Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej

dla SP 46 przy ul. Inowrocławskiej


Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej przyznawany jest przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa osobom i jednostkom organizacyjnym za szczególne zasługi w upowszechnianiu idei pamięci narodowej oraz wyróżniającą się działalność związaną z upowszechnianiem miejsc walk i męczeństwa Narodu Polskiego, a także opiekę nad tymi miejscami.

29 czerwca 2012 roku podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 46,  z udziałem uczniów, rodziców, nauczycieli oraz licznie zaproszonych gości, został nadany szkole Złoty Medal za opiekę nad miejscami walki i męczeństwa.

Odznaczenie w imieniu całej społeczności szkolnej z rąk Wicewojewody Wielkopolskiego pana Przemysława Paci odebrał dyrektor Tadeusz Badowski. Uroczystość swoją obecnością uświetnili także pani Wicekurator Hanna Rajcić-Mergler, pani Irena Anioł z Wydziału Oświaty w Poznaniu oraz przedstawiciele Stowarzyszenia "Poznański Czerwiec 56" pani Aleksandra Banasiak i pan Romuald Gwizdek - mieszkaniec Osiedla Warszawskiego oraz inicjator przyznania placówce odznaczenia.
PÓŁKOLONIE LETNIE


Wraz z rozpoczęciem się wakacji w naszej szkole odbyły się Półkolonie Letnie Smile
W ciągu dwóch tygodni przebyliśmy pieszo ok. 15 km, przetańczyliśmy i rysowaliśmy 4h, spędziliśmy ze sobą ponad 60 h (i nigdy nie było nudno), byliśmy w 8 różnych miejscach Poznania, poznaliśmy wiele atrakcji oraz miło spędziliśmy wolny czas.

Podczas pierwszego turnusu pogoda nie rozpieszczała nas. Pierwszy dzień - organizacyjny - spędziliśmy na terenie naszej szkoły. Graliśmy w gry zespołowe, bawiliśmy się chustą oraz mieliśmy zajęcia plastyczne i taneczne.

Drugiego dnia wyszliśmy na poszukiwanie przygód do Nowego Zoo. Nasze wyjście stanęło pod wielkim znakiem zapytania, ponieważ od rana pogoda przywitała nas deszczem. Mimo to podjęliśmy wyzwanie i wyruszyliśmy na spacer do Zoo, który okazał się bardzo interesujący i pouczający.

W środę ponownie padał deszcze, a my mieliśmy w planach piknik na Cytadeli! Co tu robić? To pytanie zadawały nie tylko Panie organizujące zajęcia, ale także rodzice i dzieci.
Zgodnie z naszą myślą przewodnią ?Przygoda, przygoda każdej chwili szkoda? ruszyliśmy na Cytadelę J  Piknik odbył się tuż obok mokrej trawy ;) Zabawy było co niemiara, bo przecież czym bardziej dziwnie i niecodziennie tym ciekawiej. Na pikniku zajęcia z chustą animacyjną poprowadziła Pani Asia, a Pani Monika zainteresowanych historią zaprowadziła obejrzeć eksponaty w Muzeum Wojskowym.

Czwartek to był dzień, który zapamiętają nie tylko dzieci, ale także Panie ;) Poszliśmy na Maltę Ski pozjeżdżać na pontonach. Oh, co to było za szaleństwo. Każde dziecko miało szansę 5 razy ze stoku narciarskiego zjechać na pontonie. Nie było chyba osoby, która by nie krzyczała zjeżdżając ;) Młodsze dzieci, które miały malutki lęk przed zjeżdżaniem mogły zjechać z p. Iwonką lub p. Moniką. Każdy po pierwszym razie przełamywał lęk i zabawy nie było końca.

Piątek. Dyskoteka tematyczna chyba będzie stałym punktem zakończenia półkolonii. Dzieciaki miały okazję przebrać się za plażowiczów. Inwencja twórcza dzieci i rodziców nie miała granic.Smile

Po wręczeniu dyplomów uczestnika półkolonii i zjedzeniu lodów dla niektórych dzieci zaczęły się upragnione wakacje.


Turnus II

W czasie tego turnusu na pogodę nie mogliśmy narzekać. W poniedziałek wyruszyliśmy na warsztaty plastyczne Letniego Pogotowia Sztuki. Podczas zajęć dzieciaki tworzyły ogromne prace plastyczne, z wykorzystaniem najróżniejszych materiałów plastycznych. Miały także swoje 5 minut w telewizji WTK oraz w radio TOK FM i Mercury Smile. Po wykonaniu prac, udzieleniu wywiadów i zrobieniu fotek pamiątkowych wróciliśmy z pracami do szkoły.

Wtorek, to był dzień, na który czekało większość dzieci. Tego dnia wybraliśmy się do Multikina na premierę bajki "Epoka lodowcowa 4" w 3D. Bajka zrobiła ogromne wrażenie szczególnie na najmłodszych dzieciach oraz na p. Iwonce J. Po powrocie do szkoły zrobiliśmy zajęcia plastyczne, podczas których upamiętniliśmy najciekawszego bohatera bajki.

Środę spędziliśmy na pikniku w lesie. Ponownie p. Asia prowadziła zajęcia z chustą, które cieszyły się dużą popularnością. Po powrocie p. Iwona weszła w swoją ulubioną rolę

i poprowadziła zajęcia taneczne. Ojjojoj?(!), co to się wtedy działo?! Nie było osoby, która by "podpierała ścianę". Tego dnia powstał także hymn półkolonijny w wykonaniu p. Moniki pt.: "Chcecie nie chcecie" do muzyki Gusttavo Lima con Neymar "Balada" ;)

W czwartek podobnie jak w turnusie I wybraliśmy się na Maltę Ski. Znów był ubaw na pontonach i do tego jeszcze rywalizacja na polu do Mini Golfa ;) Dzieciaki podzielone na grupki szalały z kijami i piłeczkami tak bardzo, że co niektórzy zamiast piłeczkę umieszczać w otworze posyłali ją w krzaki ;)

Piątek. Na zakończenie ponownie dyskoteka tematyczna, tym razem byliśmy turystami. Dzięki strojom mogliśmy poczuć się, jak w Hiszpanii, jak w górach czy jak nad morzem. Po wręczeniu dyplomów i słodkim poczęstunku, tym razem już dla wszystkich ogłosiłyśmy WAKACJE !!!Smile


Monika Bućko

Iwona Leśniewska

Joanna Rybińska - Skórzewska

Zakończenie roku szkolnego 2011/2012

W końcu nadszedł ten upragniony dzień 29 czerwca, zakończenie roku szkolnego. Dla uczniów klas pierwszych szczególnie ważny, bo otrzymali swoje upragnione pierwsze świadectwo. Wszystkim uczniom gratulujemy! Teraz słońce, letnia przygoda i odpoczynek. Żegnamy szkolne ławki na dwa miesiące. Niech żyją wakacje!!!

Irena Witosławska
MARYŚKI 2011/2012

W tym roku szkolnym Samorząd Uczniowski przyznał tytuły Maryśki 2011/2012 dla nauczycieli w Dniu Patronki naszej szkoły.  Zwycięzcami w 5 kategoriach zostali:


Nauczycielem Roku - p. Joanna Rybińska - Skórzewska

Przyjacielem uczniów - p. Violetta Szwarc

Nauczycielem najbardziej wymagającym - p. Elżbieta Jankowska

Nauczycielem sportowcem - p. Beniamin Dworzyński

Nauczycielem z największym poczuciem humoru - p. Kazimierz Piwowarski

Wszystkim nauczycielom serdecznie gratulujemy Smile


Monika Bućko
Obchody Dnia Matki i Dnia Ojca

20 czerwca uczniowie kl. I b z niecierpliwością czekali na godz. 18.00. Właśnie o tej godzinie rozpoczęło się uroczyste spotkanie z rodzicami.  Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Następnie wręczyli rodzicom samodzielnie wykonane upominki. Później był słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.

