Pożegnanie klas szóstych

15 czerwca 2011r. gdy Rada Pedagogiczna decydowała o losach uczniów nasi najstarsi uczniowie szykowali się i stroili na swoją ostatnią dyskotekę w murach naszej szkoły. Z niecierpliwością czekali, aż Grono zaszczyci ich swoją obecnością w stołówce szkolnej, by mogli wszystkich pożegnać i każdemu z osobna podziękować słowami, kwiatkiem i upominkiem. Szczególnie wyróżnione zostały wychowawczynie naszych absolwentów: p. Elżbieta Jankowska i p. Joanna Rybińska-Skórzewska.

Na deser, że tak powiem, podali "samych siebie" pod postacią tortu. Mamy krojące słodkości pytały dyskretnie: "Którego ucznia Pani/Pan sobie życzy zjeść?" Żaden z nas jednak nie był wybredny, jedliśmy kogo nam podano na talerzu.

Rozmowy z rodzicami trwałyby pewnie do rana, ale zmęczenie i obowiązki nauczycielskie stały się silniejsze. A dodatkowo chcieliśmy dać możliwość swobodnej zabawy naszym absolwentom.

Z opowieści wiemy, że zabawa była przednia i żal ją było kończyć. Sił do zabawy dostarczała myśli, że to ostatnia dyskoteka w murach SP 46.Maryśki 2010/2011

Koniec czerwca jest gorącym okresem dla każdego ucznia ze względu na oceny, które znajdą się na świadectwie. Okazuje się jednak, że mały stres bycia ocenianym w czerwcu przechodzą także nauczyciele. W tym jednym dniu role odwracają się i to pedagodzy oceniani są za cały rok swej pracy na rzecz nauki, jak również za swoje podejście do podopiecznych i umiejętność współpracy z nimi. Maryśki za rok szkolny 2011/2012 poprzez głosowanie przyznali uczniowie klas IV - VI.

W sześciu kategoriach Maryśki powędrowały do rąk następujących nauczycieli:

 

Maryśkę w kategorii "Nauczyciel Roku" otrzymała Pani Elżbieta Jankowska.

Maryśka "Najbardziej Wymagającego Nauczyciela" powędrowała do Pana Kazimierza Piwowarskiego.

Zwycięzcą w kategorii "Przyjaciel Roku" jest Pani Joanna Skórzewska - Rybińska.

Maryśkę "Żartowniś Roku" otrzymała Pani Violetta Szwarc.

Maryśkę "Najczęściej Uśmiechniętego Nauczyciela" zdobyła Pani Monika Derlak - Jelińska.

Zwycięzcą w kategorii "Sportowiec Roku" jest Pan Piotr Kawałek.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Monika BućkoDzień Rodzica kl. IIIa


Dnia 7 czerwca uczniowie klasy IIIa razem z wychowawczynią przygotowali przedstawienie oraz poczęstunek dla rodziców. Atmosfera była wspaniała, dzieci spisały się na medal, a rodzice zorganizowali pysznego grilla na boisku.Festyn - Dzień Rodziny


Po wielu latach przerwy, z inicjatywy Rady Rodziców, 3 czerwca odbył się w naszej szkole festyn rodzinny. Atrakcji zapowiadanych było co nie miara i wszystkie były starannie zaplanowane.

Całą imprezę rozpoczął p. dyrektor Tadeusz Badowski punktualnie o godzinie 16.00. Przywitawszy zebranych licznie gości, głównie rodziców naszych uczniów, ponieważ nasi milusińscy zdobywali już dmuchany zamek, zaprosił na pokaz tańca w wykonaniu uczniów klasy II pod kierunkiem p. Iwony Leśniewskiej.

Po tak hucznym rozpoczęciu i sprzyjającej aurze pogodowej nie można było ominąć w żaden sposób pozostałych atrakcji naszego festynu.

Ci, którzy nie zdążyli zjeść obiadu bardzo szybko i tłumnie zaglądali co też właśnie smaży się na grillu oraz jakie dobre ciastko upiekły nasze mamy. Wybór był bardzo szeroki.

W tym czasie gdy rodzice zajadali się kiełbaskami i przegryzali je ogórkiem, dzieci - niejadki okupowały stolik z kartkami i kredkami, gdzie pod opieką Strażników Miejskich dzielenie tworzyli swoje dzieła plastyczne.

Po chwili oddechu przyszła pora na kolejne atrakcje tego popołudnia. Rozpoczęło się od pokazu karate przygotowanego przez naszych uczniów uczestniczących w zajęciach dodatkowych.

Kolejna atrakcja czekała na wszystkich w auli naszej szkoły, gdzie odbył się koncert naszych uczniów dla rodziców połączony z recytacją wierszy.

Po tych wrażeniach trzeba było zaczerpnąć świeżego powietrza. Na boisku szkolnym czekały kolejne atrakcje. Można było przejechać się konno, spełnić swoje marzenia i ?zostać strażakiem? choć przez chwilę oraz posłuchać występu chóru szkolnego.

Tatusiowie z zapartym tchem i zaciśniętymi kciukami oglądali jak popisywali się swoimi umiejętnościami ich synowie, reprezentanci szkoły w piłce ręcznej. W przerwie meczu emocji dostarczał pokaz naszych cheerleaderek, które co dopiero rozpoczęły pracę pod okiem p. Anny Rajskiej.

Po tych wszystkich emocjach można było się wyciszyć przy partyjce szachów.

Na koniec, gdy wszyscy byli już zrelaksowani i w dobrych nastrojach ogłoszono, że czas rozpocząć licytację, czyli zajrzeć do portfeli naszych, wspaniałych rodziców. Były torby plażowe, kosmetyki, talon do salonu fryzjerskiego, kosze piknikowe, a nawet fioletowy zając. O niektóre fanty była bardzo zażarta walka, ale najwyższą wartość osiągnęła koszulka z podpisem Marcina Gortata.

Na dobranoc zagrał dla wszystkich zespół w skład, którego wchodził nasz uczeń Michał Obrębski - basista i wokalista, nasza uczennica Marysia Obrębska - perkusistka oraz ich tata - gitarzysta.Dzień Dziecka

Dzień Dziecka w naszej szkole to również Dzień Sportu.

Klasy IV - VI rozpoczęły go biegiem przełajowym w pobliskim lesie. Następnie, po wyczerpującej rywalizacji, wszyscy udali się na szkolne boisko, by wziąć udział w zawodach lekkoatletycznych.

Uczniowie mieli możliwość  sprawdzenia się w biegu na 60 metrów,  w skoku w dal i w rzucie piłką lekarską. Równolegle do tych konkurencji rozgrywały się mecze piłki nożnej plażowej dla dziewcząt i chłopców, zaś w szkole toczył się turniej tenisa stołowego.

Na zakończenie zawodów odbyło się przeciąganie liny, w tej konkurencji brali także udział nauczyciele.

Natomiast nasi milusińscy mieli do pokonania 12 różnych torów sprawnościowych. W czasie 4 minut tor musiało pokonać jak najwięcej uczniów z danej klasy. Rywalizacja odbyła się w duchu fair - play, ale każdy chciał wygrać.

Tego dnia każdy był wygrany. Każde dziecko otrzymało słodki upominek, z kolei uczniowie z najlepszymi osiągnięciami w tych zawodach dostali nagrody rzeczowe. Niektóre klasy tego dnia wybrały się również do restauracji na lody.

1 czerwca minął w duchu sportowej rywalizacji, było bardzo przyjemnie, dopisała nam pogoda i  humor.ProSinFonika


Grupa młodych melomanów uczestniczyła w spotkaniach i koncertach muzycznych, które odbywały się w Auli Uniwersyteckiej. Przez cały rok odbyło się 8 koncertów, podczas których uczniowie słuchali muzyki klasycznej i współczesnej, uczyli się aktywnego uczestnictwa w kulturze muzycznej, podnosili kompetencje i kulturalnie spędzali czas. Opiekunem grupy była p. Magdalena Małecka.


