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie stało się już tradycją. W tym roku zostały one przygotowane przez uczniów klasy VI B, którzy odegrali rolę Maryi, Józefa, internautki, redaktora, szukającej oraz sprzedawców. Nie zabrakło również pasterzy, królów i aniołów. Udekorowana scena, życzenia oraz wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Staranna gra uczniów została nagrodzona gromkimi brawami licznej publiczności. Tegoroczne jasełka ukazały prawdę, że najważniejsze jest to, aby Chrystus narodził się w naszych sercach. Niestety często o tym zapominamy, zabiegani przygotowaniem potraw, kupowaniem choinek czy prezentów. Po świątecznej przerwie jasełka zostały ponownie wystawione dla rodziców i mieszkańców osiedla.
Dnia 21 grudnia klasy IIa i IIb uczestniczyły w przedstawieniu jasełkowym przygotowanym przez klasy starsze.Następnie udały się do sal, gdzie odbyło się spotkanie przy choince i wigilijnym stole.Śpiewaliśmy kolędy, dzieliliśmy się opłatkiem i czekaliśmy na Gwiazdora, który jak co roku obdarował nas prezentami. Miło spędziliśmy czas, próbując pyszne wypieki przygotowane przez dzieci i rodziców.
Konkurs "Mikołaj na wakacjach" w Termach Maltańskich

Uczniowie klasy IIc wzięli udział  w konkursie zorganizowanym przez "Termy Maltańskie" i wykonali pracę przestrzenną na wskazany temat. W dniu 19 grudnia otrzymaliśmy informację, że zajęliśmy III miejsce, a nagrodą jest wycieczka dla całej klasy na godzinę do Aquaparku-Term Maltańskich.

L. Jankowska
Wycieczka klas II


Dnia 17 grudnia uczniowie klas drugich wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę autokarową do Czerniejewa i Gniezna.  Pierwszym punktem programu był zakład produkujący "Krówki", gdzie dzieci zapoznały się z ręcznym wyrobem cukierków i degustowały słodkie wyroby. Następnie uczniowie zwiedzili fabrykę szklanych bombek i zobaczyli poszczególne etapy procesu produkcyjnego, tj. dmuchanie, srebrzenie, maczanie w lakierze, suszenie, dekorowanie i pakowanie.  Ostatnią atrakcją było zwiedzanie Katedry gnieźnieńskiej. Każde z dzieci mogło kupić pamiątki w postaci cukierków w różnych smakach oraz bombek z własnym imieniem. Pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Poznania.

Irena Witosławska
 Zdjęcia z akcji Szlachetna PaczkaPoniżej umieszczamy kilka zdjęć z akcji Szlachetna Paczka, która miała miejsce w naszej szkole 7-9.12.12r. Nasi uczniowie z klas V - VI pełnili funkcję małych wolontariuszy i pomagali w pakowaniu oraz  dekorowaniu paczek, które dostarczali darczyńcy. Składamy serdeczne  podziękowania za zaangażowanie wszystkim uczniom biorącym udział w tak ważnej akcji charytatywnej.Monika BućkoProjekt edukacyjny  "Ja i moja rodzina jemy owoce i warzywa"


W dniu 10 grudnia odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu "Ja i moja rodzina jemy owoce  i warzywa", którego organizatorem jest Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza S.A. .

W pierwszym, spotkaniu uczestniczyli  uczniowie klas: IIIa, IIIc, VIa oraz VIb.

Tematem prelekcji była jesień. Jakie warzywa i owoce o tej porze roku występują, jakie zawierają witaminy i dlaczego powinniśmy jeść świeże owoce i warzywa. Na zakończenie spotkania  każdy uczestnik otrzymał zdrowy upominek- świeże jabłko.

Drugie spotkanie w ramach programu odbędzie się 7 stycznia 2013r.

Anna NowickaMikołajki w klasie II b

Dnia 10 grudnia 2012 chłopcy z klasy II b wzięli udział w warsztatach z robotyki pt. ,,Mikołajki z robotami". Korzystając z edukacyjnych zestawów klocków Lego zbudowali konstrukcję mikołajkową. Dzieci nie tylko budowały roboty, ale też je programowały. Dla dziewczynek była inna propozycja ,,Mikołajki w SPA''. Uczennice poznały sekrety piękna i uczyły sie wytwarzać samodzielnie pachnące kosmetyki: błyszczyk, peeling, aromatyczne mydełka i musujące kulki do kąpieli. Dodatkowo poznały techniki pakowania prezentów. To była edukacja na miarę XXI wieku i świetna zabawa.