Irena Witosławska
DZIEŃ RODZINY18 czerwca 2012 r. klasa III C wraz z wychowawcą zorganizowała Dzień Rodziny, na który zaprosiliśmy rodziców, rodzeństwo oraz dziadków. Dzień ten rozpoczął się od uroczystej akademii, na której uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny poświęcony rodzicom. Dzieci mówiły wierszyki, śpiewały piosenki, zorganizowaliśmy konkursy i jedliśmy same słodkości. Atmosfera była wyśmienita, a humory dopisywały wszystkim.DZIEŃ RODZINY

14 czerwca 2012 r. klasa III A wraz z wychowawcą zorganizowała Dzień Rodziny, na który zaprosiliśmy rodziców i rodzeństwo. Dzień ten rozpoczął się od przedstawienia pt. "O królu Zdrówko", podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje talenty aktorskie i wokalne. Później był słodki poczęstunek i wspólne oglądanie zdjęć z zielonej szkoły. Atmosfera była wyśmienita, a humory dopisywały wszystkim.
ZIELONA SZKOŁA KLASY III C


Od 4 czerwca do 6 czerwca 20012r. klasa III C przebywała na Zielonej Szkole w malowniczo położonej miejscowości - Powidz. Pobyt na "zielonej szkole" to nie tylko przygody i przyjemności, ale przede wszystkim nauka poza ławką szkolną. Zajęcia pozaszkolne w kontakcie z przyrodą, znajomość praw przyrody, świadomość zagrożeń dla środowiska dały szanse na kształcenie właściwych postaw dzieci wobec przyrody, określonych wartości i postaw zdrowotnych. W programie: jazda konna pod siodłem, jazda konna rydwanem, wyprowadzenie i karmienie zwierząt, dojenie kozy, zwożenie chrustu i ognisko, lepienie naczyń z gliny, malowanie na krążkach, dyskoteka, pobyt nad jeziorem oraz wiele innych ciekawych atrakcji.
Wycieczka do Rogowa


13 czerwca klasy I a, b pojechały na wycieczkę do Rogowa, gdzie spędziły miło czas w Zaurolandii. W tym największym w Polsce parku dinozaurów znajdują się modele przedstawiające prehistoryczne stworzenia w rzeczywistej wielkości. Ich wygląd, kształt i rozmiary są zgodne z najnowszymi wynikami badań paleontologicznych. Dzieci podziwiały też wystawę skamieniałości z różnych epok. Podczas ulewnego deszczu zakupiły upominki w sklepie na terenie parku. Dużo radości sprawiła też zabawa na placu dla najmłodszych. Następnym punktem programu miał być pobyt w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach. Niestety  również skansen powitał nas deszczem i musieliśmy zrezygnować ze zwiedzania. Wycieczka była bardzo udana, wszystkim dopisały dobre humory, mimo tego, że pogoda robiła nam figle i psoty.

Irena Witosławska
Rozpoczęcie EURO 2012


8 czerwca z okazji rozpoczęcia Mistrzostw Europy Euro 2012, cała szkoła przybrała barwy narodowe. Również uczniowie klasy 1b ubrali się na biało-czerwono, aby kibicować polskiej drużynie. POLSKAAAA BIAŁO-CZERWONI!!!"Opatrunek na ratunek"


Dnia 31 maja zakończyła się akcja "Opatrunek na ratunek". Wolontariusze z klasy VIa wraz z wychowawcą zawieźli do fundacji Redmptoris Missio cztery worki różnego rodzaju materiałów opatrunkowych. Potem pomagali przy segregacji przed ich wysyłką do ośrodków misyjnych w Afryce. Powodzenie zbiórki było możliwe dzięki zaangażowaniu uczniów i rodziców naszej szkoły.

Serdecznie dziękujemy!

Izabela SkrzypczakWizyta w telewizji


28 maja br. uczniowie kl. Va wraz z wychowawcą udali się do telewizji lokalnej WTK, aby zapoznać się z pracą redaktorów telewizyjnych.  Po dotarciu na miejsce dowiedzieliśmy się podstawowych informacji dotyczących funkcjonowania telewizji. Ponadto mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda studio, w którym prowadzi się programy na żywo, studio, w którym montuje się programy, a także studio, w którym dokonuje się obróbki głosu. Największą atrakcją była dla nas możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w prezentowaniu prognozy pogody. Okazało się, że to wcale nie jest takie proste:). Zadawaliśmy mnóstwo pytań, dotyczących różnych zagadnień związanych z pracą w telewizji. Po skończonej wizycie, zadowoleni i wzbogacenie o nowe doświadczenia powróciliśmy do szkoły.
Wizyta w Straży Pożarnej


1 czerwca kl. Ia, Ib wybrały się wraz ze swoimi paniami na wycieczkę do Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Tata Julii, pan aspirant Sławomir Polcyn zaprosił dzieci do zwiedzenia szkoły. Ta nowoczesna placówka wyposażona jest w wysokiej klasy sprzęt i urządzenia. Wszyscy uczniowie dowiedzieli się jakie jest przeznaczenie sprzętów ratowniczych, przypomnieli sobie o ważnych telefonach alarmowych, a także co zrobić, aby w przyszłości podjąć służbę w straży pożarnej. Kto wie, może w szeregi straży wstąpi chłopiec lub dziewczynka z naszych klas. Ważnym kryterium jest bardzo dobra sprawność fizyczna. Wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.

Irena WitosławskaZIELONA  SZKOŁA  KLASY  III a

21-24.05.2012 r.

Taki pobyt to odskocznia od codziennej nauki w szkolnej ławce,

a zdobywanie wiedzy poprzez działanie w terenie.

Dnia 21 maja 2012 r. o godz. 9.30  klasa III a pożegnała Poznań i wyjechała wraz z opiekunami, p. Iwoną Leśniewską i p. Moniką Bućko, do miejscowości Grochowy aby radośnie przeżyć 4 dni Zielonej Szkoły.


Po dwugodzinnej podróży dojechaliśmy na miejsce. Zakwaterowawszy się w Gospodarstwie Agroturystycznym "Pod Brzozami"  o godz. 12.00 zjedliśmy smaczny obiad. Następnie zapoznaliśmy się z regulaminem tutejszego ośrodka oraz planem Zielonej Szkoły.


21 maja

-    zwiedzaliśmy gospodarstwo, doiliśmy krowę i karmiliśmy trzodę: kozę, owcę,

-  sami przygotowaliśmy ognisko m.in. zbieraliśmy chrust (oczywiście pod nadzorem gospodarza),

-   wieczorem po kolacji - spędziliśmy wieczór przy pieczeniu kiełbasek i graliśmy w siatkówkę na pobliskim boisku.


22 maja

- gimnastyka na świeżym powietrzu,

- po śniadaniu - braliśmy udział w porannym obrządku gospodarskim m.in. wyprowadziliśmy zwierzęta na pole; wspólnie przygotowaliśmy biały ser i masło,

- po obiedzie - skorzystaliśmy z plaży i kąpieliska, byliśmy uczestnikami zajęć animacyjnych: malowanie twarzy, przeciąganie liny, zawody w skoku w dal itp.,

- przed kolacją - braliśmy udział w wieczornym obrządku gospodarskim m.in. przyprowadziliśmy zwierzęta z pola, doiliśmy krowę itp.,

- po kolacji - dziewczynki zorganizowały dyskotekę


23 maja

- gimnastyka na świeżym powietrzu,

- po śniadaniu - braliśmy udział w porannym obrządku gospodarskim m.in. wyprowadziliśmy zwierzęta na pole, szukaliśmy skarbu na terenie gospodarstwa i okolicy - lasu.

- po obiedzie - skorzystaliśmy z plaży i kąpieliska i wykąpaliśmy nasze panie , uczestniczyliśmy w grach i zabawach na terenie gospodarstwa.