Żywa lekcja przyrody


Dnia 1 czerwca niektórzy uczniowie klas młodszych wzięli udział w jedynym i niesamowitym spotkaniu z żywymi zwierzętami. Pan Jacek Pałasiewicz przywiózł swoich podopiecznych: stonogę z Indii, modliszkę z Tanzanii, liśćca z Indonezji, pająka ptasznika z Ameryki Południowej, węża amurskiego oraz motyle. Poznaliśmy różnice w budowie pająków i owadów, ich charakterystyczne cechy i sposób odżywiania. Wiele ze zwierząt mogliśmy dotknąć. To była miła niespodzianka w dniu naszego święta.

Dzień Rodziny


Dnia 26 maja my, uczniowie klasy III b przygotowaliśmy dla swych rodziców uroczystość z okazji Dnia Matki i Ojca. W programie były wiersze, piosenki, taniec, a dla tatusiów humorystyczna scenka. Kilkoro dzieci zagrało na pianinie utwory muzyczne. Zorganizowaliśmy też wystawę plastyczną "Moja mama, mój tato". Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i  wręczeniem upominków. Naszym rodzicom przedstawienie bardzo się podobało.Wycieczka do Wisły


25 maja klasy szóste wyjechały na ostatnią wspólną wycieczkę. Czterodniowy pobyt w Wiśle był dla wszystkich chwilą wytchnienia.

Z hotelowego balkonu podziwialiśmy Czantorię?, by dwa dni później zdobyć Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.)  i przyjrzeć się jeszcze piękniejszemu widokowi na znaną nam już Czantorię.

Wisła to urokliwe miasteczko, w którym jest sporo do zobaczenia. Widzieliśmy Adama Małysza - czekoladowego i Skocznię imienia Adama Małysza. Mieliśmy także wielką przyjemność zobaczyć wszystkie trofea naszego skoczka. To niewiarygodne, że jeden człowiek zdobył tyle nagród! Poznaliśmy także historię nart. W Muzeum Narciarstwa znajduje się bogata kolekcja nart, a najstarsze pochodzą z XIX wieku.

Wybraliśmy się do Zamku Prezydenta RP w Wiśle Czarne, niestety nie zastaliśmy głowy naszego państwa Smile

Byliśmy także nad Niagarą- Wiślańską oczywiście. Stojąc przy barierce, przyglądaliśmy się systemowi małych progów wodnych umożliwiających wędrówkę rybom wzdłuż i w dół rzeki.

W pobliżu Wisły znajduje się wieś Koniaków- znana z wyrobu koronkowych ozdób, zakupiliśmy tam pamiątkowe serwetki.

Nie sposób wymienić wszystkie atrakcje tego wyjazdu. Mieliśmy i dyskotekę, i grila? Mieliśmy nawet możliwość zrobienia i upieczenia podpłomyków w Chlebowej Chacie.

Szkoda, że czas tak szybko mija i że nasz wyjazd dobiegł końca.


Maraton Układania Puzzli w SP 7 w Poznaniu

20.05.2011 odbyła się II edycja Maratonu Układania Puzzli w Szkole Podstawowej nr 7. Udało nam się pobić rekord poprzedniego roku układając 260 puzzli w czasie ok. 28 min i tym samym zająć 3 miejsce na 17 drużyn

Monika Bućko
Zielona Szkoła


W dniach 11- 13. 05. klasa IIIa wraz z paniami M. Małecką i B. Knypińską była na "Zielonej Szkole" w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie. Ciekawy program pobytu, piękna pogoda i dobre humory spowodowały, że wyjazd był bardzo udany.Szlakiem Piastowskim


Dnia 10 maja  wybraliśmy się na wycieczkę autokarową Szlakiem Piastowskim. Po przejeździe do Gąsawy wsiedliśmy do kolejki wąskotorowej, która zawiozła nas do Wenecji. Tam zobaczyliśmy ruiny zamku "Diabła weneckiego" oraz stare parowozy. Następnie zwiedziliśmy rezerwat archeologiczny w Biskupinie. Duże wrażenie zrobiła na nas katedra w Gnieźnie. Następnie udaliśmy się do rezerwatu na wyspie, w Ostrowie Lednickim. Kupiliśmy ciekawe pamiątki, które  wykorzystamy na lekcji historii w klasie czwartej. Naszym zdaniem to była najpiękniejsza wycieczka. Kto nie był  na Szlaku Piastowskim, musi koniecznie tam pojechać.
Biennale Sztuki dla Dziecka


10.05. dzieci uczęszczające do świetlicy wybrały się z p. Moniką na warsztaty Biennale Sztuki dla Dziecka. Pierwszy warsztat, na jaki się wybraliśmy to Ziemia, glina - materiał architektoniczny od starożytności do eko-współczesności. Dzieciaki miały szansę tworzenia różnych przedmiotów użytku codziennego z gliny. Zabawy i śmiechu było, co niemiara, a także po raz kolejny sprawdziło się przysłowie ?dziecko brudne, dziecko szczęśliwe?;).

Drugi warsztat był dla nas całkowitą nowością i stawiał przed nami nowe wyzwania, ponieważ był warsztatem teatralnym pt. Ateńska Agora. Dzieciaki wraz z prowadzącymi paniami tworzyły współczesną Agorę. Na podstawie przeczytanych mitów greckich mieli za zadanie wcielić się w starożytnych bohaterów. Poznali także antyczne akcesoria oraz gry i zabawy starożytnej Grecji. Z dużą przyjemnością i zaangażowaniem rysowali siebie, jako greckich wojowników. Dzieciaki dostały szansę udzielenia pierwszego w swoim życiu wywiadu dla Radia Mercury Smile

Monika Bućko


Wizyta w Baranowiczach

W maju po raz pierwszy w historii SP 46 czternaścioro uczniów wyjechało na Białoruś. Dziewięciodniowa wycieczka obfitowała w mnóstwo zdarzeń i dostarczyła wszystkim niezapomnianych przeżyć.

Przygotowaliśmy się do tej wyprawy bardzo dobrze. Zebraliśmy dużą ilość darów i wyruszyliśmy.

Przede wszystkim dzieci miały możliwość spotkania się z kolegami, których tak niedawno gościły w swoich domach.  Ponadto uczniowie przeżyli niecodzienną lekcję historii, gdyż odwiedzili miejsca szczególne dla Polaków.

Zwiedzaliśmy Grodno, tam między innymi, poszliśmy na grób Elizy Orzeszkowej. Następnie udaliśmy się do Bohatyrowicz, na grób Jana i Cecylii, o których E. Orzeszkowa pisała w powieści Nad Niemnem. Zachwycaliśmy się nadniemeńską przyrodą?

Dotarliśmy także do Wasiliszek, w których mieści się dom rodzinny Czesława Niemena, a od dziewięciu miesięcy funkcjonuje on jako muzeum.

Wyruszyliśmy także szlakiem Adama Mickiewicza. W Zaosiu zwiedzaliśmy Muzeum - Folwark Mickiewiczów, w Nowogródku z kolei Dworek Adama Mickiewicza oraz  kościół farny pw. Przemienienia Pańskiego, w którym został ochrzczony nasz wieszcz. Dużą atrakcją było moczenie, zmęczonych po całym dniu, stóp w przejrzystych wodach Świtezi.

Zwiedziliśmy również Muzeum Tadeusza Kościuszki w Kosewie, podziwialiśmy ruiny majątku Rejtanów oraz ruiny zamku Sapiehy.

Z ciekawością spacerowaliśmy po parku wokół zamku w Nieświeżu, który w przeszłości stanowił rezydencję rodu Radziwiłłów. Dreszczyk emocji towarzyszył nam w Krypcie Radziwiłłów, w której spoczywa dziewięćdziesiąt sześć osób tejże dynastii.

Z dokładnością obejrzeliśmy niemal każdy zakątek zamku Radziwiłłów w Mirze. Opowieści na temat tych miejsc snuła p. Elżbieta Dołęga- Wrzosek.