Irena Witosławska


  Pierniczki

W dniu 10 grudnia uczniowie klasy IIc poznali tradycję pieczenia pierniczków. Mogli sami z wcześniej przygotowanej masy wyciąć ulubione świąteczne kształty i ułożyć je na swojej blaszce. Następnie upiec i udekorować lukrem, czekoladą, kolorową posypką według własnego pomysłu. Ciasteczka były tak smaczne, że niewiele pozostało do końca zajęć...

Lidia Jankowska
Lekcja przyrody w Jeziorach


5 grudnia br. klasy IV uczestniczyły w lekcji przyrody w Centrum Edukacji Ekologicznej Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach. Podczas pobytu uczniowie obejrzeli film o historii powstania parku, roślinach, które w nim występują oraz o  zwierzętach zamieszkujących jego obszar.   Wspólnie z przewodnikiem zwiedzili  Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego, a na koniec uczniowie sprawdzili swoja wiedzę wypełniając karty pracy.

Anna NowickaWizyta w Muzeum Narodowym

W dniu 5 grudnia uczniowie klasy II c wraz z wychowawcą uczestniczyli w lekcji muzealnej. Tematem spotkania były "Dzieje Świętego Mikołaja". Siedząc w kole słuchaliśmy pastorałek i opowieści o narodzinach oraz życiu  tej barwnej i jakże wyjątkowej postaci. Mieliśmy możliwość obejrzenia ołtarza, na którym namalowano wszystkie nietypowe sytuacje dotyczące osoby Świętego Mikołaja.

Wykonaliśmy kartki świąteczne dla rodziców, a na koniec zostaliśmy poczęstowani słodkościami z wielkiej "Mikołajkowej skarpety".

Lidia Jankowska

WYCIECZKA  DO  SZRENIAWY

Dnia 3.12.2012 r. klasy O b, I a i III b wraz z wychowawcami: p. Moniką Nowotną-Deptułą, p. Iwoną Leśniewską i p. Joanną Boguszyńską oraz p. Moniką Bućko, udali się na wycieczkę do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie.

Wyjazd przybliżył dzieciom zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Dzieci obejrzały przedstawienie pod tytułem "Czy znasz dziadka do orzechów?" , mające na celu przypomnienie tradycji dekorowania drzewek świątecznych oraz wigilijnego stołu orzechami. W zagrodach pokazano różne zwierzęta gospodarskie tradycyjnie związane z szopką bożonarodzeniową, które chętnie pozowały do zdjęć.  Następnie uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach plastycznych i różnymi materiałami ozdabiali stroiki świąteczne. Wykonane przez siebie prace uczniowie zabrali do domów.  W muzeum dzieci obejrzały wystawę około 130 dziadków do orzechów ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Na kiermaszu ozdób świątecznych można było kupić malowane bombki, aniołki oraz inne ozdoby.   Wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci wracali do domów.

Iwona Leśniewska

Monika Nowotna-Deptuła

Joanna Boguszyńska

Monika Bućko
ANDRZEJKI - I a, I b

Andrzejki  to dzień jedyny w swoim rodzaju.

Od   zarania   dziejów   ludzie  próbowali  poznać  przyszłość.

Najstarszym sposobem na odkrycie przeznaczenia były, oczywiście wróżby.


W piątek  30  listopada 2012 r. w auli naszej szkoły rządziła magia i czary.

Tego dnia pierwszoklasiści hucznie bawili się na zabawie andrzejkowej, trochę nietypowej bo pod hasłem "Cyrk". Wcieliliśmy się w wiele zwierząt cyrkowych i cyrkowców. Hity muzyczne podrywały do tańca nawet największych przeciwników zabawy. Oprócz tego były wróżby m.in. szczęśliwy numerek, zawody. Podczas przerwy na uczestników zabawy czekał też słodki poczęstunek.

Zabawa była wspaniała!