- przed kolacją - braliśmy udział w wieczornym obrządku gospodarskim m.in. przyprowadziliśmy zwierzęta z pola, doiliśmy krowę itp., gospodarz przewiózł nas wozem drabiniastym po okolicy,

- po kolacji - urządziliśmy występ taneczny i teatralny dla mieszkańców pobliskich gospodarstw


24 maja

- po śniadaniu - braliśmy udział w porannym obrządku gospodarskim m.in. wyprowadziliśmy zwierzęta na pole, otrzymaliśmy od opiekunek dyplomy uczestników Zielonej Szkoły oraz rozstrzygnięto konkurs czystości, który trwał przez cały okres pobytu

- ok. 11.00 wyjechaliśmy z Grochowy i ok. 13.30 przyjechaliśmy do Poznania.


Podczas naszego pobytu dopisywała nam świetna, słoneczna pogoda.

Ten wyjazd był wyjątkowy dla nas wszystkich i na pewno będziemy go długo wspominać!!!Pobyt w fundacji


Dnia 17 maja br. wolontariusze - uczniowie kl. VIa wraz z wychowawcą dotarli do Fundacji  Redemptoris Missio, by pomóc w bieżących drobnych pracach. Przed zbliżającą się rocznicą powstania fundacji należało wypełnić koperty zaproszeniami dla sympatyków Redemptoris Missio. Czas wypełniony uzupełnianiem i zaklejaniem kopert upłynął bardzo przyjemnie.Wizyta w Radio Emaus


16 maja br. uczniowie klasy Va udali się do Radia Emaus. Podczas wizyty dowiedzieli się w jaki sposób powstaje audycja radiowa, jak należy przygotować pomieszczenie na studio nagrań, jaki potrzebny jest sprzęt. Ponadto usłyszeli troszkę o historii radia, w jaki sposób powstało, jak nazywało się wcześniej itp. Największą atrakcją był nagranie wypowiedzi uczniów na temat zbliżającego się EURO 2012. Pełni wrażeń wrócili do szkoły. Niektórzy uczniowie zaczęli nawet snuć plany na temat stworzenia własnego radia, na razie internetowego.W Muzeum Misyjnym...


W dniu 11.05.2012 roku wybraliśmy się w ramach dodatkowych zajęć religijnych do Muzeum Misyjnego oo. Franciszkanów w Poznaniu. Przywitał nas ojciec Leonard Bielecki, który opowiedział nam historię Zakonu Franciszkanów. Później oglądaliśmy różne przedmioty przywiezione przez franciszkańskich misjonarzy. Były tam rzeźby, monety, stroje, instrumenty muzyczne, sprzęt do polowania, biżuteria, ceramika z różnych okresów historycznych. Mogliśmy również przymierzyć niektóre stroje. Było ciekawie, dużo się dowidzieliśmy. To spotkanie przybliżyło nam temat misji i uświadomiło, jak trudna i zarazem potrzebna jest praca misjonarzy na świecie.


DZIEŃ EUROPEJSKI

W dniu 11 maja 2012 obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Europejski. uczniowie poszczególnych klas przedstawiali cechy charakterystyczne wylosowanego przez siebie państwa. Klasa Ic zaprezentowała nam Włochy. Przygotowali m.in. scenkę o tym, co z Italią się kojarzy. To była podróż przez Półwysep Apeniński, aż po Sycylię. "Delektowali się cappuccino i espresso". "Przekąsili pizzę, spaghetti i owoce morza (frutti di mare)". Następnie przekonali się, że "wszystkie drogi prowadzą do Rzymu".

Klasa Ib wylosowała Finlandię. Uczniowie przedstawili kilka skojarzeń z tym jakże ciekawym krajem. W prezentacji dzieci mówiły o: umiłowaniu Finów do przyrody, saunie, wiosce Św. Mikołaja w Rovaniemi, Muminkach, zorzy polarnej, białych nocach, telefonach Nokia, skoczku Janne Ahonen.
13 FESTIWAL SZTUKI NASZYCH DZIECI


13.04.2012 r. dzięki uprzejmości pani B. Knypińskiej oraz pani S. Szulc dzieciaki ze świetlicy szkolnej miały okazję wybrać się na 13 Festiwal Sztuki Naszych Dzieci. Jest to coroczna impreza dzieci niepełnosprawnych.  Tegoroczny festiwal odbył się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na cenie zaprezentowało się aż 16 zespołów artystycznych. Występy, których byliśmy świadkami bardzo nam się podobały, ale największe wrażenie zrobił na nas zespół Puszka Band z Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu. Zespół ten wykonał dwa utwory w rytmie reggae, do których napisał własne teksty. Bardzo dziękujemy p. Sylwii i p. Blance za zaproszenie i możliwość współuczestniczenia w tak ważnym wydarzeniu artystycznym.


Monika Bućko
Wizyta w Teatrze Wielkim


Dnia 4 kwietnia klasy pierwsze udały się do Teatru Wielkiego na operę. Była to baśń muzyczna napisana przez Sergiusza Prokofiewa. Utwór powstał jako wprowadzenie dzieci w świat muzyki.W trakcie trwania spektaklu najmłodsi widzowie zapoznali się z dźwiękami, z magią muzyki. Prosta historia Piotrusia i wilków opowiadana  była przez narratorów siedzących wśród publiczności.Każdej postaci towarzyszył charakterystyczny dla niej instrument. Uczniowie dostawali konkretne zadania do wykonania, ale przede wszystkim zetknęli się ze światem muzyki. Największe wrażenie sprawił latający zeppelin, padający śnieg i złote gwiazdki fruwające nad głowami wilków. To był mile spędzony dzień.
Spotkanie ze zwierzętami


Dnia 26 marca najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z żywymi zwierzętami, przywiezionymi z Somalii, Tajlandii, Jawy, Sumatry, Borneo i Afryki. Swoich podopiecznych przyprowadził miłośnik owadów i bezkręgowców, Pan Jacek Pałasiewicz. Dzieci poznały budowę i zwyczaje takich zwierząt jak: pająk ptasznik, modliszka, wij, patyczak, chrząszcz jelonek i listnik. Prawie wszystkie okazy można było dotknąć albo wziąć do ręki. Pan Jacek pokazał też swoją kolekcję motyli. To była miła lekcja przyrody, chętnie spotkamy się z Panem Jackiem jeszcze raz.
Wycieczka do Lądu


23 marca odbył się miejski etap konkursu "Ja i Przyroda". Każda dzielnica Poznania była reprezentowana przez zwycięską szkołę etapu dzielnicowego. Nowe Miasto reprezentowała nasza szkoła.

Etap miejski zakończył się wielkim sukcesem - w Poznaniu zajęliśmy I miejsce. Ania Rucińska, Albert Flasza i Mateusz Buliński odnieśli to zwycięstwo.

16 kwietnia w Lądzie (Nadwarciański Park Krajobrazowy) odbył się etap wojewódzki w/w konkursu. Spotkali się uczestnicy z Poznania (SP46), Leszna, Piły, Kalisza i Konina. Tak jak wszystkie etapy konkursu, uczniowie rozwiązywali pisemny test i druga część to rozpoznawanie chronionych gatunków roślin i zwierząt. I ten etap okazał się dla nas bardzo szczęśliwy. W etapie wojewódzkim również zajęliśmy I miejsce.

Po zakończeniu konkursu, wręczeniu nagród rozpoczęły się warsztaty przyrodnicze, które trwały od 16 do 20 kwietnia. Co robiliśmy? Oto relacje uczestników tych warsztatów:


Do konkursu przygotowywała nas p. Elżbieta Jankowska. Pracowaliśmy z nią przez całą szóstą klasę dwa razy w tygodniu. Efektem naszej pracy był wyjazd do OEP Ląd. Pierwszego dnia pisaliśmy (i wygraliśmy) ostatni etap konkursu "Ja i Przyroda" oraz zawieraliśmy nowe znajomości. Po południu zwiedzaliśmy również piękny, pocysterski klasztor w Lądzie. Następnego dnia mieliśmy warsztaty ceramiczne, wyjazd do kręgielni, oglądaliśmy wystawę przyrodniczą w OEP Ląd. W środę odbyła się autokarowa wycieczka po Powidzkim PK, warsztaty wiklinowe, na których wyplataliśmy wianki oraz ognisko. Wycieczka autokarowa po Nadwarciańskim PK i wyjazd do Lichenia zajęły nam prawie cały czwartek. W piątek odbyła się piesza wycieczka po NPK. Następnie wszyscy żegnali się i wracali do swoich domów.