Wybraliśmy się na dwa dni do Rosji, w miejsca ważne dla wszystkich Polaków.

W Katyniu złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze, by oddać hołd Oficerom Wojska Polskiego, zamordowanym w tamtejszym lesie. Odnaleźliśmy tabliczkę upamiętniającą pradziadka ucznia kl. Vb - Kacpra Wierzby - ppor. Teodora Bobowskiego i zapaliliśmy znicz przekazany od rodziny.

Następnie udaliśmy się do Smoleńska,  na miejsce katastrofy lotniczej z dn. 10 kwietnia 2010.  Tam również złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze.

Zaskoczeniem dla wszystkich było uroczysko na skraju Mińska na Białorusi, w którym odkryte zostały masowe groby ludzi rozstrzelanych przez NKWD w latach 1937?1941.

Te miejsca wprawiły wszystkich  w zadumę i  refleksję.

Wyjazd na Białoruś to niezwykła lekcja historii! Chcemy ją powtórzyć...Dzień Europejski

W dniu 10 maja obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Europejski.  Miesiąc wcześniej pani Marta Nowak zorganizowała konkurs plastyczny dla klas I. Prace przedstawiały nowe, wymyślone przez dzieci postaci do podręcznika do języka angielskiego, "Fairyland". Jeszcze w kwietniu każda klasa wylosowała jeden z krajów Unii Europejskiej i zbierała o nim informacje. Przygotowano też, pod kierunkiem pani Iwony Leśniewskiej  gazetkę nt. Unii Europejskiej w holu szkoły.

Natomiast 10 maja, uczniowie przebrali się w kolory narodowe wylosowanego kraju. Następnie na specjalnym spotkaniu w auli szkoły zaprezentowali flagi oraz ciekawe informacje o narodowych obyczajach i potrawach. Wzięli też udział w  szybkim quizie nt. Unii Europejskiej gdzie nagrodami były... monety Euro ( jak się później okazało, z czekolady).

Ostatnim elementem tego europejskiego spotkania była projekcja filmu pt. 'Treasure at our school' w reżyserii pani Anny Harężlak-Grześ. Film ten powstał podczas zajęć dodatkowych z j.angielskiego, tak więc całość zrealizowana była w angielskiej wersji językowej. Na zajęciach dzieci tworzyły scenariusz i uczyły się dialogów oraz wykonały potrzebne rekwizyty. W rezultacie powstał film o czworgu dzieciach, które znalazły tajemniczą mapę i poszukiwały skarbu w naszej szkole. Odwiedziły one kolejno 7 klas, gdzie dzieci mówiły lub śpiewały po angielsku. Wreszcie znalazły skarb... w gabinecie Dyrektora. Była to szkatuła pełna  złotych monet Euro. Na zakończenie widzowie dowiedzieli się, że skarb został przeznaczony na rozbudowę naszej szkoły i byli pod wrażeniem wizualizacji komputerowej tej szkoły przyszłości. Dzień Europejski 2011 został zrealizowany pod kierunkiem zespołu nauczycieli anglistów naszej szkoły, ale podziękowania należą się także wychowawcom, którzy cierpliwie wraz z uczniami wykonywali zaplanowane przez anglistki zadania.
Wizyta p. Andrzeja Grabowskiego


Dnia 4 maja br. gościem w naszej szkole był p. Andrzej Grabowski, autor książek dla dzieci i młodzieży oraz Kawaler Orderu Uśmiechu. Towarzyszył mu p. Edmund Osses, również Kawaler Orderu Uśmiechu. Pan Grabowski czytał fragmenty swoich książek, rozdawał autografy i odpowiadał na pytania klas drugich, trzecich i czwartych. Obydwaj goście zachęcali do czytania książek, opowiadali jak spędzają czas wolny i jak zostali Kawalerami Orderu Uśmiechu. Spotkanie było bardzo udane.


 

Wycieczka do Malborka

5 i 6 maja br. odbyła się wycieczka KRZYŻACKIM SZLAKIEM. Udział w niejwzięli uczniowie klas IVa, IVb i Va wraz z wychowawczyniami p. M. Kasprzak, p. I. Skrzypczak i p. V. Szwarc. Uczniowie odwiedzili zamek w Malborku, zamek w Gniewie (gdzie nocowali) oraz Ciechocinek i Pelpin.

Ciechocińskie tężnie, katedra i Muzeum Archikatedralne w Pelpinie to tylko nieliczne atrakcje tej ciekawej wyprawy.

Wszystkim najbardziej podobał się pokaz walk rycerskich, wędrówka z pochodniami krużgankami zamku w Gniewie oraz straszenie przez tamtejszego ducha.


Konstytucja 3 Maja

29 kwietnia w naszej szkole odbył się apel poświęcony 220 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, przygotowany przez uczniów klasy V a pod opieką wychowawczyni  p. I. Skrzypczak.

Dzieci w ciekawy sposób opowiedziały o drodze do uchwalenia konstytucji, bowiem wcieliły się w uczniów piszących referat na lekcję historii.

Występowi towarzyszyła prezentacja multimedialna, przedstawiająca twórców konstytucji, obrady i jej uchwały.

 


Apel o Janie Pawle II

1 maja 2011 r., w Watykanie, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, święto ustanowione przez Jana Pawła II, po raz pierwszy od ponad 1000 lat papież wyniósł na ołtarze swego bezpośredniego poprzednika.

Z tej okazji w naszej szkole odbył się uroczysty apel przygotowany przez p. Sabinę Nowak i p. Halinę Norkiewicz. Prezentacja przedstawiała pontyfikat Jana Pawła II. Wzruszające zdjęcia, komentarze i muzyka dogłębnie wszystkich poruszyły.

Uwieńczeniem tego spotkania było wspólne zaśpiewanie ulubionej pieśni naszego papieża przy akompaniamencie skrzypiec, pięknie przygrywała nam Wiktoria Knypińska z kl. III a.


"Dzień na Tak" - Karaoke Wiosna 2011 oraz Szalone Lata 60

Za nami już II edycja konkursu Karaoke Wiosna 2011, którą dzielnie poprowadziła uczennica klasy IV b Julia Wieman.

Uczniowie klas I, II i III śpiewali tak uroczo, że jury w składzie p. Iwona Leśniewska i p. Ewa Napierała przyznało podwójne miejsca od 1-szego do 3-ciego. Najlepszymi wykonawcami okazali się:

I miejsce  Ania Cyganik i Ania Mrówczyńska, kl. Ia

I miejsce  Julia Drożdżyńska i Ola Debert, kl. III a

II miejsce  Kamila Nowak, kl. II a

II miejsce Weronika Sobótka, kl. III b

III miejsce Norbert Czarnecki, kl. I a

III miejsce Martynka Jałoszyńska, kl. I b

W klasach IV, V i VI zwycięzcami zostali:

I miejsce Karolina Trzmiel, kl. IV b

II miejsce  Kasia Kuberka, kl. VI a

III miejsce  Paulina Pączyńska, kl. VI a
Wystawa szachowa


W dniach od 28 marca do 9 kwietnia 2011 r. w naszej Szkole prezentowana jest wystawa przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.

Ekspozycję zatytułowaną Szachy w średniowieczu, średniowiecze w szachach poświęcono tematyce azjatyckich początków tej gry i jej średniowiecznej historii na terenie Europy. Od 1,5 tysiąca lat każda kolejna epoka pozostawiała w królewskiej grze właściwe sobie widzenie świata, zawierając je w kształtach figur, terminologii
i taktyce walki.  Dziś szachy - nie tracąc charakteru szlachetnej rozrywki - wyrastają do rangi osobnej dziedziny nauki, a ich kulturowe piękno na trwałe wpisało się w literaturę, sztukę a także edukację wielu pokoleń Europejczyków.