Iwona Leśniewska

Ewa Napierała

Andrzejki w klasie IIc

W dniu 30 listopada w klasie IIc odbyły się "Andrzejki". Wosk, but za progiem czy kolorowe loterie miały zdradzić, co czeka nas w przyszłym roku.Liczne zabawy i tańce urozmaiciły wyjątkowy klimat tego magicznego dnia. Czas umilała nam muzyka i słodkości przygotowane przez Rodziców.

Lidia JankowskaAndrzejki w szkole


Dnia 29 listopada uczniowie kl. IIb wzięli udział w nietypowej imprezie- poranku andrzejkowym. Przy zapalonych świecach wysłuchali opowieści o tym, jak dawniej ludzie spędzali czas w listopadowe wieczory, w co wierzyli. Następnie sami brali udział w wróżbach: co mówią gwiazdy, co oznacza dany kolor, imię przyszłej żony i.t.p. Było dużo śmiechu, bo przecież nikt z nas w te wróżby nie wierzy. Spędziliśmy za to miły poranek.

Irena Witosławska
SZLACHETNA PACZKA

Szlachetna Paczka to akcja charytatywna, w którą już od kilku lat zaangażowana jest nasza szkoła. Nasi absolwenci są wolontariuszami, a obecni uczniowie z klas IV - VI wiernie im pomagają przy corocznej zbiórce. W tym roku akcja trwać będzie w dniach 7 - 9.12.
W auli naszej szkoły będziemy przyjmować paczki dla wskazanych przez Darczyńców rodzin.

Zachęcamy wszystkich rodziców do zaangażowania się w tę piękną akcję pomocy innym już na początku grudnia, co z pewnością wprowadzi Państwa w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Dla przypomnienia zamieszczamy link do teledysku "Szlachetna Paczka", który kręcony był w ubiegłym roku w naszej szkole z udziałem naszych uczniów oraz zespołu V- Unit http://www.youtube.com/watch?v=HOAtgZk64vg

Poniżej zamieszczamy program oraz linki z przydatnymi informacjami o całej akcji.


Program:
7 XII (piątek):
godz. 16-20 - przygotowanie sali (dekoracje, ustawienie stołów, itd.)
8 XII (sobota):
godz. 10-20 - Magazyn przyjmuje Darczyńców, rozwożenie Paczek do rodzin
9 XII (niedziela):
godz. 10-16 - Magazyn przyjmuje Darczyńców, rozwożenie Paczek do rodzin
godz. 16-18 - sprzątanie sal wykorzystywanych podczas akcji


LINKI

a) ogólnie o projekcie: http://www.szlachetnapaczka.pl/o-projekcie
b) jak przygotować Paczkę - informacja dla potencjalnych Darczyńców: http://www.szlachetnapaczka.pl/artykuly/module,article,action,get,id,2743,t,4-kroki-zeby-zrobic-paczke.html
c) podsumowanie Edycji 2011: http://szlachetnapaczka.pl/artykuly/action,get,id,4324,t,oficjalne-wyniki-paczki.html
d) wartości Szlachetnej Paczki: http://www.szlachetnapaczka.pl/madra-pomoc/jak-pomagac/module,article,action,get,id,2746,t,budujemy-na-wartosciach.html


Monika Bućko


Wizyta w muzeum


28 listopada klasy IIa i IIb wybrały się do Muzeum Narodowego.Dzieci brały udział w lekcji muzealnej połączonej z warsztatem plastycznym.Celem zajęć było zapoznanie uczniów z podstawowymi tematami obrazów: portretem, martwą naturą,pejzażem i scenką rodzajową oraz oswojenie ich, poprzez zabawę, z przestrzeniami galerii malarstwa polskiego i obcego.Uczniowie świetnie się bawili, obcowali ze sztuką i namalowali własne obrazy.Na pewno nie była to ostatnia wizyta w muzeum.Wychowawczynie I. Witosławska i M. Małecka planują już kolejne zajęcia ponoszące kulturę plastyczną dzieci.
Święto Niepodległości


W dniu 9 listopada  uczniowie naszej szkoły uczcili 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z tej okazji odbył się uroczysty apel, w którym udział wzięli uczniowie klas III-IV. Inscenizację  słowno-muzyczną, przygotowali uczniowie klas IVa i Vb wraz ze swoimi  wychowawczyniami, a za oprawę muzyczna  odpowiedzialny był chór szkolny pod kierownictwem p. H. Pietraszko.