Ania Rucińska kl. VIa


Pobyt w Lądzie w dniach od 16 do 20 kwietnia był nagrodą. Wspaniałą nagrodą za zwycięstwo w konkursie, a przede wszystkim za naszą ciężką pracę przygotowującą do konkursu z panią Elżbietą Jankowską.

Najpierw zostaliśmy zakwaterowani, a potem rozpakowaliśmy się. Potem konkurs. Konkurs składał się z dwóch etapów: test pisemny i rozpoznawanie roślin i zwierząt. Po etapie pisemnym nasza drużyna miała 16 punktów przewagi nad drugą szkołą. Etap rozpoznawania, a po nim zwycięstwo. Następie był poczęstunek w ośrodku, następnie spotkanie integracyjne, obiad, a po nim zwiedzanie klasztoru i wieczorem pokaz filmów przyrodniczych.

Następnego dnia po śniadaniu była prelekcja przyrodnicza i wystawa figur zwierząt oraz warsztaty malarskie. Wszystko było interesujące, ale czasami nudziłem się. Po obiedzie była kręgielnia.

Środa. Tego dnia po śniadaniu była wycieczka po Powidzkim PK. Wycieczka była bardzo ciekawa. Po obiedzie były warsztaty wikliniarskie. Były niesamowite. Sam wyplotłem trzy wianki. Wieczorem było ognisko integracyjne.

Czwartek. Za granicą i na wydmach jednego dnia. Tak było!  Tego dnia była wycieczka po Nadwarciańskim PK. Poznałem historię Pyzdr, Ciążenia, zobaczyłem grzebiuszki ziemne na wydmach i wiele innych atrakcji. Po obiedzie "duży" Licheń, a wieczorem oratorium.

Piątek. Po śniadaniu wycieczka piesza po Nadwarciańskim PK. Po wycieczce bolące nogi, a po obiedzie powrót do Poznania i koniec.

Pobyt był wspaniały. Posiłki wyborne i tylko szkoda, że nie ma więcej takich konkursów. Choć z drugiej strony to wszystko dzięki pani Jankowskiej, bo gdyby nie Jej przygotowanie nie było by sukcesu. Dziękuję!

Albert Flasza kl. VIa


W dniach 16-20 kwietnia odbyły się warsztaty przyrodnicze dla finalistów IX edycji konkursu "Ja i Przyroda". Konkurs obejmował wiedzę w zakresie nauk przyrodniczych a także wiadomości o parkach krajobrazowych. W pierwszym dniu pobytu uczestnicy przystąpili do ostatniego etapu tego konkursu. Naszą szkołę reprezentowali Mateusz Buliński, Albert Flasza i Anna Rucińska. Wspierani duchowo przez Zofię Marek i Panią Jankowską zajęliśmy pierwsze miejsce w Wielkopolsce. To właśnie zasługa Pani Elżbiety Jankowskiej, która z wielkim poświęceniem przygotowywała nas do konkursu. W następnych dniach pobytu organizowane były liczne wycieczki, zajęcia, wyjazdy i zabawy. Pobyt minął bardzo szybko i wesoło. Wróciliśmy do Poznania w świetnych nastrojach. Zachęcamy naszych młodszych kolegów i koleżanki do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu.Mateusz BulińskiMam Talent dla klas IV - VI


W ramach Dnia Na Tak i Pierwszego Dnia Wiosny Samorząd Uczniowski przygotował dla klas IV - VI konkurs talentów. Tego dnia na szkolnej scenie wystąpiło 2 solistów oraz 7 zespołów, którzy prezentowali swoje talenty z dziedziny: wokalnej, tańca oraz gry na instrumentach. Całą imprezę poprowadziła przewodnicząca SU Magdalena Kałuża z kl. V b; wszystkim zaś czujnie przyglądała się i oceniała komisja w składzie: Pani Joanna Rybińska - Skórzewska, Pani Iwona Leśniewska oraz Pan Benjamin Dworzyński. Jury po intensywnych obradach wyłoniło następujących zwycięzców:


1. miejsce Karolina Trzmiel i Maja Gerłowska z kl. V b - śpiew

2. miejsce Julia Wieman i Monika Kaczmarek z kl. V b - taniec  HIP HOP

3. miejsce Kuba Mrówczyński z kl. IV b - gra na gitarze

Wyróżnienie dostały także: Ola Debert i Julia Drożdżyńska z kl IV za utwór własnego autorstwa Sushi Bar. Utwór ten porwał do śpiewu i zabawy całą publiczność. Myślimy, że ten przebój ma szansę zostać Piosenką Roku J Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim pozostałym uczestnikom talentów, jaki posiadają i rozwijają oraz odwagi za wystąp przed rówieśnikami i nauczycielami. DZIĘKUJEMY

Pozostali uczestnicy Mam Talent:

Jakubowska Kasia, Cicha Jagoda, Julia Pacholczyk - śpiew

Knypińska Wiktoria, Ania Marek - układ taneczny

Karol Cyganik - gra na pianinie

Kuba Mrówczyński, Adam Mikołajczak - gra na gitarach

Julia Maciejewska i Karolina Buchnat - śpiew i gra na pianinie


Monika Bućko
Półkolonie ze sztuką i nie tylko w SP 46 - turnus I

Wraz z rozpoczęciem szkolnych ferii ruszyły po raz pierwszy organizowane w naszej szkole półkolonie. Inicjatorami wypoczynku byli Rada Rodziców oraz p. Monika Bućko. Wychowawcami na pierwszym turnusie były p. Iwona Leśniewska oraz p. Joanna Rybińska- Skórzewska zaś kierownikiem p. Monika Bućko. W czasie 5 dniu dzieciaki miały szansę spotkania się z kulturą na bardzo wysokim poziomie.

Pierwszy dzień zaczęliśmy od wizyty w Muzeum Archeologicznym i lekcji o dinozaurach. Przenieśliśmy się w archaiczny czas dzikich zwierząt, zaznajamiając się przy tym z zasadami i warunkami pracy paleontologa.

W drugi dzień wybraliśmy się do Teatru Animacji na spektakl pt. "Pan Kuleczka". Emocje i wrażenia związanych z tym miejscem trudno wręcz opisać. Spektakl przeniósł nas w fantastyczny świat bajek, gdzie głównymi aktorami były kukiełki.

W środę wybraliśmy się na warsztaty plastyczne do Magla Kultury. W tym dniu towarzyszyła nam wielka zawierucha śnieżna, ale wszystkie dzieci dzielnie dały rade pokonać tę przeszkodę pogodową.  Po dotarciu na miejsce bardzo serdecznie i otwarcie przywitała nas p. Agnieszka, która zdradziła nam tajniki nieznanej nam techniki scrapbookingu. Uczestnicy warsztatów mieli za zadanie wykonać przywieszkę na drzwi z papieru ozdobnego oraz najróżniejszych dodatków.

Czwartek był dniem, w którym odwiedziliśmy chyba najbardziej oczekiwane przez dzieciaki miejsce, czyli Kino 5D. Zabawa naprawdę była dla niektórych ekstremalna . Wrażenie zimna, zapachy oraz doznania czuciowe były naprawdę ekscytujące. Należy przyznać, że bardzo dzielnie zniosły to wyjście nasi najmłodsi koloniści i dla nich szczególnie należą się brawa .

Ostatni dzień półkolonii - piątek - był jedynym dniem, który od początku do końca spędziliśmy w szkole. Tego dnia przygotowywaliśmy się do dyskoteki wraz z poczęstunkiem. Całą imprezę poprowadziła p. Iwonka, która zarówno dzieci, jak i pozostałe Panie uczyła tańców. Trzeba przyznać, że dzieciakom wychodziło to dużo lepiej niż, np. p. Monice ;). Na zakończenie imprezy zostały rozdane dyplomy uczestnika półkolonii.

Oprócz tych wszystkich wyjść mieliśmy także: zajęcia plastyczne, teatralne; różnego rodzaju zabawy na sali gimnastycznej; bitwę na śnieżki, oraz gry planszowe i szachy.