W dniu 30 marca b.r. odbyła się prezentacja multimedialna wystawy w szkole. W prezentacji uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Prezentację przeprowadziła autorka wystawy Pani Agnieszka Stempin z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Zaprezentowała 20 plansz, opowiadających historię powstania szachów i ich drogę do  Europy. Uczniowie zobaczyli oryginalne figury szachowe z Kruszwicy oraz kopię najsłynniejszych szachów odkrytych w Sandomierzu i pochodzących z  XII w. Rozegrali na nich partię szachów.

Uczniowie zaznajomili się także ze swymi rówieśnikami sprzed 1000 lat, odkrywając, że średniowieczni rycerze, uczący się gry w szachy już w wieku 6-7 lat,  potrzebowali dokładnie tych samych cech na polu walki, co współczesne dzieci już wkrótce stawiające czoła wyzwaniom swoich czasów. Konkluzją spotkania było stwierdzenie, że bez względu na epokę w której uprawiano rozgrywki szachowe, zawsze niosły one ze sobą cenne przesłanie nauki przez zabawę, przez co doskonale wpisują się
w myśl przewodnią szkoły SP 46.

Prezentacja o charakterze postępowym przybliżyła dzieciom i młodzieży grę, w której każdy może odnaleźć coś fascynującego, rozwijającego abstrakcyjne myślenie, ćwiczącego pamięć, uwagę
i cierpliwość, a także ukazującego inny wymiar sportu.
I Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora
Szkoły Podstawowej nr 46 w Poznaniu

W dniu 2 kwietnia 2011 r. w Szkole Podstawowej nr 46 w Poznaniu rozegrany został I Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły i wielkiego miłośnika szachów Pana Tadeusza Badowskiego.

Turniej ten był najważniejszym sportowym wydarzeniem towarzyszącym prezentowanej już od tygodnia w Szkole wystawie "Szachy w średniowieczu ... średniowiecze w szachach". Na starcie stanęło 27 uczestników - uczennic i uczniów ze szkół podstawowych z całego Poznania.

Rozegranych zostało 7 rund, z tempem gry po 15 minut na partię dla zawodnika. Przebieg turnieju był bardzo interesujący i trzymający w napięciu wszystkich zawodników, rodziców i kibiców od pierwszej do ostatniej rundy. Od co najmniej jednej porażki nie uchronił się żaden uczestnik turnieju.

Po VI rundzie szansę na zwycięstwo w turnieju miało jeszcze czterech zawodników! Ostatecznie bardzo dużą odpornością i klasą wykazał się Mikołaj Nowak - zwyciężył w ostatniej rundzie i potwierdził, że wygrana w III rundzie z faworytem turnieju Krzysztofem Raczyńskim nie było niespodzianką.

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali słodki upominek, najlepsza trójka Puchary, a czołowi zawodnicy nagrody rzeczowe.
Turniej Piłki Koszykowej o Puchar Dyrektora SP 46


W dniu 20.04.2011 odbył się w naszej szkole Turniej Piłki Koszykowej dziewcząt o Puchar Dyrektora SP 46. Zawody były rozgrywane jednocześnie dla dwóch grup wiekowych klasy IV (roczniki 2000 i młodsze) i klasy VI-V(roczniki 1998-1999).

W turnieju wzięły udział następujące drużyny:

Grupa "Starsza"                                                                      Grupa "Młodsza"

UKS "Dwójka" Ziębice                                                         UKS "Dwójka" Ziębice

UKS "Dwójka" Rogoźno                                                       SP 65 INEA AZS Poznań

SP 46 Poznań                                                                      SP 46 MUKS Poznań


Terminarz spotkań: Wynik

Mecz nr 1 Grupa "Starsza" SP 46 - Ziębice                                               34:49

Mecz nr 2 Grupa "Młodsza" SP 46 - Ziębice                                              39:23

Mecz nr 3 Grupa "Starsza" Rogoźno - Ziębice                                           33:34

Mecz nr 4 Grupa "Młodsza" SP 65 - Ziębice                                             25:58

Mecz nr 5 Grupa "Starsza" SP 46 - Rogoźno                                            29:37

Mecz nr 6 Grupa "Młodsza" SP 46 - SP 65                                               34:23


Klasyfikacja końcowa:

Grupa "Starsza"                                                                     Grupa "Młodsza"

1. UKS "Dwójka" Ziębice                                                   1. UKS "Dwójka" Ziębice

2. UKS "Dwójka" Rogoźno                                                 2. SP 46 MUKS Poznań

3. SP 46 Poznań                                                               3. SP 65 INEA AZS PoznańInwazja zajęcy 2011


W marcu br nasza szkoła wzięła udział w projekcie "Inwazja zajęcy 2011" realizowanym przez Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar. Uczniowie klas 0-VI w konkursie szkolnym pt. Wesoły zając przygotowali prace plastyczne, wykonane różnymi technikami. Nagrodą było malowanie wielkiego zająca, który zostanie wyeksponowany przez miesiąc na terenie Parku Starego Browaru. SP nr 46 była jedną z 20-tu instytucji publicznych i organizacji społecznych, które zostały wytypowane i przystąpiły do akcji.  Zając był malowany pod opieką p. Elżbiety Dudzińskiej, p. Magdaleny Małeckiej, p. Izabeli Skrzypczak z wielką radością i pasją.AUTORSKIE SPOTKANIA W SP NR 46


21 lutego klasy IV-VI odbyły niecodzienną lekcję. Gościem w szkole był Marek Fiedler-autor książek, podróżnik i dyrektor Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie Opowiadał z wielkim zaangażowaniem o Dywizjonie 303 ,którego losy opisał w książce jego sławny ojciec. Uczniowie obejrzeli ciekawą prezentację multimedialną oraz wiele eksponatów przywiezionych przez podróżnika z muzeum.

Usłyszeli o niezwykłych przygodach i o ostatnich wyprawach np. na Wyspy Wielkanocne.

Pytaniom, oklaskom i autografom nie było końca. Marek Fiedler kontynuujący tradycje rodzinne potrafił w sposób niezwykle barwny snuć opowieści łącząc przeszłość z teraźniejszością .Zwrot Arkadego Fiedlera : ,"wabił mnie świat" ożył przed oczyma słuchaczy, a relacje o Dywizjonie 303 stały się niezapomnianą lekcją historii.


7 marca dotarł na spotkanie z uczniami Łukasz Wierzbicki ? redaktor, autor  książek dla dzieci , a przede wszystkim niestrudzony propagator postaci Kazimierza Nowaka -poznaniaka ,który w XIX wieku rowerem przejechał Afrykę. Łukasz Wierzbicki zainspirowany opowieściami swojego dziadka odszukał reportaże i listy Kazimierza Nowaka i wydał w książce pt. "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd". O tej właśnie książce oraz o niezwykłej wyprawie  przez Afrykę z wielką pasją opowiadał starszym klasom nasz gość.

Młodsze klasy ( I-III) poznały książkę Łukasza Wierzbickiego "Dziadek i niedźwiadek. Prawdziwa historia" i z zainteresowaniem obejrzały film o głównym bohaterze, niedźwiedziu Wojtku, który towarzyszył na szlaku bojowym żołnierzom Armii gen. Andersa. Obok historii z czasów II wojny światowej dzieci usłyszały również o współczesnych wyprawach do Afryki śladami Kazimierza Nowaka.

Panie Łukaszu, zapamiętamy na długo Pana opowieści , prezentowane rekwizyty oraz przesłanie, że warto spełniać marzenia i wyruszać na spotkanie przygody każdego dnia. Niech Pana Pogotowie Kazikowe trwa, a nazwisko wybitnego poznańskiego podróżnika Kazimierza Nowaka będzie znane wszystkim.
Obchody Dnia Kobiet

Dzień Kobiet w naszej szkole był hucznie obchodzony. Już od rana wszyscy mężczyźni - Ci mali i Ci duzi- biegali po szkole z tulipanami, różami i hiacyntami, by obdarować nimi każdą kobietę.

Panowała wręcz świąteczna atmosfera, a punktem kulminacyjnym był wyjątkowy koncert pianistów i gitarzysty z klas I- III, poprowadzony przez jednego z rodziców - p. G. Chołuja.