Ten dzień był dla uczniów wyjątkową lekcją historii oraz patriotyzmu.

Anna Nowicka


Góra Grosza


Od 12.11.2012 r. rusza akcja charytatywna Góra Grosza. Uczniowie w klasach zbierają monety od 0,01 gr. do 5 zł.

"Celem akcji jest zebranie funduszy na następujące programy pomocy:


a. pomoc dla zawodowych rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka,

b. pomoc dla Domów dla Dzieci (Domów powstałych w wyniku przekształcenia dużych domów dziecka),

c. pomoc dla istniejących domów dziecka i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych w tworzeniu prorodzinnych warunków opieki i wychowania poprzez powołanie autonomicznych grup mieszkaniowych i reorganizację placówek,

d. tworzenie grup usamodzielnienia dla młodzieży z domów dziecka,

e. programy szkoleń rodzin zastępczych i adopcyjnych,

f. pomoc dla młodzieżowych ośrodków wychowawczych realizujących nowatorskie programy wychowawcze,

g. programy terapeutyczne dla dzieci przebywających w różnych formach opieki zastępczej".

Zachęcamy wszystkich do udziału w zbiórce.

Monika BućkoHalloween w świetlicy

W świetlicy stało się tradycją wykonywanie lampionów z dyni. Jak co roku dzieciaki miały przy tym dużo zabawy i radości. Nie obyło się bez brudnych rąk po łokcie oraz gdzie niegdzie plam na bluzkach;) Efekty naszej pracy możemy oglądać poniżej.


Monika Bućko
PASOWANIE  NA  CZYTELNIKA  UCZNIÓW  KLASY  I a

Uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej stała się tradycją szkolną.


W tym roku przyjęcie klasy I a w poczet czytelników biblioteki odbyło się 31 października 2012 r.


Uczniowie klasy I a wykazali się znajomością baśni, bajek - bezbłędnie rozwiązywali zagadki, tytuły baśni. Opowiedzieli, jak należy szanować książki, pani bibliotekarka przeczytała prośby książki. Dzieci zostały zachęcone do czytania i częstego wypożyczania książek.


Kulminacyjnym punktem programu było uroczyste "Przyrzeczenie", po którym każdy uczeń został pasowany na pełnoprawnego czytelnika biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia pierwszoklasiści otrzymali długopisy oraz zakładki do książek.


Dla pierwszoklasistów ten dzień był pełen wrażeń i zapewne przeżycia związane z uroczystością na długo zostaną w ich pamięci, a biblioteka będzie im się kojarzyła z miejscem radosnym i bezpiecznym, z miejscem gdzie są mile widziani i które będą chętnie odwiedzać.


Iwona Leśniewska

Wizyta w Domu Pomocy


21 listopada 2012r. uczniowie klasy VIa wraz z wychowawcą p. M. Kasprzak oraz chór szkolny pod opieką p. H. Pietraszko udali się do Dziennego Domu Pomocy Społecznej nr 3 w Poznaniu.  Z okazji Dnia Seniora dzieci przebrane za babcie i dziadków przedstawiły króciutki program artystyczny.   Chór natomiast przeniósł  zebranych do lat 60-tych śpiewając m. in. "Serduszko puka...", "Chodź pomaluj mój świat". Na pamiątkę tego spotkania uczniowie wręczyli seniorom upominek w postaci serduszka.  Nie obyło się także bez poczęstunku. Po występie uczniowie posilili się słodkościami. Były to miło spędzone przez wszystkich chwile.


Lekcja przyrody w  Arboretum

W dniu 24 października klasy IV wraz z opiekunami udali się do Kórnika, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji przyrody  pt. "W żółtych płomieniach liści- jesień w Arboretum".

Celem  lekcji była obserwacja jesiennych walorów roślin, zainteresowanie otaczającą nas przyrodą. A także poznanie przyczyn przebarwiania się i opadania liści drzew i krzewów.

Podczas  spaceru uczniowie wypełniali karty pracy, które pomogły im w utrwaleniu świeżo zdobytej wiedzy.

Anna NowickaWycieczka  do Warszawy

W dniach 15-16.10.2012r. klasy IVa, IVc oraz członkowie koła przyrodniczego wraz  z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce  do Warszawy.