To był naprawdę cudownie spędzony...


Monika Bućko

Iwona Leśniewska

Joanna Rybińska - Skórzewska

Dyskoteka karnawałowa

Z okazji karnawału Samorząd Uczniowski zorganizował dla uczniów klas IV - VI dyskotekę karnawałową. Podczas imprezy sprzedawane były produkty przygotowane przez rodziców. Zebrane 180 zł przekażemy w całości na akcję UNICEF - Szczepionki ratujące życie dla dzieci z Sierra Leone. Link do akcji http://faceciratujadzieci.pl/o-akcji/dzialania Chcielibyśmy także poinformować uczniów i rodziców, że nasza szkoła wstąpiła do Klubu Szkół UNICEF. "Klub Szkół UNICEF zrzesza szkoły, które chcą aktywnie uczestniczyć w projektach edukacyjnych przygotowywanych przez UNICEF oraz które chcą włączyć się w akcje humanitarne dedykowane najbardziej potrzebującym dzieciom z całego świata". Zapraszamy wszystkich uczniów i rodziców do zaangażowania się wraz z nami w działania na rzecz potrzebujących. Więcej informacji na stronie http://www.unicef.pl/
Monika Bućko
Balik karnawałowy


9.02.2012 r. z okazji karnawału został zorganizowany balik dla dzieci uczęszczających do świetlicy . Balik połączony był z konkursami prowadzonymi przez p. Marię, w których bardzo chętnie brały udział wszystkie dzieci, zarówno te starsze, jak i młodsze. Następnie przeszliśmy do zabawy tanecznej, którą poprowadziła pani Iwonka. Dzieciaki bardzo szybko załapały układy taneczne i wyglądaliśmy jak zawodowa grupa taneczna. Cała impreza trwała 2 godziny, a po dzieciakach nie było widać ani zmęczenia ani znudzenia . W galerii zdjęć można podziwiać nasze pląsy i konkursy.

Monika BućkoKonkurs recytatorski kl. IV-VI


Dnia 10 lutego odbył się w bibliotece szkolnej KONKURS RECYTATORSKI WIERSZY EMILII WAŚNIOWSKIEJ dla klas IV-VI. Oto zwycięzcy:

I miejsce - Bożena Paluch z kl. IVa

II miejsce - Sebastian Rachel z kl. IVb

III miejsce - Anna Marek z kl. IVa

Wyróżnienia zdobyli:

Magdalena Kałuża z kl. Vb i Aleksandra Skorupka z kl. Va

Gratulujemy!


Izabela Skrzypczak


Konkurs recytatorski kl. I-III


8 lutego 2012r. odbył się w bibliotece szkolnej konkurs recytatorski wierszy Emilii Waśniewskiej dla klas I-III. Recytatorów było bardzo wielu, bo aż siedemdziesięciu. Komisja w składzie: bibliotekarz szkolny i nauczyciele wychowawcy, miała nie lada zadanie, by wyłonić zwycięzców. Dzieci bowiem doskonale opanowały tekst pamięciowo i starały się go interpretować. Wszystkim należy się uznanie. Na podium stanęli:

W klasach pierwszych:

Agata Jankowska z kl. Ia - I miejsce

Dawid Mawer z kl. Ic - II miejsce

Julia Ćwik z kl. Ib - III miejsce

W klasach drugich:

Joanna Winiecka z kl. IIb - I miejsce

Joanna Andrzejewska z kl. IIc - II miejsce

Vesna Wojtaszek i Igor Chołuj z kl. IIa - III miejsce

W klasach trzecich:

Przemysław Rogalski z kl. IIIc - I miejsce

Zuzanna Wróblewska z kl. IIIc - II miejsce

Sandra Dłubała z kl. IIIa - III mejsce

Gratulujemy!

Izabela SkrzypczakNAJSYMPATYCZNIEJSZA  DZIEWCZYNKA  KLASIE IIIa

Jak każdego roku, 8 marca obchodziliśmy święto wszystkich kobiet, tych małych i większych. Z tej okazji w naszej klasie zorganizowaliśmy wybory najsympatyczniejszej koleżanki w klasie III a. Chłopcy mięli za zadanie wybrać najbardziej lubianą koleżankę. Każda osoba mogła oddać tylko 1 głos.

Zwyciężczynią została Julia Rapior.


      Wyniki akcji "Góra Grosza 2012"

W tym roku szkolnym pobiliśmy kolejny rekord w zbieraniu grosików na akcję charytatywną "Góra Grosza". W zaledwie kilka tygodni udało się zebrać od klas 0 - VI aż 1496,16 zł.  Kwota naprawdę robi wielkie wrażenie i tym samym jesteśmy dumni zarówno
z naszych uczniów, jak i rodziców za zaangażowanie i hojność.
Liczymy na Was w przyszłym roku .


Wyniki klas O - III                                                  Wyniki klas IV - VI


I miejsce - II b 281,05                                             I miejsce - V b 78,75

II miejsce - II c 227,05                                            II miejsce - IV a 61,12

III miejsce - I b 143,22                                            III miejsce - VI a 54,29

Pozostali:

0 - 69,50

I a - 103,95

I c - 11.89

II a - 62,47

III a - 117,95

III b - 51,68

III c - 103,05

IV b - 41,08

V a - 51,79

VI b - 37,25


Monika BućkoSZKOLNY  KONKURS  RECYTATORSKI  III A

8 lutego odbył się szkolny konkurs recytatorski dla klas 1-3 pod hasłem: "Wiersze Emilii Waśniowskiej".

W konkursie z naszej klasy wzięli udział:

Helena Grzybowska, Klaudia Pawlak, Michalina Gogulska, Julia Juskowiak, Sandra Dłubała, Paulina Lipińska, Mieszko Mańkowski.

Uczestników konkursu z klasy III a oceniało jury w składzie: p. Izabella Skrzypczak (bibliotekarka) i p. Iwona Leśniewska (wychowawca). Ocenie jurorów podlegało przede wszystkim: pamięciowe opanowanie tekstu, interpretacja wiersza, dykcja i ogólny wyraz artystyczny.

Recytujących dopingowała wspaniała publiczność z klasy III a Smile

Po zaprezentowaniu się wszystkich uczestników konkursu, jurorzy rozpoczęli naradę. Zarówno uczestnicy, jak również publiczność, z niecierpliwością czekali na moment rozstrzygnięcia konkursu.

Okazało się, że na etapie klasowym na wyróżnienie zasłużyli:

III miejsce - Michalina Gogulska,

II miejsce - Julia Juskowiak,

I miejsce - Sandra Dłubała.

Natomiast na etapie szkolnym Sandra Dłubała otrzymała III miejsce. Gratulujemy!Międzyszkolny finał konkursu MAM TALENT

24.01.2012 r. w Szkole Podstawowej nr 61 odbył się międzyszkolny finał konkursu MAM TALENT. Z wielką przyjemnością oraz dumą informujemy, że nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:


II miejsce Jan Pawlak

Jakub Winiecki z klasy III c za pokaz karate

Przemysław Rogalski

III miejsce Julia Kujawska z klasy II c za pokaz baletowy


Wyróżnienie za grę na pianinie dostała również Helenka Grzybowska z klasy III a.

Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy talentów i życzymy dalszych sukcesów.


Monika BućkoSPOTKANIE Z REŻYSEREM


W pierwszym półroczu w ramach organizowanych przez bibliotekę szkolną spotkań z ciekawymi ludźmi mieliśmy przyjemność poznać osobiście reżysera Andrzeja Maleszkę. Nasz gość przeprowadził warsztaty aktorskie z uczniami klas IV-VI, opowiadał o swojej pracy podczas kręcenia filmów z dziećmi, prezentował ostatnią część z cyklu "Magiczne drzewo: Olbrzym", rozdawał autografy i odpowiadał na bardzo wiele pytań. Oto kilka fotografii z tego bardzo ciekawego spotkania.