Każdy chłopiec zagrał inną melodię, lecz największe owacje otrzymał gitarzysta za wykonanie utworu Metallici  Nothing Else Matters.

Na zakończenie koncertu, specjalnie dla płci pięknej, fragment piosenki Dzień Kobiet, dzień Kobiet ! Niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek oraz Sto lat zaśpiewali panowie: T. Badowski, K. Piwowarski, B. Dworzyński, G. Chołuj i A. Matuszczak.

Było to nie lada zaskoczenie!Wycieczka do Torunia

Dnia 18 lutego klasy IIa i IIb pojechały na wycieczkę. Po długiej podróży dojechaliśmy do celu.

Najpierw odwiedziliśmy dom Mikołaja Kopernika. Dowiedziałem się o nim wielu ciekawych rzeczy. W tym właśnie miejscu piekliśmy pierniki. Była super zabawa. W trakcie zwiedzania Torunia poznałem wiele zabytków. Najbardziej jednak podobało mi się w Planetarium. Seans o gwiazdach był bardzo interesujący i wciągający.

Toruń to miasto pełne niespodzianek.
Koncert talentów

W ostatnim dniu I semestru w naszej szkole odbył się niezwykły koncert.
W roli głównej wystąpili uczniowie. Pokazali nam swe umiejętności gry na różnych instrumentach. Na scenie pojawiło się wielu pianistów, ale zaprezentowała się nam także skrzypaczka i akordeonistka! Ponadto, mówiąc językiem młodzieży, czadu dał zespół Michała Obrębskiego, niewątpliwie atutem tego  występu były popisy wokalne.

Publiczność chętnie nuciła znane im melodie, niektórzy nawet tańczyli, bez wątpienia wszyscy byli zadowoleni, że ten dzień mogli spędzić właśnie w taki sposób.

Dodatkową atrakcją był występ szkolnej grupy teatralnej, która przedstawiła komiczną historię niezdecydowanego księcia Ludwiczka. Aktorzy, jak i widzowie, doskonale się bawili.

Wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejną taką imprezę.
Bal karnawałowy

"Jak było?" "Jak się bawiliście?" Takie pytania można było usłyszeć na korytarzu gdy bal się już zakończył. My poprosiliśmy o kilka zdań uczestników balu.

Drodzy czytelnicy!

Chcę Wam powiedzieć, że w zeszły poniedziałek mieliśmy wspaniały bal karnawałowy. Impreza odbyła się na sali gimnastycznej, ozdobionej pięknymi balonami i serpentynami.

Dzieci miały przeróżne stroje. Chłopcy byli przebrani za kowbojów, oficerów, niektórzy za Zorro. A dziewczynki ? jak to dziewczynki, za księżniczki, Kopciuszki
i inne piękności. Oczywiście była ekstra muzyka, fajne konkursy i super tańce. Naszą ulubioną ?Waka, waka? też można było usłyszeć z głośników. Nawet Panie tańczyły! W ich oczach można było wyczytać, że ten bal im się podobał. Ja, w każdy razie bawiłam się świetnie!

Zapomniałam dodać, że byłam przebrana za Bellę. Niestety nie znalazłam Bestii ?

Maria Wojciechowska klasa IIb


17 stycznia odbył się w naszej szkole balik karnawałowy. Byłem przebrany za rapera. Zabawa była bardzo fajna. Bawiłem się z kolegami i koleżankami, tańczyłem, było super. Państwo, którzy prowadzili balik byli bardzo mili, świetnie
i ciekawie zorganizowali nam czas. Szkolna impreza była udana !!! Nie mogę doczekać się następnej w przyszły roku !!!

Jakub Bartnicki klasa IIb

W naszej szkole odbył się bal. W klasie przebrałem się za żołnierza. Na głowie miałem żołnierski beret pożyczony od wujka. Moi koledzy przebrani byli za DJ-a, Zorro, kowboi. Wyglądaliśmy bardzo śmiesznie. Pani zrobiła nam zdjęcia, a potem poszliśmy na balik. Na sali tańczyliśmy wokoło i biegaliśmy. W przerwie baliku poszliśmy do klasy na przekąskę. Wszyscy byliśmy bardzo zachwyceni gdy na koniec Pani wystrzeliła serpentyny. Za rok znów będziemy się świetnie bawić.

Adrian Witczyk klasa IIb
Turniej "Centra MUKS"

W dniu 14.01.2011 odbył się w naszej szkole turniej piłki koszykowej dziewcząt z klas I - III pod nazwą "Centra MUKS" W turnieju udział wzięły SP 9, SP 17, SP 59 i oczywiście nasza SP 46.

Zawody były podzielone na dwie części. W pierwszej drużyny miały do pokonania 4 stacje na których miały się wykazać sprawnością i umiejętnościami pokonywania przeszkód, w drugiej zaś, miały do rozegrania "pierwszy w życiu" mecz koszykówki.

Na zakończeniu dyrektor podsumował i wręczył dla szkół pamiątkowe puchary i dyplomy, a dla każdej zawodniczki słodki upominek. (Klasyfikacji ogólnej nie podano, ponieważ celem turnieju było propagowanie koszykówki oraz dobra zabawa dla kibiców i zawodniczek).


Jasełka

Miesiąc pełen wrażeń zakończyliśmy przedstawieniem jasełkowym. Jak zawsze był moment zaskoczenia. Wystąpili w nim wszyscy będący na auli podczas przedstawienia. Jak to możliwie? Na ekranie pojawiały się teksty kolęd karaoke i tak powstał wielki "anielski" chór.

Tego dnia przy wigilijnym stole usiedli też nauczyciele, by przełamać się opłatkiem
i wspólnie zaśpiewać kolędy. Z życzeniami przyszli również uczniowie.
Wizyta uczniów z Białorusi


W wyjątkowym czasie, bo w przedświątecznym okresie, do Szkoły Podstawowej nr 46 przyjechali uczniowie z Polskiej Szkoły w Baranowiczach wraz z panią Dyrektor Elżbietą Dołęgą- Wrzosek.

Głównym punktem tej wizyty była realizacja pierwszej części projektu teatralno- emocjonalnego autorstwa pana Grzegorza Chołuja "Jestem Polakiem!- Kim Jestem?" Co to znaczy być Polakiem dzisiaj?

Uczniowie z Białorusi i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 46 pod czujnym okiem pana Grzegorza Chołuja przygotowali spektakl na podstawie I cz. Dziadów A. Mickiewicza.

Warsztaty trwały od poniedziałku 13 grudnia 2010 do piątku 17 grudnia 2010 r. W tak krótkim czasie powstało niesamowite widowisko. Młodzież pracowała z ogromnym zaangażowaniem. Perfekcyjnie opanowała tekst, świetnie ze sobą współpracowała i co najistotniejsze przekazała nam- widzom- ogromne emocje. Można śmiało powiedzieć, że był to spektakl o emocjach.

Premiera odbyła się w piątek  17 grudnia 2010 r. na scenie naszej szkoły. Najpierw przedstawienie obejrzeli koledzy. O godz. 17.00 odbył się występ dla rodziców oraz gości, między innymi przybyli: pan Romuald Gwizdek- Kombatant Poznańskiego Czerwca? 56 wraz z żoną, pan Michał Grześ- radny, proboszcz parafii pw. Chrystusa Odkupiciela- ks. Wojciech Ławniczak.

Występ został nagrodzony owacjami na stojąco, uczniowie bukietem róż podziękowali panu Grzegorzowi Chołujowi za współpracę.

Następnie pan Grzegorz opowiedział gościom o zrealizowanym projekcie, następnie goście wypowiadali się na temat spektaklu. Bardzo spodobała im się charakteryzacja- wszyscy w czarnych strojach, oprócz uczniów, grających aniołki- Ci mieli białe kostiumy, aktorzy mieli natapirowane włosy, czarne usta i występowali na boso. Jeden z gości zwrócił uwagę na brak scenografii, która faktycznie nie była potrzebna, wystarczyło samo światło i emocje przekazane przez aktorów.