Pierwszego  dnia  naszego  pobytu w stolicy odbyliśmy spacer   po Łazienkach Królewskich, odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza oraz  Stare Miasto.

Drugi dzień wycieczki to wizyta w  Centrum Nauki Kopernik, miejscu które w ciekawy   sposób  pokazuje związek nauki z kulturą  i codziennością. W Centrum spędziliśmy kilka godzin odkrywając tajemnice otaczającego nas świata.

Był to ostatni punkt programu naszej wycieczki   do Warszawy.

Anna NowickaAkcja charytatywna SERCE DLA LWOWA

Rusza  28 akcja charytatywna Serce Dla Lwowa. Do 26.11.12 r. w świetlicy
u p. Moniki B. będą zbierane następujące dary dla naszych rodaków ze wschodu:

- trwałe środki żywnościowe (konserwy mięsne i rybne, olej, kasza, mąka, cukier, kawa, kakao, herbata, zupy w proszku, budyń, kisiel, galaretki  itp.),

- słodycze (czekolada, cukierki, wafle, herbatniki, batony, guma do żucia itp.)

- artykuły higieniczne i opatrunkowe (proszek do prania, pastę do zębów, mydło, szampon, płyn do naczyń, bandaże, opatrunki, plastry itp.),

- artykuły szkolne (zeszyty, bloki rysunkowe, kredki, plastelina, długopisy, przybory szkolne itp.),

- zabawki, płyty DVD z bajkami, piosenkami itp.

- nowe książki - bajki i literatura dla dzieci, które znajdą się w paczkach na Św. Mikołaja

Bardzo mile widziane są kartki, listy i życzenia od poznańskich ofiarodawców.

Więcej informacji na stronie internetowej:

http://lwowiacy.pl/2012/10/06/pomoc-charytatywna-dla-polakow-na-kresach/akcja-charytatywna-serce-dla-lwowa-2/


Monika Bućko


Lekcja w Muzeum Archidiecezjalnym


Dnia 23 pażdziernika 2012 roku w ramach dodatkowych zajęć religijnych udaliśmy się  do Muzeum Archidiecezjalnego. Znajduje się ono na Ostrowiu Tumskim w budynku dawnej Akademii Lubrańskiego. Zgromadzone są tam liczne dzieła sztuki sakralnej oraz przedmioty związane z życiem duchowym człowieka. Wzięliśmy udział w lekcji muzealnej na temat konserwacji zabytków. Pani Anna pokazała nam swój warsztat pracy oraz przekazała tajemnice, dzięki którym najstarszym dziełom można przywrócić dawną świetność. Mieliśmy również możliwość sprawdzenia własnych zdolności konserwatorskich. Okazało się, że praca ta niewątpliwie wymaga wiele cierpliwości, precyzji oraz pomysłowości.
Podziękowania od UNICEF

Publikujemy podziękowania, które dostaliśmy za aktywny udział w akcjach UNICEF w roku szkolnym 2011/2012. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do pomocy dzieciom z Afryki.

Monika Bućko
PODZIĘKOWANIA ZA DARY DLA SCHRONISKA

W imieniu swoim oraz Schroniska Azorek w Obornikach dziękuję wszystkim rodzicom i uczniom za tak liczne dary dla potrzebujących zwierząt. W tym roku szkolnym w zbiórce wzięło udział ponad 120 uczniów. Pięknie spisały się najmłodsze dzieciaki z oddziału przedszkolnego O A i O B, gdzie każde dziecko przyniosło karmę. Chętnych rodziców zapraszamy do adopcji psów i kotów. Wszelkie informacje na ten temat znajdują się na stronach: www.piesdoadopcji.pl http://przytuliskauwandy.pl/ www.azorek.obornikionline.pl

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA OKAZANIE SERCA DLA ZWIERZĄT

Monika Bućko

Wizyta w Baranowiczach


W dniach od 5 do 10 października uczniowie SP 46 w Poznaniu wraz  z uczniami innych poznańskich szkół i ich opiekunami wybrali się na Białoruś. Wyjazd odbył się w ramach wymiany    z młodzieżą ze Społecznej Szkoły Polskiej w Baranowiczach. To właśnie w Domu Polskim w Baranowiczach zostaliśmy jakże serdecznie ugoszczeni. Program wyjazdu był niezwykle bogaty. Wędrowaliśmy szlakiem sławnych Polaków mieszkających na Kresach. Byliśmy w Zaosiu i Nowogródku- miejscach związanych z Adamem Mickiewiczem, w Grodnie- mieście Elizy Orzeszkowej, w Bohatyrowiczach- przy grobie legendarnych postaci Jana i Cecylii z powieści "Nad Niemnem", w Hruszówce - siedzibie Rejtanów oraz  w Muzeum Czesława Niemena w Wasiliszkach Starych.