WIGILIA KLAS I


Przed świętami odbyły się wspólne spotkania wigilijne dzieci i rodziców klas pierwszych. Uczniowie klasy Ia i Ib wspólnie z wychowawczyniami /panią Ireną Witosławską i Magdaleną Małecką/, przygotowali programy artystyczne, przedstawienie jasełkowe, a rodzice pyszne wypieki i prezenty.

W miłej atmosferze składaliśmy sobie życzenia i dzieliliśmy się opłatkiem.
WIGILIA  KLASY  III A


Wigilia klasowa odbyła się 22.12.2011r. W klasie panowała świąteczna atmosfera, obdarowaliśmy się prezentami, w tle słychać było kolędy. Składaliśmy sobie życzenia i dzieliliśmy się opłatkiem. Zadbaliśmy o wystrój klasy jak i o poczęstunek na stołach. Czas ten spędziliśmy w miłej atmosferze. Później spotkaliśmy się z innymi klasami na auli, aby obejrzeć Jasełka przygotowane przez kolegów i koleżanki ze starszych klas.Kiermasz Bożonarodzeniowy

Organizowanie kiermaszu Bożonarodzeniowego przez świetlicę szkolną stało się już tradycją w naszej szkole. W tym roku odbył się on 13.12.2011 r. Sprzedawane były ozdoby świąteczne wykonane wraz z paniami podczas zajęć świetlicowych. Nie zabrakło nowości artystycznych takich jak: segregatory z decoupage, bombki ze wstążki, quillingu oraz płyt z autografami Jana A.P. Kaczmarka oraz gitarzysty Arki Nowego Roberta Frie­drich.

Wszystkim rodzicom i uczniom dziękujemy za wspieranie naszej inicjatywy.
Lekcja w Muzeum Archidiecezjalnym

W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie klasa VI a udała się do Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Wzięliśmy udział w lekcji  pt. ?Tradycje i dekoracje bożonarodzeniowe - opowieść jak wyglądały i jak powinny wyglądać święta Bożego Narodzenia?. Pani Przewodnik zaprosiła nas do wspólnego oglądania dzieł przedstawiających dzieciństwo Pana Jezusa. Zaczęliśmy wspólnie interpretować poszczególne obrazy                          i doszliśmy do ciekawego wniosku. Otóż uświadomiliśmy sobie jak bogata jest nasza bożonarodzeniowa tradycja i jak głęboko zakorzeniona jest w przekazach biblijnych. Mieliśmy także okazję samodzielnie wykonać dekorację świąteczną.
WSPÓŁPRACA Z TEATREM PROMYK


W tym roku szkolnym nasza szkoła nawiązała współpracę z Teatrem Promyk. Aktorzy pomagali zorganizować pasowanie pierwszaków na uczniów, a 12 grudnia przygotowali przedstawienie

o przyjaźni dla klas pierwszych i przedszkolaków pt."Spotkanie z małą chmurką".SPOTKANIE  Z  POŁOŻNĄ


12.12.2011 r. w klasie III a odbyło się spotkanie z panią Natalią Rajncz - doświadczoną położną pracującą w poznańskim szpitalu. Omówiła ona z dziećmi kilka istotnych tematów dotyczących ?Skąd się wziąłem/wzięłam na świecie??, zachęcając je do zadawania pytań i udzielając na nie wyczerpujących odpowiedzi. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się m.in. o przebiegu ciąży, jak przyszła mama powinna dbać o siebie i o swoje dziecko. Dzięki temu spotkaniu, które szybko upłynęło w miłej i bardzo przyjaznej atmosferze, dzieci zyskały wiedzę, która na pewno zaspokoiła ich dotychczasową ciekawość Smile.

WYCIECZKA DO SZRENIAWY


7 grudnia, klasy Ia i Ib wybrały się na wycieczkę do Szreniawy. Dzieci zwiedziły muzeum, brały udział w przedstawieniu pt. "Cztery choinki plus podłażniczka".

Poznały różnych twórców ludowych, tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia i wykonywały ozdoby choinkowe.

Opiekunami grup były panie Irena Witosławska, Magdalena Małecka i Aldona Roszak.
Wycieczka do Gniezna


2 grudnia klasy piąte wyjechały na wycieczkę edukacyjną do Gniezna, do fabryki bombek. Uczniowie obejrzeli cały cykl produkcji bombki począwszy od wydmuchiwania, poprzez farbowanie aż do wymalowania fantazyjnych wzorów. Bombki: bałwanki, gwiazdorki, ptaszki oraz  barwne kule czekały na kupujących w sklepiku.

Następnym punktem wyprawy była wizyta w Czerniejewie, w fabryce produkującej cukierki - krówki. Dzieci kosztowały dowolną ich ilość. Rekord należał do chłopca, który zjadł osiemnaście krówek!

W drodze powrotnej niezwykłą frajdę sprawił wszystkim p. Krzysztof ? kierowca, który zawiózł nas do "Żywej szopki". W pięknie położonym ogródku Jezusowi, Maryi i Józefowi towarzyszyły wszystkie zwierzęta świata: owce, lamy, konie, króliki, świnki wietnamskie, kuropatwy, kury, indyki, gołębie, przepiórki japońskie, chińskie oraz bocian Kuba. Można było wybiegać się do woli na świeżym powietrzu. Z przedświątecznej wycieczki wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.ANDRZEJKI   KLAS   III

Andrzejki klas III odbyły się w dniu 25.11.2011 roku w świetlicy szkolnej. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, podczas których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Na sali odbyły się wróżby prowadzone przez wychowawczynie klas III:  p. Monikę Nowotną-Deptułę, p. Ewę Napierałę i p. Iwonę Leśniewską.  Wśród wróżb była wróżba z kostkami, z sercem i imionami, znaczenie liczb oraz z balonami, przepowiadające przyszły zawód. Uwieńczeniem wspólnego wróżenia były pląsy przy dźwiękach muzyki tanecznej.

Wizyta w Radiu Emaus


Uczniowie, którzy uczestniczą w dodatkowych zajęciach religijnych, udali się wraz z katechetami do Radia Emaus przy ul. Zielonej w Poznaniu. Zostaliśmy powitani przez panią Olgę Paszkowką, która oprowadziła nas po studiach i przekazała nam wiele istotnych informacji. Dowiedzieliśmy się jak powstają audycje radiowe oraz jakie osoby i urządzenia są potrzebne do ich realizacji. Mieliśmy również szansę spróbować swoich możliwości, gdyż udostępniono nam mikrofony i uczestniczyliśmy w nagraniach. To było ciekawe spotkanie. Serdecznie dziękujemy za możliwość odwiedzenia Radia Emaus i pozdrowienia dla naszej  szkoły na antenie.
Wizyta w Domu Opieki


16 listopada br. z przedstawieniem z okazji Święta niepodległości klasy Va i VIa wraz z wychowawczyniami i nauczycielami muzyki trafili do Dziennego Domu Pomocy Społecznej nr 3 na Os. Piastowskim. Uroczystość przywołała wspomnienia oraz łzy wzruszenia na twarzach starszych słuchaczy.

Po występie uczniowie i nauczyciele zostali bardzo serdecznie przyjęci i poczęstowani domowym plackiem i kompotem. Wszyscy mogli obejrzeć prace wykonane ręcznie przez pensjonariuszy: obrazy, ceramikę, serwetki i inne dzieła sztuki.

Bardzo dziękujemy za miłą gościnę.Święto Niepodległości


10 listopada w naszej szkole odbyła się podniosła uroczystość z okazji Święta Niepodległości. Honorowymi gośćmi byli Pan Romuald Gwizdek ze Stowarzyszenia Czerwiec?56 oraz nauczyciele i uczniowie ze Szkoły polskiej w Baranowiczach, przebywający u od 10 do 15 listopada w Poznaniu.

Patriotyczne wiersze i śpiewane pieśni w wykonaniu klasy Va i VIa przeniosły słuchaczy w czasy, kiedy Polski nie było na mapie i przywiodły na myśl radosne chwile odzyskania niepodległości przez nasz kraj w 1918 roku.