Następnie głos zabrał pan Dyrektor Tadeusz Badowski i pani Dyrektor Elżbieta Dołęga- Wrzosek. Podziękowaniom i miłym słowom nie było końca.

Po części oficjalnej uczniowie udali się na zasłużony tort.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wizyta młodzieży z Białorusi to nie tylko integracja poprzez udział w warsztatach teatralno- emocjonalnych. Uczniowie brali udział w Wigilii zorganizowanej dla dzieci ze Szkoły Specjalnej nr 2 w Poznaniu, zaśpiewali pięknie białoruskie kolędy oraz wiele kolęd polskich. Ponadto byli w  Zoo oraz wybrali się do  kina na Harrego Pottera i Insygnia Śmierci, część 1.

Pobyt uczniów z Białorusi w Polsce był dla Nich oraz dla uczniów SP 46 niesamowitą przygodą. Myślę, że wiele się od siebie nauczyli.

Pizza Express


15.12.2010 r. uczniowie uczęszczający do świetlicy wybrali sie z Panią Moniką na pyszne warsztaty do Pizzy Express. Mieliśmy tam okazję zgłębienia tajników powstawania oryginalnej pizzy włoskiej a także niepowtarzalną możliwość przygotować samemu pizze według własnego pomysłu. Warsztaty okazały się milą i smaczną formą spędzenia czasu w ramach zajęć świetlicowych.
Kiermasz Bożonarodzeniowy


16 grudnia odbył się w szkole kiermasz bożonarodzeniowy połączony z konkursem kolęd karaoke oraz konkursem na kartkę świąteczną. Zainteresowanie było bardzo duże wykonano przepiękne kartki oraz zaśpiewano kilkanaście kolęd w różnych konfiguracjach: solo, duety, tria, a nawet i całą salą. Zwieńczeniem tego wydarzenia był koncert kolęd zespołu,
w którym gra jeden z naszych uczniów klasy VIb Michał Obrębski.

Miesiąc pełen wrażeń zakończyliśmy przedstawieniem jasełkowym. Jak zawsze nie były moment zaskoczenia. Wystąpili w nim wszyscy będący na auli podczas przedstawienia. Jak to możliwie? Na ekranie pojawiały się tekst kolęd karaoke i tak powstał wielki ?anielski? chór.
Klasy trzecie w teatrze


Dnia 13 grudnia klasy trzecie kolejny raz spotkały się na przedstawieniu Narodowego Teatru Edukacji pt. "Dorotka w Krainie Oz ". Ta klasyczna opowieść dostarczyła uczniom wiele wrażeń. Piękna scenografia, muzyka i kostiumy aktorów sprawiły, że spektakl był ciekawy i wesoły.


Wigilia


13 grudnia br. gośćmi naszej szkoły byli uczniowie ze Szkoły Specjalnej nr 2 w Poznaniu, którzy przybyli do nas wraz ze swoimi paniami nauczycielkami. W uroczyście przygotowanej świetlicy, przy pełnych stołach odbyła się wspólna wigilia naszych uczniów - wolontariuszy wraz z dziećmi. Uczniowie klasy Va (przygotowani przez p. H. Norkiewicz i p. A. Haręźlak-Grześ) wystawiły Jasełka. Niespodziankę sprawili też goszczący w szkole uczniowie ze Szkoły Polskiej w Baronowiczach. Zaśpiewali pięknie białoruskie kolędy oraz wiele kolęd polskich. Łamanie opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd i obdarowanie prezentami sprawiły, że to był dla wszystkich wyjątkowy dzień.
Akcja "Szlachetna paczka"


W dniach od 10 do 12-ego grudnia w auli naszej szkoły wolontariusze Stowarzyszenia "WIOSNA" wraz z uczniami z Klubu Ośmiu odbierali paczki od szlachetnych darczyńców, by przekazać je potrzebującym. Paczki były obfite, a atmosfera podczas pakowania wspaniała.

Dziękujemy wszystkim za trud włożony w przygotowanie akcji i dobre serca tych, którzy przynieśli swoje dary.


Światowy Dzień Pluszowego Misia

Już 17 listopada 2010 roku w Szkole Podstawowej Nr 46 rozpoczęły się obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. W holu szkoły zorganizowano wystawę prac zatytułowaną "PORTRET MISIA". Wszystkie misie wykonane różnymi technikami były urocze i zasłużyły na wyróżnienie.

W bibliotece szkolnej odbył się konkurs pt. "Recytujemy wiersze o misiach". Zainteresowanie dzieci było ogromne. W konkursie wzięło udział 65 recytatorów.

Zwycięzcami okazali się w klasach pierwszych:

I miejsce Matylda Błaszyk Ia

Gustaw Bech Ib

Jan Matuszczak Ic

II miejsce Antonina Praczyk Ia

wyróżnienie Joanna Winiecka Ib

w klasach drugich:

I miejsce Mikołaj Nowak IIa

Maria Wojciechowska IIb

Weronika Jedlikowska IIc

II miejsce Tomasz Jankowski IIa

wyróżnienie Bruno Urbaniak IIa

w klasach trzecich:

I miejsce Sebastian Rachel IIIa

Bożena Paluch IIIb

II miejsce Julia Drożdżyńska IIIa

Natalia Porada IIIb

III miejsce Marta Mroczyk IIIa

W klasie ?0? wszyscy recytatorzy zostali wyróżnieni.

25 listopada w auli szkoły uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o Kubusiu Puchatku oraz bajkę o Misiu Uszatku. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem z przyniesionymi z domu misiami.

Słuchana z wielkim zainteresowaniem lektura książek o misiach w bibliotece szkolnej oraz ciekawie przeżyty tydzień potwierdziły prawdę słów: "misiu" - takie krótkie słowo, a może sprawić, że na mojej  twarzy znów pojawia się uśmiech".

Planetarium w naszej szkole


Niezwykle rozpoczął się trzeci tydzień listopada dla uczniów klas IV- VI i oddziału przedszkolnego, a dla klas I-III dzień odwiedzin Świętego Mikołaja. Do  naszej szkoły zawitało mobilne planetarium. Nie musieliśmy jechać ani  do Torunia, ani do Olsztyna, ani Fromborka, aby obejrzeć seans o gwiazdach i planetach.

W auli została rozłożona ogromna kopuła. Wchodząc do niej niewiele widzieliśmy, panowała ciemność. W środku ujrzeliśmy rozgwieżdżone niebo. Otrzymaliśmy poduszki i na leżąco mogliśmy obejrzeć projekcję. Zostaliśmy wprowadzeni do świata planet, gwiazd i kosmosu. Szukaliśmy Gwiazdy Polarnej, gwiazdozbioru Lwa, Łabędzia oraz  znaków zodiaku. Odbyliśmy podróż na Marsa i Księżyc, a także spojrzeliśmy na niebo oczami starożytnych Greków.

Było to  duże  przeżycie, które pozostawiło  niezapomniane wrażenia.  Czekamy na następną wizytę.


Święto Niepodległości

11 listopada - dzień w którym odzyskaliśmy nasz dom - Polskę, dzień o którym każdy Polak pamięta.   Pamiętali także uczniowie SP 46 i z  tej okazji dzieci z klas czwartych wraz z wychowawczyniami:
p. V. Szwarc i p. M. Kasprzak przygotowali niezwykłą akademię.

Występowi uczniów towarzyszyła prezentacja multimedialna, ukazująca drogę naszej ojczyzny do wolności. Dzieci z przejęciem recytowały patriotyczne wiersze, chór szkolny pod przewodnictwem p. E. Napierała  z zapałem śpiewał niezwykłe pieśni.  Największe wrażenie wywarła na nas wszystkich pieśń napisana przez Jana Pietrzaka z muzyką Włodzimierza Korcza : "Żeby Polska była Polską".