Podziwialiśmy zamki Radziwiłłów w Mirze i Nieświeżu, pałac Wołłowiczów w Świacku, przemierzaliśmy ulice stolicy Białorusi- Mińska.


Składaliśmy kwiaty na wielu polskich cmentarzach czyniąc zadość zaszczytnemu tytułowi - szkoła w czerwcu br otrzymała Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Wielkie wrażenie wywarło na nas uroczysko Kuropaty, tuż obok Mińska, gdzie w latach II wojny światowej wymordowano ok. 205 tys "wrogów narodu". Byliśmy też w Baranowiczach przy grobie Adama Biegowskiego- przodka ucznia naszej szkoły- Marcina Biegowskiego z kl. III c.


Odwiedziliśmy  groby Obrońców Grodna i powstańców z 1863r. w   Miniewiczach. W Sopoćkinie zapaliliśmy znicze przy kwaterze żołnierzy polskich, którzy zginęli 17 września 1939r., a także dotarliśmy do prawie w stu procentach zniszczonej siedziby  gen. Franciszka Kleeberga.


Jednym z punktów naszej wyprawy było miasto urodzenia Ryszarda Kapuścińskiego- Pińsk oraz już po stronie polskiej Grabarka- zwana "Częstochową prawosławnych".

Nasz wyjazd miał charakter patriotyczno-sentymentalno-edukacyjny. Był dla uczniów i ich opiekunów niezwykłą lekcją historii.

Naprawdę niezwykłą !


Uczniowie zaprzyjaźnionej szkoły w Baranowiczach przyjechali do Polski wraz z nami. W dniach od 11 do 16 października zwiedzali Poznań i okolice m.in zamek w Kórniku,  uczestniczyli w spotkaniu z władzami miasta, spędzali czas na stoku Malta Ski i Termach Maltańskich, a przede wszystkim gościli w domach rodzinnych naszych uczniów- i to było dla nich najważniejsze.

Za gościnę w polskich domach, wielkie serce i wszelkie dary przekazana dla Polaków mieszkających na Białorusi serdecznie dziękujemy.


Izabela Skrzypczak


W niewielkim stopniu wspaniałe wrażenia z podróżny na Białoruś  ukazują zdjęcia, do których obejrzenia zapraszam.

Dzień Edukacji Narodowej


Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski przygotował scenkę kabaretową, którą zaprezentował na uroczystym spotkaniu wszystkich nauczycieli uczących w naszej szkole. W rolach głównych wystąpili:


Konferansjerzy: Martyna Zachmann - Mokry

Julia Rapior

"Zapominajek" - Karol Cyganik

"Boligłówka"- Ola Debert

"Wykrętnica" - Julia Wieman

"Ściągacz" - Adam Mikołajczak

Po raz pierwszy tego dnia zaprezentował się także chór szkolny pod przewodnictwem p. Hani Pietraszko.  Uczniowie wykonali dwa utwory "Zakazany owoc" oraz "Witaj szkoło".

Monika Bućko
PODZIĘKOWANIA ZA DARY DLA SCHRONISKA

W imieniu swoim oraz Schroniska Azorek w Obornikach dziękuję wszystkim rodzicom i uczniom za tak liczne dary dla potrzebujących zwierząt. W tym roku szkolnym w zbiórce wzięło udział ponad 120 uczniów. Pięknie spisały się najmłodsze dzieciaki z oddziału przedszkolnego O A i O B, gdzie każde dziecko przyniosło karmę. Chętnych rodziców zapraszamy do adopcji psów i kotów. Wszelkie informacje na ten temat znajdują się na stronach: www.piesdoadopcji.pl http://przytuliskauwandy.pl/www.azorek.obornikionline.pl

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA OKAZANIE SERCA DLA ZWIERZĄT