Uroczystość przygotowana przez wychowawczynie: p. Magdalenę Kasprzak i p. Izabelę Skrzypczak została wzbogacona o piękny utwór na skrzypce pt. "Pożegnanie Ojczyzny" w wykonaniu p. Jurija Czerwińskiego, nauczyciela muzyki oraz solowy występ p. Ewy Napierały, nauczyciela muzyki, która zaśpiewała "Bo to jest Polska" - piosenkę z repertuaru Krzysztofa Krawczyka.

Nasi rodacy z Białorusi, których zawierucha historii pozostawiła poza granicami Polski i dla których kultywowanie polskości jest największą wartością wykonali dla uczniów naszej szkoły wzruszającą pieśń pt. "Kwiaty polskie". Zaśpiewali też piosenki białoruskie.

Święto Niepodległości tego dnia dzięki wyświetlanym filmom i prezentacjom multimedialnym zyskało w pełni swój patriotyczny charakter.Teledysk do akcji charytatywnej Szlachetna Paczka

Po raz pierwszy w naszej szkole wybrani uczniowie mieli szansę wziąć udział w kręceniu teledysku. Wraz z zespołem V-UNIT wykonali utwór pt.: "Paczka".

Zabawa była pierwszorzędna, choć na początku każdemu towarzyszył maleńki, ale jednak stres Smile. Na szczęście wokaliści zespołu V-UNIT potrafili w prawdziwie pedagogiczny sposób pomóc w przełamaniu nieśmiałości Smile.   Efekty naszej współpracy można oglądać w galerii zdjęć oraz na stronie http://www.youtube.com/watch?v=HOAtgZk64vg


SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy - realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie WIOSNA. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy.Wolontariusze poszukują rodzin dotkniętych biedą, i pytają o to, czego im najbardziej brakuje. Około miesiąca przed Bożym Narodzeniem informacje te są umieszczane w anonimowej bazie internetowej, by darczyńca mógł wybrać konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę na święta. (więcej na http://www.szlachetnapaczka.pl/)

Przypominamy również i zachęcamy wszystkich rodziców oraz uczniów do przyłączenia się do akcji Szlachetna Paczka, która będzie miała miejsce w grudniu w naszej szkole.

Monika BućkoPizza Dominum


W środę (16.11.) dzieci ze szkolnej świetlicy gościły w Pizzy Dominum.

Podczas wizyty zapoznaliśmy się z praca pizzerii od "kuchni" oraz uczestniczyliśmy w przygotowywaniu  naszej  pizzy, którą potem ze smakiem zjedliśmy:).

Na zakończenie naszej wizyty dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Wizytę w M1 dzieci  zakończyły  jazdą na karuzeli.

Mamy nadzieję, że w przyszłości uda się nam powtórzyć  taką wycieczkę.

Poniżej kilka zdjęć z naszej smacznej wycieczkiSmile .

Anna Nowicka
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO


4.10.2011 r, odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Głosowanie przebiegało na wzór krajowych wyborów parlamentarnych. Nad prawidłowym przebiegiem elekcji czuwała Komisja Wyborcza składająca się z 6 osób (po 1 przedstawicielu z klas IV - VI). Przewodniczącym komisji został Albert Flasza z klasy VI a, który również nadzorował liczenie głosów. Na barkach Przewodniczącego spoczywał także obowiązek liczenia głosów z kart wyborczych. Frekwencja w wyborach do Samorządu Uczniowskiego w  naszej szkole wyniosła 91 % uczniów. 100 % uczestnictwo odnotowano wśród członków klasy IV a, V a i VI b. Największą liczbę głosów (51) zdobyła Julia Wieman z kl. V b. Pełen wykaz kandydatów oraz zdobytych przez nich głosów można zobaczyć w prezentacji multimedialnej umieszczonej poniżej. W tym miejscu, jako opiekun SU i organizatorka Wyborów Samorządowych, pragnę szczególnie serdecznie podziękować Pani Iwonie Leśniewskiej oraz Pani Joannie Rybińskiej - Skórzewskiej, bez których pomocy niniejsze wybory nie miałyby tak wspaniałej oprawy, i nie przebiegłyby tak sprawnie.


Monika BućkoNASI UCZNIOWIE NA BIAŁORUSI

Już po raz drugi nasi uczniowie mieli możliwość wyjechać na Białoruś - do Społecznej Szkoły Polskiej im. T. Rejtana w Baranowiczach.

W dniach od piątku 4 listopada do środy 9 listopada 2011 przebywaliśmy z gościna u naszych przyjaciół w Baranowiczach. Zawieźliśmy dla nich dary, które zostały zebrane podczas akcji zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski.

Podczas sześciodniowej wycieczki nasi uczniowie odwiedzili miejsca szczególnie ważne dla Polski i Polaków oraz spotkali się z młodzieżą polską mieszkającą w Baranowiczach.

Dzień pierwszy i drugi (piątek, sobota 4 - 5 listopada) to zwiedzanie Grodna.  Tam, między innymi, widzieliśmy ruiny Zamku Starego i Nowy Zamek, Farę, modliliśmy się przy Pomniku Katyńskim i Pomniku Obrońców Grodna, a także przy  grobie Elizy Orzeszkowej. Następnie udaliśmy się do Bohatyrowicz, na grób Jana i Cecylii oraz Mogiłę Powstańców 1863 roku. W drodze do Baranowicz  zatrzymaliśmy się  w Wasiliszkach, w których mieści się dom rodzinny Czesława Niemena, a od niedawna funkcjonuje on jako muzeum.

Wieczorem dotarliśmy do Domu Polskiego w Baranowiczach, gdzie zostaliśmy powitani przez przedstawicieli Domu Polskiego i tamtejszą młodzież.

Dzień trzeci (niedziela 6 listopada) rozpoczęliśmy od mszy św. w Iszkołdzi, w najstarszym kościele na Białorusi, w którym proboszczem jest ksiądz z Wielkopolski. Część mszy była prowadzona w j. polskim, a Staś był ministrantem.

Następnie udaliśmy się do Zamku Świętopełków - Mirskich w Mirze i Zamku w Nieświeżu, który w przeszłości stanowił rezydencję rodu Radziwiłłów. Zeszliśmy także do Krypty Radziwiłłów, w której spoczywa cała  dynastia Radziwiłłów. Niejednego z nas przeszedł dreszcz w tym miejscu.

Tego dnia naszym przewodnikiem była p. Elżbieta Dołęga - Wrzosek.

Dzień czwarty (poniedziałek 7 listopada) spędziliśmy w Mińsku. Wraz z nami wyruszyli uczniowie z Baranowicz i grupa rodziców.

Spacerowaliśmy po Starym Rynku, podziwialiśmy architekturę i prowadziliśmy rozmowy.   Wjechaliśmy na 23 piętro Biblioteki Narodowej  w Miśku, zrobiliśmy sobie zdjęcie z naszym wieszczem narodowym - A. Mickiewiczem i pojechaliśmy  do Kuropat.

Niektórzy z nas otrzymali od kolegów pamiątkowe zdjęcia z tego wyjazdu.

Dzień piąty (wtorek 8 listopada) wraz z p. Elżbietą Dołęgą - Wrzosek wyruszyliśmy  szlakiem Adama Mickiewicza. W Zaosiu zwiedzaliśmy Muzeum - Folwark Mickiewiczów,  gdzie oprócz wysłuchania ciekawych historii z życia Adama Mickiewicza mogliśmy skosztować regionalnych ciasteczek. W  Nowogródku z kolei zwiedziliśmy Dworek Adama Mickiewicza oraz  kościół farny pw. Przemienienia Pańskiego, w którym został ochrzczony nasz wieszcz. Dotarliśmy także nad jezioro Świteź.

Wieczorem szykowaliśmy się do powrotu do Polski.  Młodzież z Białorusi, która już była  w Polsce, a tym razem musiała ustąpić miejsca innym, przyniosła prezenty dla polskich rodzin, u których przebywała w gościnie.

Dzień szósty (środa 9 listopada) - wracamy do Polski,  odwiedziliśmy jeszcze Muzeum Tadeusza Kościuszki  w Kosewie.  W dalszej drodze wspólnie z młodzieżą z Białorusi śpiewaliśmy piosenki Czesława Niemena, żartowaliśmy, śmialiśmy się, oglądaliśmy filmy i drzemaliśmy.

Bogaty program i bardzo dobra organizacja pozwoliły nam zwiedzić tak wiele miejsc. Każdy dzień naszego pobytu na Białorusi kończył się sprawozdaniem.

Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń, z nadzieją, że naszym kolegom z Białorusi spodoba się u nas, tak jak nam u nich.


Dyskoteka Halloween


W tym roku po raz pierwszy Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę z okazji Halloween. Uczniowie klas IV - VI mieli niepowtarzalną okazję na kilka godzin stać się: czarownicami, wampirami, duchami itp. Oryginalnych i niepowtarzalnych pomysłów na przebranie się było bardzo dużo, co niezwykle cieszy organizatorów. Poniżej można zobaczyć galerię zdjęć z dyskoteki.


Monika Bućko

Pasowanie na czytelników


W październiku 2011 roku uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Po zapoznaniu się z zasadami wypożyczeń, dzieci wysłuchały opowieści o książkach i funkcjonowaniu biblioteki. Śpiewały piosenki z programu Małgorzaty Cerwid Pt. ?Moliki książkowe? oraz wzięły udział w konkursie: "Rozpoznajemy ulubionych bohaterów literackich". Uczniowie rozmawiali o tym, jak dbać o książki, by w końcu powtórzyć za bibliotekarzem tekst przysięgi wzorowego czytelnika. Wszyscy zostali pasowani przy pomocy wielkiej zakładki i od tej pory są mile widziani w progach biblioteki szkolnej.

Izabela Skrzypczak

 


 

Wizyta na cmentarzu


Klasa VIa w ostatnim tygodniu października wybrała się wraz z wychowawcą na cmentarz Miłostowo, by postawić znicze na grobach bohaterów pamiętnych wydarzeń w czerwcu 1956r. Opieka nad grobami to już tradycja naszej szkoły. Uczniowie wcześniej poszerzyli swoją wiedzę na temat historycznych wydarzeń odwiedzając Muzeum Poznańskiego Powstania Czerwiec?56. Obejrzeli pamiątki, wysłuchali relacji. Interaktywny charakter muzeum sprawił, że zwiedzanie spełniło oczekiwania nas wszystkich.

Izabela Skrzypczak


Warsztaty z Cecylką Knedelek


19 października niezwykłym gościem w SP nr 46 była Joanna Krzyżanek, autorka książek dla dzieci, która przeprowadziła dla klas I-III cykl ciekawych warsztatów.

Uczniowie oglądając prezentację multimedialną poznali tajemnice Starego Knedelkowa i jej bohaterkę Cecylkę Knedelek. Towarzyszyli gąsce Walerii w wyprawie do Piernikowa i rozmawiali o przygotowaniu miasteczkowego przyjęcia.

Na końcu dzieci same zamieniły się w cukierników i wykonały "wafelkowe koty" i "biszkoptowe świnki".

Bardzo smaczna lekcja sprawiła wszystkim sporo radości.

Pani Joanno, bardzo dziękujemy.


Izabela  Skrzypczak
FINALE BIENNALE


Na zakończenie 18 Biennale Sztuki dla Dziecka wybraliśmy się na instalację muzyczną pt.: "Wszystko gra". Podczas zajęć dzieciaki miały szansę poznać otoczenie za pomocą zmysłów słuchu, wzroku oraz dotyku. Aktywnie wsłuchiwały się w otaczające je dźwięki, pobudzając tym samym swoją wyobraźnie. Warsztaty bardzo podobały się dzieciom, tym bardziej, że dużym zaskoczeniem było dla nich przemieszczanie się po pomieszczeniach wypełnionych różnorodnymi przedmiotami, z których można było wydobyć zadziwiające dźwięki.

Monika BućkoNAJSYMPATYCZNIEJSZY  CHŁOPIEC  W   KLASIE III

Jak każdego roku, 30 września obchodziliśmy święto wszystkich mężczyzn, tych małych i większych. Z tej okazji w naszej klasie zorganizowaliśmy wybory najsympatyczniejszego kolegi klasy III a. Dziewczęta miały za zadanie wybrać najbardziej lubianego kolegę. Każda osoba mogła oddać tylko 1 głos. Zwycięzcą został Maciej Woźniak.


WĄGROWIEC 2011W dniach 26-28.09.2011 odbył się obóz sportowy w Wągrowcu z udziałem naszych dzieci ze szkoły. Do Wągrowca pojechały uczniowie klas sportowych o profilu piłki ręcznej i koszykowej.


Zgrupowanie było doskonałą okazją do sprawdzenia bieżącej formy zawodników i zaplanowania cyklu treningowego, który w perspektywie doprowadzić ma do jak najlepszych wyników sportowych. Obóz miał również co warte podkreślenia charakter wychowawczy, kładąc nacisk na odpowiednie zachowanie, organizację pracy i zasady fair play młodzi zawodnicy spędzali czas bardzo efektywnie.


Treningi odbywały się dwa razy dziennie, a dla chętnych przewidziana była piłka nożna i wieczorne bieganie.


Celem obozu była również integracja i wspólna praca wszystkich jego członków. Dlatego też wspólne odprawy, zabawy, dyskoteki i karaoke stanowiły bardzo ważny element całego pobytu.


Całościowo wyjazd ocenić można w sposób bardzo pozytywny. Zarówno od strony czysto metodycznej  jak i wychowawczej.

Zaangażowanie uczniów w treningi i systematyczna praca bardzo dobrze rokują na przyszłość.


Obozy sportowe są integralną częścią cyklu treningowego każdego sportowca, dokładaliśmy więc starań aby nasz obóz był jak najbardziej pomocny i profesjonalnie poprowadzony. Jednak na bieżąco pragniemy korygować plan szkolenia, dyskutować o nowych rozwiązaniach tak aby z jednej strony idąc z duchem czasu z drugiej pomagając zawodnikom kreować silny i stabilny obraz naszej szkoły oraz klubu UKS 46 Poznań.


Do zobaczenia na kolejnym obozie!


Ze sportowym pozdrowieniem


Trenerzy piłki ręcznej                                                                          Trener piłki koszykowej

Marek Werle                                                                                       Krzysztof Dworzyński

Piotr Kawałek

Beniamin Dworzyńskiwspomnienia na filmieMamy pęd do wiedzy


23 września uczniowie klasy III b SP 46 uczestniczyli w Nocy Naukowców. Po dniu pełnym zajęć, zjedzeniu obiadu popędzili wraz z wychowawczynią na warsztaty. Oglądali film przedstawiający życie na Ziemi oraz zagrożenia wynikające z rozwoju cywilizacji. Obejrzeli makiety do gier wojennych z wojskiem, czołgami i armatami. Uczestniczyli też w konkursach. Wybuchy, zamrażanie róży, fajerwerki to tylko niektóre atrakcje, które zakończyły "nocną lekcję". Pełni wrażeń wrócili do szkoły ostatnim tramwajem.


Ewa Napierała


Pasowanie na ucznia

Dnia 3 października 2011 r. odbyło się pasowanie pierwszaków na Uczniów Szkoły Podstawowej nr 46 w Poznaniu. Uroczystość prowadzili aktorzy Teatru Promyk pan Piotr Grabowski i pan Grzegorz Ociepka. Sponsorem oprawy teatralnej była Rada Rodziców, a birety, dyplomy i drobne upominki zakupili rodzice klas pierwszych. W uroczystości uczestniczyli pan dyrektor Tadeusz Badowski, nauczyciele klas 0-III, uczniowie edukacji wczesnoszkolnej i rodzice. Okolicznościowe kotyliony z tarczą dla klas pierwszych przygotowali trzecioklasiści współnie z wychowawczyniami. W miłej atmosferze nowomianowani uczniowie zdali egzamin sprawnościowy , z wiedzy szkolnej oraz zaprezentowali swoje zdolności woklalne.A teraz pierwszaki czas rozpocząć naukę!


Irena Witosławska