Jak co roku gościem honorowym był p. Romuald Gwizdek- kombatant Poznańskiego  Czerwca? 56, jest nam niezmiernie miło, że taki wyjątkowy człowiek, uświetnił swą obecnością  naszą akademię.

Każdego roku przeżywamy tę uroczystość inaczej i za każdym razem wyjątkowo. Nie zapominajmy o tych, dzięki którym żyjemy w niepodległym kraju, pamiętajmy, że:

"(...) kto szablę mógł utrzymać

Ten formował legion, wojsko.

Żeby Polska, żeby Polska,

Żeby polska była Polską."


Volkswagen Poznań Mini Handball "Nasz sukces to my"

Natomiast nasi trzecioklasiści rozpoczęli 8 listopada rywalizację w II edycji programu Volkswagen Poznań Mini Handball "Nasz sukces to my". Gościem specjalnym tego turnieju był Artur Siódmiak, który wraz z młodymi piłkarzami ręcznymi wspominał swój słynny rzut oraz rozdał bardzo dużo autografów.

Pizza Express po raz kolejny wzięła udział w akcji promującej sport wśród dzieci. Turniej uświetnili również inni znakomici goście, min: radni m. Poznania p. Andrzej Bielerzewski i p. Michał Tomczak, była Pani zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty Grażyna Lisiecka, zastępca Prezesa Volkswagen Poznań p. Jolanta Musielak.

W naszej grupie rywalizujemy ze Szkołami Podstawowymi nr 45, 85, 87. Zawody były bardzo zacięte.

Wszystkie drużyny rozegrały po trzy mecze. Laur zwycięstwa przydał SP 87, która wygrała wszystkie mecze.

Zobaczymy kto zwycięży cały turniej.Wycieczka do Muzeum Chopina w Warszawie


4.11.2010 r. kilka osób z klas III wybrało się na wycieczkę do Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie zorganizowaną przez p. Monikę Bućko. Nowo otwarte interaktywne Muzeum przyciąga rzeszę zwiedzających, zarówno Polaków, jak i obcokrajowców. Nowoczesne wnętrze w zabytkowym budynku robi ogromne wrażenie. W Muzeum znajduje się wiele zabytków związanych z życiem i twórczością wybitnego Polaka. Poniżej znajduje się część fotografii z tej wycieczki. Więcej zdjęć wraz z opisami można zobaczyć w zakładce Samorząd Uczniowski --> Wycieczka do Warszawy.


Puchar Stowarzyszenia "Uśmiech Dzieciństwa"

Piotr Stelmach i Jeremy Fears byli gwiazdami odbywającego się 27 października turnieju koszykówki dziewcząt o puchar Stowarzyszenia "Uśmiech Dzieciństwa", nad którym patronat objął klub PBG Basket. Turniej odbył się w Szkole Podstawowej nr 46 w Poznaniu.

Delegacja poznańskiej drużyny została gorąco przyjęta przez przyszłe pokolenie koszykarek, oraz dyrekcję szkoły. Zawodnicy wręczyli nagrody zwycięskim drużynom, oraz upominki i gadżety klubowe.

Momentem, na który wszyscy czekali, był pokazowy mecz koszykarzy PBG Basket kontra reprezentacje zawodniczek biorących udział w turnieju. Młode adeptki koszykówki do walki przystąpiły bardzo zmotywowane i w bojowych nastrojach. Pomimo ogromnego zaangażowania, dużych ambicji oraz chęci do walki nie zdołały jednak znaleźć sposobu na zwycięstwo nad Piotrem Stelmachem i Jeremy?m Fearsem. Po zaciętym i emocjonującym meczu trzeba było ochłodzić emocje, dlatego tuż na zakończenie spotkania zawodnicy PBG Basket rozdali autografy i pozowali do zdjęć z młodymi fanami koszykówki.

Po tak gorącym i życzliwym przyjęciu z niecierpliwością czekamy na następną edycję turnieju, a w najbliższych latach na sukcesy młodych zawodniczek.Dyskoteka Andrzejkowa


24.10.2010 r. Samorząd Uczniowski zorganizował dla klas IV - VI dyskotekę Andrzejkową. Podczas trwania imprezy były sprzedawane słodkości oraz napoje, a zebrane pieniążki (229,5 zł) zostały przekazane dla Klubu 8 na zorganizowanie Wigilii z dziećmi ze Szkoły Specjalnej nr 102 w Poznaniu. Wigilia odbędzie się 13.12.2010 r. w naszej szkole. Poniżej można obejrzeć fotki z dyskoteki.Andrzejki


Dnia 30 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa klas trzecich. W tym dniu panie wychowawczynie opowiedziały nam o tradycjach ludowych związanych z tym świętem. Andrzejki to czas, kiedy możemy dowiedzieć się, co przyniesie przyszłość. Oczywiście jest to przede wszystkim dobra i wesoła zabawa, a także wyraz szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Podczas zabawy wróżyliśmy z butów, karteczek, filiżanek, kamieni. Graliśmy też "w butelkę" i w kości. Nasze mamy upiekły pyszne ciasta. Bawiliśmy się doskonale.Akcja Góra Grosza 2010-11-28


Po raz kolejny uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zaangażowali się w coroczną akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom. Zebrane grosiki zostaną przeznaczone na:

 • pomoc rodzinnym domom dziecka
 • pomoc Domom dla Dzieci (Domom powstałym w wyniku przekształcenia dużych domów dziecka)
 • pomoc dla istniejących domów dziecka i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych w tworzeniu prorodzinnych warunków opieki i wychowania poprzez tworzenie autonomicznych grup mieszkaniowych i reorganizację placówek
 • tworzenie grup usamodzielnienia dla młodzieży z domów dziecka
 • programy szkoleń rodzin zastępczych i adopcyjnych
 • pomoc dla młodzieżowych ośrodków wychowawczych realizujących nowatorskie programy wychowawcze
 • programy terapeutyczne dla dzieci odseparowanych od rodziny.

W akcji tej udało się nam zebrać sumę: 1010,80.


Serce dla Lwowa


3.11.2010 r. ruszyła coroczna akcja charytatywna "Serce dla Lwowa". Samorząd Uczniowski wraz z Klubem 8 do 23.11.2010 r. będzie zbierał dary, które następnie przekaże Towarzystwu Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich; Ci z kolei zawiozą dary bezpośrednio do Lwowa potrzebującym tam Polakom. Do świetlicy szkolnej można przynosić następujące rzeczy:

 • trwałą żywność,
 • słodycze,
 • chemię, artykuły higieniczne
 • nowe zabawki oraz artykuły szkolne.


Za zaangażowanie w tę akcję charytatywną serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom
oraz nauczycielom.Dyskoteka20 października w naszej szkole odbyła się dyskoteka uczniów klas IV-VI. Wszyscy świetnie się bawili. Oto migawki z imprezy:

 


Wolontariat


22 października odbyła się w auli szkoły prezentacja multimedialna na temat idei wolontariatu. Prelekcję wraz z konkursami dla uczniów klas V i VI poprowadziły instruktorki Fundacji Świat na Tak pani Agata Kwiatkowska i  pani Magdalena Daszkiewicz."Puszka dla Maluszka"


27 października zakończyła się akcja "Puszka dla Maluszka". Nasi uczniowie zebrali dwanaście pełnych worków pogniecionych puszek. Transport zorganizowała p. Irena Witosławska, która wraz z mężem zawiozła puszki do Fundacji Redemtrios Misio.

Na zdjęciach m. in. uczniowie klasy IIIb przygotowujący worki do transportu.


Wizyta na komisariacie

Dzięki życzliwości komendanta B.Świdurskiego na początku października klasa 2c wraz z wychowawczynią Katarzyną Konarczak odwiedziła zaprzyjaźnioną jednostkę STRAŻY POŻARNEJ(ratowniczo-gaśniczą) nr3 w Poznaniu przy ul. Warszawskiej. Dzieci poznały specyfikę pracy strażaka oraz obejrzały podstawowe jednostki ratownicze wraz ze sprzętem: wóz operacyjny, ratowniczo-techniczny, wóz ratownictwa wodnego i tak zwaną drabinę. Na koniec uczniowie udowodnili strażakom, że znają numer alarmowy 998 oraz 112 i wręczyli własnoręcznie wykonany prezent w podziękowaniu za ich trudną i odpowiedzialną pracę.