Monika Bućko
Wizyta w Baranowiczach


W dniach od 5 do 10 października uczniowie SP 46 w Poznaniu wraz  z uczniami innych poznańskich szkół i ich opiekunami wybrali się na Białoruś. Wyjazd odbył się w ramach wymiany    z młodzieżą ze Społecznej Szkoły Polskiej w Baranowiczach. To właśnie w Domu Polskim w Baranowiczach zostaliśmy jakże serdecznie ugoszczeni. Program wyjazdu był niezwykle bogaty. Wędrowaliśmy szlakiem sławnych Polaków mieszkających na Kresach. Byliśmy w Zaosiu i Nowogródku- miejscach związanych z Adamem Mickiewiczem, w Grodnie- mieście Elizy Orzeszkowej, w Bohatyrowiczach- przy grobie legendarnych postaci Jana i Cecylii z powieści "Nad Niemnem", w Hruszówce - siedzibie Rejtanów oraz  w Muzeum Czesława Niemena w Wasiliszkach Starych.


Podziwialiśmy zamki Radziwiłłów w Mirze i Nieświeżu, pałac Wołłowiczów w Świacku, przemierzaliśmy ulice stolicy Białorusi- Mińska.


Składaliśmy kwiaty na wielu polskich cmentarzach czyniąc zadość zaszczytnemu tytułowi - szkoła w czerwcu br otrzymała Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Wielkie wrażenie wywarło na nas uroczysko Kuropaty, tuż obok Mińska, gdzie w latach II wojny światowej wymordowano ok. 205 tys "wrogów narodu". Byliśmy też w Baranowiczach przy grobie Adama Biegowskiego- przodka ucznia naszej szkoły- Marcina Biegowskiego z kl. III c.


Odwiedziliśmy  groby Obrońców Grodna i powstańców z 1863r. w   Miniewiczach. W Sopoćkinie zapaliliśmy znicze przy kwaterze żołnierzy polskich, którzy zginęli 17 września 1939r., a także dotarliśmy do prawie w stu procentach zniszczonej siedziby  gen. Franciszka Kleeberga.


Jednym z punktów naszej wyprawy było miasto urodzenia Ryszarda Kapuścińskiego- Pińsk oraz już po stronie polskiej Grabarka- zwana "Częstochową prawosławnych".

Nasz wyjazd miał charakter patriotyczno-sentymentalno-edukacyjny. Był dla uczniów i ich opiekunów niezwykłą lekcją historii.

Naprawdę niezwykłą !


Uczniowie zaprzyjaźnionej szkoły w Baranowiczach przyjechali do Polski wraz z nami. W dniach od 11 do 16 października zwiedzali Poznań i okolice m.in zamek w Kórniku,  uczestniczyli w spotkaniu z władzami miasta, spędzali czas na stoku Malta Ski i Termach Maltańskich, a przede wszystkim gościli w domach rodzinnych naszych uczniów- i to było dla nich najważniejsze.

Za gościnę w polskich domach, wielkie serce i wszelkie dary przekazana dla Polaków mieszkających na Białorusi serdecznie dziękujemy.


Izabela Skrzypczak


W niewielkim stopniu wspaniałe wrażenia z podróżny na Białoruś  ukazują zdjęcia, do których obejrzenia zapraszam.
Dzień Edukacji Narodowej


Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski przygotował scenkę kabaretową, którą zaprezentował na uroczystym spotkaniu wszystkich nauczycieli uczących w naszej szkole. W rolach głównych wystąpili:


Konferansjerzy: Martyna Zachmann - Mokry

Julia Rapior

"Zapominajek" - Karol Cyganik

"Boligłówka"- Ola Debert

"Wykrętnica" - Julia Wieman

"Ściągacz" - Adam Mikołajczak

Po raz pierwszy tego dnia zaprezentował się także chór szkolny pod przewodnictwem p. Hani Pietraszko.  Uczniowie wykonali dwa utwory "Zakazany owoc" oraz "Witaj szkoło".

Monika Bućko
Wyjście do kina Apollo

16.10.2012 klasy I a i I b wraz z wychowawczyniami wybrały  się do kina Apollo na spektakl teatralny pt. "Baśnie Polskie" w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Teatru Edukacji  Artenes. Bajkowa atmosfera, wspaniała muzyka, piosenki zapewniły niezapomniane wrażenia i wspaniałą zabawę.


 

Pasowanie klas pierwszych


1.10.2012 odbyło się w Szkole Podstawowej nr 46 uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas 0 - III i pracownicy szkoły oraz licznie przybyli rodzice.

Uczniowie klas pierwszych przedstawili z tej okazji program artystyczny złożony z wierszy i piosenek. W programie wzięli udział także uczniowie klasy czwartej: Julia Rapior i Helena Grzybowska.

Jak się okazało, było to dla pierwszaków wielkie przeżycie. Mimo stresu związanego z pierwszym publicznym występem, dzieci świetnie poradziły sobie z mikrofonem i pięknie zaśpiewały piosenki, w których żegnali lata przedszkolne i opowiadali o początkach nowego etapu życia ? bycia uczniem.  Przed całą szkołą i w obecności pocztu flagowego odważnie złożyły ślubowanie, a pan dyrektor Tadeusz Badowski dokonał aktu pasowania na ucznia. Otrzymały z tej okazji pamiątkowe dyplomy, drobne upominki od uczniów klas III i trochę słodkości na dobry początek.

Nad całością uroczystości czuwały wychowawczynie: p. Iwona Leśniewska i p. Ewa Napierała oraz p. Hanna Pietraszko - podkład muzyczny.


Po wielkich emocjach związanych z pierwszymi występami dzieci wraz z paniami pozowały do wspólnego zdjęcia.
Wizyta w Teatrze Wielkim


W dniu 25 września 2012 klasa IIa IIb i IIc odwiedziły Teatr Wielki w Poznaniu. Wybraliśmy się tam na przedstawienie pt. "Akademia Pana Kleksa". Razem z uczniami Pana Kleksa odwiedziliśmy niesamowite miejsca - przenieśliśmy się do krainy bajek i przygód. Poznaliśmy niezwykłych bohaterów, tych dobrych i tych złych. Spektakl był wyjątkowy, gdyż jedną z głównych ról Alojzego Bąbla odegrała uczennica naszej szkoły Weronika Sobótka.

Lidia JankowskaDzień Chłopca


W piątek, tj. 28.09.2012r. w klasie VIa odbył się Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki przygotowały dla chłopców różnego rodzaju konkursy, m. in. wiązanie krawatów, zjedzenie cytryny bez kwaszenia się, rzuty piłeczkami do tarczy. Wszystkie konkurencje były punktowane. Zainteresowani walczyli o trzy tytuły: extra chłopaka, super chłopaka i fajnego chłopaka. Dziewczynki miały niezły "orzech do zgryzienia", bowiem walka była bardzo wyrównana. Po złożeniu życzeń chłopcy otrzymali dla osłody wielkiego cukierka z niespodzianką. Było wiele śmiechu i radości. Mamy nadzieję, że był to dla chłopców niezapomniany dzień.

 Magdalena KasprzakWizyta w staży pożarnej


25 września dzieci z oddziału Oa i Ob wybrały się na wycieczkę do Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Dzięki życzliwości panów Strażaków dzieci mogły obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki. Z wielkim zaciekawieniem wysłuchały pogadanki o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo- gaśniczych. Dzieci miały możliwość przymierzenia hełmu strażaka, dodatkowo każdy mógł spróbować potrzymać wąż strażacki. Dzieci zwiedziły też dyspozytornię, oraz zapoznały się ze specyfiką pracy dyspozytorki. Na zakończenie spotkania przedszkolaki przypomniały sobie numer alarmowy 998- niezbędny w sytuacjach zagrożenia numer do Straży Pożarnej.

Monika Nowotna-Deptuła
Monika Wojtkowska
Pierwszy spacer


We wtorek, 11.09.12 dzieci z "zeróweczki" wraz z nauczycielami wybrały się na pierwszy spacer. W pobliżu naszej szkoły ćwiczyliśmy chodzenie w parach: wiemy, że musimy iść para za parą, pilnować kolegi lub koleżanki przed nami oraz nie robić zbyt dużych odstępów - to wszystko nam się przyda podczas przechodzenia przez ulicę i dłuższych spacerów poza teren szkoły. Bawiliśmy się również w lesie i przyglądaliśmy się przyrodzie.

Monika Nowotna-Deptuła
Monika Wojtkowska