Leśniczówka7 października 2010r. odbyła sie kolejna, tym razem piesza wycieczka klas trzecich do leśniczówki w Antoninku. Pan leśniczy przekazał ciekawe informacje o lasach komunalnych w Poznaniu. Mówiliśmy także o problemach zanieczyszczenia lasów. Następnie upiekliśmy kiełbaski, które ze świeżymi bułeczkami smakowały wyjątkowo. Wolny czas spędziliśmy na grach i zabawach na świeżym powietrzu. Od pana leśniczego otrzymaliśmy kolorowanki "Radź sobie z odpadami" oraz inforamator o lasach. To był udany jesienny dzień.


Pasowanie na ucznia

Rozpoczęcie nauki w szkole jest wielkim przeżyciem dla dziecka i jego rodziców. Dziecko poznaje nowe środowisko, kolegów, nauczycieli i chce wśród tych osób znaleźć swoje miejsce. Sprzyja temu akt przyjęcia pierwszaków do szkolnej rodziny, czyli  ślubowanie.

W naszej szkole od kilku lat uroczystość ta przeprowadzana jest 6 października, w dniu urodzin patronki naszej szkoły- Marii Dąbrowskiej. Tak też było i w tym roku. O godzinie 9.00 na sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawczyniami: J. Boguszyńską, M. Nowak i B. Czaplą, dyrektor szkoły, wicedyrektor, poczet sztandarowy, uczniowie z klas starszych oraz rodzice naszych kochanych ? pierwszaków?.

Podekscytowani pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, a dyrektor T. Badowski każdego z osobna mianował uczniem Szkoły Podstawowej nr 46 w Poznaniu.

Następnie uczniowie zaprezentowali przygotowane wiersze i piosenki, w których żegnali lata przedszkolne i opowiadali o początkach nowego etapu życia ? etapu szkolnego.

Ten dzień na pewno zostanie długo w pamięci głównych bohaterów, którzy otrzymali dyplomy, by już po wielu latach wspomnieć z sentymentem 6 października 2010 roku.Wycieczka do SzreniawyDnia 20 września uczniwie klas trzecich pojechali do muzeum w Szreniawie, gdzie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pt. "Jesień na wsi". Uczestniczyli w następujących pokazach:

- młócenie cepami, młocarniami ręcznymi i mechanicznymi,

- przemiała ziarna na żarnach i w wiatraku,

- wypiek chleba,

- wyrób biłgorajskich sit,

- smażenie powideł, kiszenie kapusty i ogórków,

- tradycyjne sposoby przetwórstwa warzyw i owoców

- prace na kołowrotku i krosnach.

Dzieci z apetytem spróbowały świeżo upieczonego chleba z gzikiem lub smalcem. Na koniec była przejażdżka bryczką oraz czas wolny na zakup pamiątek.Pogoda i humor wszystkim dopisały. W pamięci pozostaną miłe wspomnienia.
Zbiórka darów dla zwierząt


4.10.2010r. z okazji Światowego Dnia Ochrony Zwierząt ruszyła akcja zbierania darów dla psów i kotów ze schroniska. Zbieramy:

- smyczy,

- miski,

- koce,

- zabawki dla zwierząt,

- karmę suchą i w puszkach.

Akcja trwa do 29.10.2010r. Dary zbieramy w świetlicy szkolnej.Bieg z klasą


26.09.2010r. o godz. 11.00 blisko tysiąc zawodników wystartowało w pierwszym Biegu z klasą. Wokół Malty zrobiło się pomarańczowo od koszulek biegaczy.

Bieg zorganizowany jest przez Stowarzyszenie Kultury Fizycznej PARTNER, a honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny. BIEG Z KLASĄ to impreza organizowana z myślą zarówno o dzieciach, młodzieży jak i dorosłych. Startować w nim mogą całe rodziny, a także "reprezentacje" szkół.

Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe pomarańczowe koszulki, a po ukończeniu trasy - pamiątkowy medal. Mieli do przebiegnięcia do wyboru: jedno okrążenie jeziora Maltańskiego (5 km) albo dwa (10 km). Co najważniejsze, o tym jaki dystans przebiegną, mogli zadecydować już w trakcie biegu.

Ideą przyświecającą organizatorom jest popularyzacja biegania jako najprostszej formy ruchu wśród dorosłych i młodzieży, a także zachęcenie uczniów szkół, a także całych rodzin do aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu.

Naszą szkołę reprezentowała 12 - osobowa drużyna.

Nazwisko                                                      miejsce

SOBIELARSKI KACPER (320)                              76

KURKOWIAK PIOTR (318)                                 112

SCHULZ OSKAR (319)                                       141

FRANCZAK JUSTYNA (310)                                178

BIENERT KACPER (311)                                     330

SENDECKA MARTYNA (312)                              446

KACZMAREK ANNA (309)                                  458

WDOWICKI MICHAŁ (317)                                 503

KORCZ ANNA (314)                                         558

SKRABURSKI DAREK (316)                                563

PRUSS ANETA (315)

OSTROWICKA ZUZANNA (313)

Wszystkim uczestnikom biegu, a szczególnie naszym reprezentantom gratulujemy ukończenia biegu i świetnych wyników.Wycieczka do Kłodawy


Wrzesień to czas wycieczek...

23 września br klasy piąte z paniami wychowawczyniami - kl. Va z p. I. Skrzypczak, kl. Vb z p. U. Bogucką - wybrały się do kopalni soli w Kłodawie. Była to świetna wyprawa edukacyjna. Ponad 2 godziny uczniwie spędzili 600 m pod ziemią, gdzie dowiedzieli się wszystkiego na temat powstania złóż kłodawskich i zastosowania soli. Aby obejrzeć podziemne wyeksploatowane komory solne i odwiedzić kaplicę św. Kingi trzeba buło zjechać windą z prędkością 6 m/s. To było niesamowite przeżycie!

A oto galeria zdjęć z naszej wycieczki:


Wystawa "Eksperymentuj"

W piątek, 17 września uczniowie klas VI , którzy należą do Kola Przyrodniczego Zieloni wraz z opiekunem , nauczycielem przyrody p. Elżbietą Jankowską wzięli udział w wystawie przygotowanej przez Centrum Nauki Kopernik. Wystawa pt. Eksperymentuj znajduje się w Gimnazjum nr 1 w Luboniu. Składa się ze stanowisk z naukowymi zabawami i doświadczeniami z różnych dziedzin nauki : fizyki, chemii, biologii i matematyki.

Uczniowie mogli samodzielnie eksperymentować z:

- Kulą plazmową

- Zawieszaną piłką

- Wirującym krzesłem

- Co spadnie pierwsze

- Oszukaj swój wzrok

- Łamigłówki

- Jak powstaje film

- Gdy rządzi przypadek

-  Szybkość reakcji

-  Znikające kolory

- Najszybsza zjeżdżalnia

Następnie oglądaliśmy fascynujący pokaz z ciekłym azotem. Niektóre doświadczenia zapierały oddech.

Uczestnicząc w wystawie ciekawie spędziliśmy czas, poszerzyliśmy swoją wiedzę
i świetnie się bawiliśmy. To warto zobaczyć.


Rozpoczęcie roku szkolnego

Po raz kolejny pogoda pokrzyżowała nam plany i nie mogliśmy rozpocząć kolejnego roku szkolnego na boisku szkolnym.

Podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego p. dyrektor Tadeusz Badowski powitał w gronie nauczycieli p. Monikę Wojtkowską, która objęła wychowawstwo w oddziale przedszkolnym. Pani Monika, jako młody nauczyciel, z wielkim zapałem podejmuje się powierzonego jej zadania. Życzymy jej samych sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym.